בעקבות חשיפת העמותות שמזכות בהטבת מס: ח"כ עיסאוי פריג' דורש מכחלון את פירוט העמותות שנדחו

פריג': "עמותות יהודיות מאושרות למכביר, עמותות ערביות נדחות, ורשות המיסים מוצאת טיעונים מטיעונים שונים מדוע לא לפרסם את הדחיות ואת הנימוקים להן"

אפרת נוימן

הבוקר נחשפה ב-The Marker רשימת העמותות אשר קיבלו אישור לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה המאפשר לתורמים לקבל זיכוי ממס על תרומתם. ברשימה, אשר נמסרה על ידי רשות המסים לפי חוק חופש המידע, בולטת נציגות דלה לחברה הערבית. ברשימה אותרו 45 ארגונים מהחברה הערבית, ובהם מכללת סכנין, קרן נצרת, מכללת באקה אלג'רבייה ועמותה לקידום התיאטרון הערבי. עמותות ערביות הן פחות מ-1% מכלל הגופים ברשימה.

עם זאת, רשות המסים לא מסרה - מטעמים שהיא הציגה כחובת סודיות וחשש לפגיעה בשם הטוב ובפרטיות - לאילו עמותות היא סירבה לתת אישור ולאילו נשללו אישורים, או לא חודשו. מכיוון שכך, אין לדעת כמה עמותות ערביות, אם בכלל, ביקשו אישור ולא קיבלו.

בעקבות הפרסום הבוקר, הגיש ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) שאילתא לשר האוצר משה כחלון בדרישה לקבל את רשימת הארגונים והעמותות שביקשו להיכלל בסעיף 46 ונדחו, כמה מהם היו מהחברה הערבית ומה היו הנימוקים לדחיית הבקשות של הארגונים מהחברה הערבית במטרה להבין כיצד עובד מה שהוא מגדיר כ:"מנגנון האפליה וההדרה". ח"כ פריג: "סעיף 46, מהווה למעשה סבסוד עקיף של המדינה לארגונים שתורמיהם נהנים מזיכוי בסך 35% מתרומתם, וגם כאן יש הדרה כמעט מוחלטת של החברה הערבית. עמותות יהודיות מאושרות למכביר, עמותות ערביות נדחות, ורשות המיסים מוצאת טיעונים מטיעונים שונים מדוע לא לפרסם את הדחיות ואת הנימוקים להן. כולי תקווה ששר האוצר יעביר את המידע הזה בהקדם האפשרי, על מנת שנצליח להבין כיצד עובד מנגנון האפליה וההדרה ולפעול לתיקונו".

עיסאוי פריג' בכינוס של מרצ בינואר האחרון
עיסאוי פריג' צילום: תומר אפלבאום

המבחן העיקרי לקבלת הכרה שקובעת פקודת מס הכנסה הוא שהארגון צריך להקדיש את פעילותו ל"מטרה ציבורית", ולא עסקית. הפקודה מונה כיום רשימת מטרות כאלה: קידום ענייני דת, תרבות, חינוך, עידוד התיישבות, מדע, בריאות, סעד וספורט, וכן סעיף כללי של "מטרה אחרת שאושרה על ידי שר האוצר". "ועדת פריש" אשר נתנה את המלצותיה במאי 2014 קבעה בין השאר כי רשימת המטרות תורחב משמעותית אך תיקוני החקיקה בעניין לא קודמו בשלב זה.

ברשימה מופיעים גופים קטנים וגדולים, החל בבתי כנסת שכונתיים ועד הסוכנות היהודית, ארגוני דת ואוניברסיטאות ומכללות. היא כוללת בין השאר את יד ושם, רשות העתיקות, מרכז יצחק רבין, מרכז פרס לשלום, אדם - המדרשה לדמוקרטיה ושלום ע"ש אמיל גרינצווייג, האגודה לזכויות האזרח, המגבית היהודית, קק"ל, אגודות ידידים שונות, קרנות מלגות, קרנות מחקר, ארגוני צדקה, מועדוני ספורט, הקרן לטיפוח הרעיון הציוני והגשמתו, המכון ללימוד, מחקר ובניין המקדש, יד לאחים, מדרשת חברון, רגבים, מרכז להנצחת מורשת גוש קטיף ועמותת אפרת לעידוד ילודה בעם היהודי. בולטים ברשימה מוסדות הדת, ובהם ישיבות, כוללים, מדרשות, אולפנות ותלמודי תורה.

גם יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיב לפרסום הנתונים בציינו כי: ״מבט על רשימת הטבות המס לעמותת חושפת בצורה ברורה את הקו הפוליטי של ממשלת הימין הקיצוני של נתניהו, כאשר החברה האזרחית הערבית סובלת מאפליה קשה, כך שרק אחוז אחד מהעמותות הרשומות הינן ערביות. מנגד עמותות מתנחלים ואפילו מכון המקדש שפועל בצורה גלויה לערעור הסטטוס קוו באל אקצא, כן זכאים על פי המדינה להטבת מס. הציבור הערבי חי תחת אפלייה ממוסדת רבת שנים ולכן חשיבות החברה האזרחית אפילו גדולה מהרגיל, וגם בתחום הזה ניתן לראות כי המדינה עושה הכל על מנת למנוע התפתחות וצמיחה חברתית של הציבור הערבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker