3 שנות מאסר למנהל תיקי המניות של עמיתים: "פגע בעזות מצח במאות אלפי חוסכים לפנסיה"

כהן, אשר לפני שלושה חודשים הודה כהן והורשע בהסדר טיעון, ביצע 473 עסקות מתואמות בהיקף של מיליוני שקלים וברווחים של כ-7.7 מיליון שקל ■ השופט כבוב: אם לא היה הסדר טיעון הייתי גוזר עליו עונש חמור בהרבה - "הנאשם איננו זכאי לחסד ולרחמים"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שופט בית המשפט הכלכלי בתל אביב, חאלד כבוב, גזר הבוקר עונש של שלוש שנות מאסר על צחי כהן, לשעבר מנהל תיקי המניות של עמיתים- קרנות הפנסיה. כהן ביצע 473 עסקות מתואמות בין חשבונות קרנות הפנסיה לחשבונות פרטיים של בני משפחתו בהיקף של מיליוני שקלים וצבר רווחים של כ-7.7 מיליון שקל.

לפני שלושה חודשים הודה כהן והורשע בהסדר טיעון בעבירות של השפעה בדרכי תרמית על תנודות השער של ניירות ערך, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. השופט כבוב אישר את העונש שנקבע בהסדר טיעון אולם הדגיש כי אילו כהן היה מורשע ללא הסדר הוא היה גוזר עליו עונש חמור בהרבה.

בגזר הדין אמר השופט כבוב כי "נאשם שבעזות מצח ובהפרת אמונים בוטה אינו מתחשב בפגיעה שעלולה להיגרם למאות אלפי חוסכים בקרנות הפנסיה שעמלו כל חייהם על מנת לחסוך כספים לעת זקנה, מנצל ופועל למען העשרת כיסו וכיסם של מקורביו תוך התעלמות מניגוד העניינים הבולט בין פעילותו זו לבין האינטרס של מעסיקתו ושל כל אותם משקיעים בקרן, נאשם שבדרך מניפולטיבית מוצא דרך לעקוף את האיסור שהוטל עליו להשקיע בניירות ערך, נאשם שפועל בדרך מתוחכמת להסתיר את פעילותו, נאשם אשר מסבך את אחותו וגיסו בפעילות כזו, נאשם אשר מבצע מאות פעולות במשך תקופה של כ-7 שנים על מנת להגדיל את רווחיו - נאשם שכזה אינו זכאי לצפות שבית המשפט ינהג בו בחסד וברחמים שעה שהוא בא לגזור את דינו".

השופט חאלד כבוב
כבוב: "מעשים כמו מעשי הנאשם פוגעים פגיעה קשה באמון של מאות אלפי חוסכים"צילום: דודו בכר

בנוסף השית עליו השופט קנס כספי של 50 אלף שקל וחייב אותו לפצות את עמיתים בסך של 1.5 מיליון שקל. על גיסו של כהן, יוסף גרצ'יקוב, שהורשע בעבירות של סיוע למרמה והפרת אמונים בתאגיד ובעבירה של איסור הלבנת הון נגזרו ששה חודשי עבודות שירות וקנס של 700 אלף שקל. 

עמיתים היא גוף המאחד 8 קרנות פנסיה הסתדרותיות שהולאמו בשנת 2003. החברה מנהלת את כספי הפנסיה של למעלה מ-200 אלף גמלאים ועוד כ-135 אלף מבוטחים פעילים ומהווה היום את אחד מגופי ההשקעות המוסדיים הגדולים בישראל עם היקף נכסים מנוהלים של כ-160 מיליארד שקל בארץ ובחו"ל.

כהן ניהל את צוות המניות בחטיבת ההשקעות של עמיתים בין השנים 2005-2012. הוא היה אחראי על המסחר במניות, השתתף בישיבות ועדת ההשקעות והיה האחראי לביצוע המדיניות שנקבעה על ידה. מכח תפקידו ומעמדו נאסר עליו להימצא במצב של ניגוד עניינים בין תפקידו ועבודתו בעמיתים לבין אינטרס אישי שלו ונאסר עליו להחזיק ולרכוש ניירות ערך עבור עצמו.

אלא שהוא יזם תוכנית לפיה הוא ינצל את שליטתו בניהול תיק המניות של עמיתים לטובת עצמו ובני משפחתו. כדי להסוות את הפעילות שלו ולהקשות על חשיפתה הוא השתמש בחשבונות בנק שאינם רשומים על שמו. כהן נהג להעביר הנחיות לברוקרים שהזרימו פקודות קניה עבור עמיתים, כאשר הוא מנצל את שליטתו בחשבונות עמיתים ועוצמתם של הכספים ואת שליטתו בחשבונות הפרטיים, על מנת להשיא רווחים אסורים בחשבונות הפרטיים.

עוה"ד יעל גרוסמן, שמייצגת את כהן התייחסה בדיון בבית המשפט לחומרת המעשים ואמרה כי כהן "לקח טרמפ על נייר מסוים" והשתמש במידע שהגיע לידיו עוד בטרם ביצע את העסקאות על פי הנחיות ועדת ההשקעות. בכך לדבריה, הוא נהנה מעליית השער שנבעה מכניסת גוף גדול בסדר גודל של עמיתים. עוה"ד אמנם לא הכחישה שכהן הפיק מכך רווח, אולם לדבריה, עמיתים החסירה מעט מאוד ולא כפי שנטען על ידי הפרקליטות.

ואולם כבוב ציין כי גם אם יש ממש בטענה הזו, הרי שפעילותו של כהן נפרשה על פני שנים רבות החל ב- 2005 ועד 2012 כאשר הוא פועל באופן מתוחכם שנועד להסוות את פעילותו המרמתית ולהקשות על חשיפתה על ידי שימוש בחשבונות בנק שאינם רשומים על שמו. "מעשים כמו מעשי הנאשם פוגעים פגיעה קשה באמון של מאות אלפי חוסכים בהגינות באותם גופים שאמונים על ניהול כספי החיסכון, כספי הפנסיה ושאר השקעות כספיות של אלה. מכאן החומרה היתרה שבמעשיו", הדגיש.

כתב האישום הוגש על ידי עו"ד אסף עיסוק מפרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). את כהן ייצגו עורכי הדין יעל גרוסמן ורני בלקין, את יוסף וקרן גרצ'יקוב ייצגו עורכי הדין איריס ניב-סבאג ואלון ביכלר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker