פרשת קופת חולים מאוחדת: כתב אישום נגד כנרת גיא-רון

לפי הפרקליטות, גיא-רון, אשתו של יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, ערכה חשבוניות כוזבות בכוונה לרמות את מנגנוני הביקורת של הקופה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פרשת המרמה בקופת חולים מאוחדת: פרקליטות מחוז ת"א הגישה לבית משפט השלום בתל אביב כתב אישום נגד כנרת פרי גיא-רון וחברת ג.פ. אפיקי שיווק בבעלותה, בגין רישום כוזב במסמכי תאגיד. כמו כן, החליטה הפרקליטות לסגור את תיק החקירה בעניינו של בעלה, עו"ד יורי גיא-רון, יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר שמחזיק בחברת אפיקי שיווק יחד עמה.

עו"ד יורי גיא-רון
עו"ד יורי גיא-רוןצילום: דודו בכר

במארס האחרון שלחה הפרקליטות 27 מכתבי הזמנה לשימוע בטרם הגשת כתבי אישום בפרשה. על פי החשד, במסגרת המרמה שולמו עשרות מיליוני שקלים מכספי הציבור לחברות שיווק שנוהלו על ידי אנשים המקורבים לצמרת קופת חולים מאוחדת. הניהול בוצע על בסיס חשבוניות מס כוזבות, תוך הונאה של הנהלת קופת חולים מאוחדת ומנגנוני הביקורת שלה ושל משרד הבריאות.

אפיקי שיווק של בני הזוג גיא-רון היא אחת מהחברות שסיפקו לקופה שירותי שיווק, כולל גיוס מבוטחים חדשים ושיווק שירותי ביטוח משלים למבוטחי הקופה. החוק קובע כי קופת חולים רשאית להשתמש בסוכני שיווק ולהציע שרותי בריאות נוספים (שב"ן) לחבריה, כגון ביטוחים משלימים, אולם נאסר על הקופה להשתמש בסוכנים לשם גיוס חברים חדשים לקופה מבין מבוטחי הקופות האחרות או לשם שיווק ביטוחים משלימים למי שאינם חברי הקופה. כל הוצאות הקופה לשיווק עצמי, לרבות פעולות שיווק המופנות למבוטחי קופות אחרות, כפופות לתקרת ההוצאה השנתית הקבועה בתקנות השיווק ולאיסור להשתמש בסוכני מכירות ותועמלנים.

על פי כתב האישום, בשנת 1998 חתמו יהודה עליאש, מנהל השיווק של הקופה באותה עת, וגיא-רון על הסכם שיווק לפיו מאוחדת תשלם לאפיקי שיווק עבור כל מצטרף חדש לשב"ן וכן עבור שירותים הנלווים למטרה זו. אלא שבשל איסור ההתקשרות ותקרת ההוצאה המותרת לשיווק עצמי הם הסכימו בעל פה, ללא תיעוד בכתב, כי הקופה תשלם לאפיקי שיווק תשלום בגין כל מבוטח חדש שתצליח אפיקי שיווק לגייס לקופה, על פי רשימות מצטרפים אותם תגיש מדי חודש.

הפרקליטות טוענת כי עליאש הנחה את גיא-רון להנפיק חשבוניות כוזבות מצד אפיקי שיווק, הכוללות את התשלומים בגין צירוף חברים חדשים אך מציגות חיובים בעבור שירותי שיווק אחרים, כאלה המותרים על פי הדין. בהתאם לכך, בשנים 2004-2008 הפיקה אפיקי שיווק מדי חודש חשבוניות כוזבות לקופ"ח מאוחדת בסכום העולה על ארבעה מיליון שקל.

קופ"ח מאוחדת
קופת חולים מאוחדתצילום: תמר מצפי

על פי הנטען, גיא-רון כללה את המצטרפים החדשים, אשר כונו בדוחותיה ורשימותיה בשם הקוד "חברים", תחת סעיפי "טפסי ביטוח משלים" וסעיפי "מועמדים לעזיבה", או תחת חשבוניות כלליות בהן צוין "מקדמות ע"ח שב"ן". לצורך החישוב היא הפעילה נוסחה לקביעת הסכומים לכל פריט שאפשרה לה את קבלת התעריף המיוחד שהובטח ע"י עליאש, וזאת על אף שבחשבוניות צוין תעריף שונה, המתאים לפריטי התשלום המותרים.

הפרקליטות טוענת כי גיא-רון ערכה חשבוניות כוזבות, שהן בבחינת רישומים כוזבים בספרי התאגיד אפיקי שיווק וזאת בכוונה לרמות את מנגנוני הביקורת של הקופה ואת משרד הבריאות. הפרשה נחקרה ע"י צוות חקירה משותף של משטרת ישראל, פקיד שומה חקירות ירושלים וחקירות מכס ומע"מ ירושלים ברשות המסים. כתב האישום הוגש על ידי עו"ד נעם עוזיאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker