פרשת בר נדל"ן: עו"ד רועי בר זומן לשימוע - התיק נגד בכירי גינדי נסגר

נשקלת העמדתם לדין של תשעה חשודים שנחקרו בפרשת "בר נדל"ן" ■ החשוד המרכזי בפרשה הוא עו"ד רועי בר, ששימש כיועץ המשפטי החיצוני של עיריות ראשון לציון ורחובות

יסמין גואטה
יסמין גואטה

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעה היום (ב') לתשעה חשודים שנחקרו בפרשת "בר נדל"ן", כי נשקלת העמדתם לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים - כל אחד לפי חלקו, זאת בכפוף לשימוע. החשוד המרכזי בפרשה הוא עו"ד רועי בר, ששימש כיועץ המשפטי החיצוני של עיריות ראשון לציון ורחובות. יחד איתו מבקשת הפרקליטות להעמיד לדין גם מספר שותפים ממשרדו ואת ועו"ד אהובה קרוק-קורמן, ששימשה כיועצת המשפטית הפנימית של עיריית ראשון.

מתוך חמשת הקבלנים שנעצרו בקול תרועה רמה, מבקשת הפרקליטות להעמיד לדין רק את הקבלן יצחק אמסלם. התיק נגד הקבלן מישאל יצחקי והקבלנים מנור גינדי ואורי לוי מגינדי השקעות - נסגר מחוסר ראיות. בפרקליטות טרם קיבלו החלטה בנוגע להעמדתו לדין של ראש עיריית רחובות, רחמים מלול שנחקר אף הוא בפרשה. גם בנוגע לקבלן רוני יצחקי טרם התקבלה החלטה בפרקליטות, אולם הוא לא זומן לשימוע. התיק נגד הקבלן עמי פרץ, הבעלים של חברת בוני התיכון, נסגר מחוסר אשמה.

עו"ד רועי בר
עו"ד רועי ברצילום: עופר וקנין

הפרשה התפוצצה בפברואר 2014 כאשר בתום חקירה סמויה וממושכת עצרה המשטרה את בר יחד עם מספר קבלנים. לאחר שהחקירה הפכה לגלויה, בוצעו חיפושים וחקירות של למעלה מ-130 מעורבים, חלקם באזהרה ותוך תפיסת רכוש וחשבונות בנק לצורך בקשת חילוט בשווי המוערך ביותר מ-8 מיליון שקל. בר מעורב גם בפרשת רונאל פישר, שם על פי החשד הציע לו פישר באמצעות גורם שלישי, 2 מיליון שקל כדי לסגור את התיק הפלילי נגדו. במרכז החשדות עומדת התנהלותם של בר ושותפיו למשרד, שכיהנו כיועצים משפטיים חיצוניים של רשויות מקומיות, בפרויקטים בראשון לציון ורחובות.

הפרויקטים בראשון לציון

על פי הפרקליטות, חומר הראיות מבסס חשד לכך שבר קיבל שוחד מהקבלן אמסלם, מבעלי חברת הבנייה והיזמות אלמוג כ.ד.א.י בע"מ ובעבר סגן נשיא התאחדות בוני הארץ. אמסלם בנה בין השנים 2011-2006 את פרויקט הנדל"ן WHITE והיה בין הקבלנים שבנו בין השנים 2013-2009 את פרויקט המגורים "מתחם צוריאל" בראשל"צ.

אמסלם העסיק את בר ואנשי משרדו באופן פרטי בנושא המשפטי של מכירת הדירות בפרויקט WHITE. שכר הטרחה הוערך בכ-2 מיליון שקל. בתמורה להעסקתם, כך על פי החשד, ניצלו עו"ד בר ושותפיו את מעמדם, כיועצים משפטיים של עיריית ראשל"צ ושל ועדות התכנון והבנייה שלה, סייעו לאמסלם, "פתחו עבורו דלתות" בעיריית ראשל"צ; התערבו באופן בוטה בהחלטות של בעלי התפקידים השונים בעירייה בענייניו, שמרו על האינטרסים שלו ושל הפרויקטים שבבעלותו בראשל"צ; והשפיעו על ההחלטות שהתקבלו בענייניו במשרדי העירייה ובוועדות התכנון והבנייה שלה.

על פי החשד בר הורה לשותפיו ולאנשי משרדו, להסתיר במכוון מראש העיר דאז, מאיר ניצן, ומעובדי העירייה, שהמשרד מייצג באופן פרטי את אמסלם וחברת אלמוג בפרויקט WHITE. עוד נטען כי עורכת הדין אהובה קרוק-קורמן, שכיהנה כיועצת המשפטית של עיריית ראשל"צ, ידעה, בחלק מהמקרים, על כך שבר מנוע מלטפל בענייניו של אמסלם בעירייה. אולם למרות זאת, היא אפשרה לכאורה לבר להשתתף בישיבות בהן התקבלו החלטות שהיטיבו עם הקבלן, ולבטל חיובים כספיים בהיקף של מיליוני שקלים. בעקבות חקירת המשטרה בעניינה, החליטה עו"ד קרוק-קורמן, החשודה בעבירה של מרמה והפרת אמונים, לפרוש מתפקידה הציבורי בעיריית ראלש"צ.

בנוסף נחקר גם חשד לפיו בר פעל בניגוד עניינים, במסגרת תפקידו כיועץ המשפטי של עיריית ראשל"צ, כשטיפל בנושאי תכנון מתחם אזור הנופש המטרופוליני בדרום ראשל"צ. על פי החשד, בשנת 2010 הוא השתתף בישיבה שעסקה בתכנון המתחם המטרופוליני ביחד עם ראש העיר, דב צור זאת למרות התחייבותו שלא לעסוק בקרקעות במתחם, בשל העובדה כי לרעייתו ולמשפחתה היו בו קרקעות. בר, כך נטען, לא דיווח לצור על ניגוד העניינים והסתיר את התחייבותו שלא לעסוק בנושאים הקשורים למתחם.

לבר מיוחסות עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, זיוף, גרם רישום כוזב במסמכי תאגיד, בידוי ראיות ועבירות לפי חוק התכנון והבנייה. לשותפיו במשרד מיוחסות עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות לפי חוק התכנון והבנייה. לקבלן אמסלם ולחברה שבבעלותו מייחסת הפרקליטות עבירות של מתן שוחד.

פרויקט חצרות המושבה ברחובות

באוגוסט 2011 זכו במכרז שותפות של שלוש חברות, בבעלותם של רון, מישאל ודניאל יצחקי לרכישת מחצית מהזכויות לבניית פרויקט חצרות המושבה והצטרפו אל קבוצת פפושדו שזכו במכרז מוקדם בזמן. הזוכים ממשפחת יצחקי הינם בני משפחתה של הדר, רעייתו של עו"ד בר, והיו באותו זמן גם לקוחותיו של משרד בר, שסיפק ייעוץ משפטי לחברות שבבעלותם. על פי החשד, בר ושותפה ממשרדו, בתפקידם כיועצים משפטיים של עיריית רחובות, פעלו בניגוד עניינים כדי להשפיע על נציגי העירייה לקבל החלטות שייטיבו עם קבוצת יצחקי, בני משפחתו ולקוחותיו הפרטיים של בר, בפרויקט המגורים "חצרות המושבה" ברחובות.

הפרקליטות טוענת כי בר, ניצל לכאורה, את מעמדו כיועץ המשפטי של עיריית רחובות ושל הוועדה המקומית, התערב בסוגיות התכנון של התב"ע למתחם, קידם ושיבח את התוכנית, סייע לגורמי העירייה להדוף התנגדויות לתוכנית, והיה מעורב במשא ומתן העסקי של העירייה מול בני משפחתו. עוד נטען כי בר ושותפתו במשרד הסתירו, לכאורה, מראש עיריית רחובות, רחמים מלול, ומהיועצת המשפטית הפנימית של העירייה, עו"ד מיכל דגן, את הקשר המשפחתי והעסקי עם רון יצחקי, מחשש שראש העיר ימנע ממנו, במסגרת תפקידו, להיות מעורב בעניינים הקשורים בפרויקט. הפרקליטות מייחסת לבר בפרשה זו עבירות של מרמה והפרת אמונים, שיבוש הליכי משפט, בידוי ראיות ועבירות לפי חוק התכנון והבניה.

עו״ד נבות תל-צור ועו״ד טל שפירא שמייצגים את חברת גינדי השקעות, מסרו בתגובה כי קיבלו בסיפוק רב את הודעת פרקליטות המדינה לפיה לא נמצאה תשתית ראייתית כלשהי כנגד חברת גינדי והם מברכים על סגירת התיק בעניינה.

עו"ד נוית נגב ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגת את רוני יצחקי, מסרה: "אנו מברכים על החלטת הפרקליטות לפיה רוני יצחקי לא הוזמן, בשלב זה, לשימוע".

עוה"ד נתי שמחוני ויואב סננס, ממשרד הרצוג פוקס נאמן, המייצגים את איציק אמסלם וחב' אלמוג כ.ד.א.י בע"מ, מסרו: "קיבלנו את הודעת הפרקליטות, נשקוד על לימוד הדברים ונערך בהתאם. אנו חדורי אמונה כי לאחר שנשטח את עמדתנו, תגיע הפרקליטות – תוך בחינת הדברים כהווייתם - להחלטה מושכלת לפיה יש להורות על סגירתו של התיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker