הדירות במגדלי היוקרה, הנחות הסלב - והריינג'רובר: החשדות נגד בר רפאלי נחשפים

בית המשפט הורה הבוקר על שחרורן של בר רפאלי ואמה ציפי בערבות ובתנאים מגבילים ■ רפאלי ואמה חשודות בכך שלא דיווחו על מלוא הכנסותיהן לרשות המסים והציגו תמונה כוזבת לעניין התושבות של רפאלי

יסמין גואטה
יסמין גואטה

בית משפט השלום בתל אביב הורה הבוקר על שחרורן של בר רפאלי ואמה ציפי בתנאים מגבילים. השופט ירון גת הורה לכל אחת מהן להפקיד את הדרכונים שלהן וכן התחייבות עצמית של 500 אלף שקל וערבות צד ג' של 500 אלף שקל. הערבים הם אביה של הדוגמנית, רפי, ובעלה עדי עזרא.

רפאלי ואמה חשודות בכך שלא דיווחו על מלוא הכנסותיהן לרשות המסים, וכן כי שיקרו כשטענו כי בר רפאלי אינה תושבת ישראל. השתיים חשודות כי הציגו תמונה כוזבת לפקיד השומה כפר סבא לעניין התושבות של בר רפאלי, תוך שהן מסתירות פרטים מהותיים להכרעה בדבר התושבות של רפאלי כתושבת ישראל ומיסוי הכנסותיה מחו"ל הנאמדות בעשרות מיליוני שקלים. בנוסף נחשדות רפאלי ואמה בקבלת "הטבות סלב" בגין מגורים, שימוש ברכבים ועוד הנחות הסלב, בשווי של למעלה ממיליון שקל שלא דווחו על ידיהן כהכנסה.

בר רפאלי ואביה, בביקור אחר בביהמ"ש
בר רפאלי ואביה, בביקור קודם בביהמ"ש לפני מספר שניםצילום: דניאל בר און

רשות המסים ניהלה באחרונה חקירה סמויה נגד רפאלי בה עלה בין היתר כי היא קיבלה לשימושה תמורת פרסום ויחסי ציבור רכב מסוג ריינג'רובר. בסיום חוזה זה קיבלה רכב מסוג לקסוס, אשר גם לגביו החשד כי הוא נשאר רשום על שם היבואן כרכב הדגמה, כאשר בפועל הוא שימש אותה תמורת פרסום. על פי החשד, טשטוש העובדות הללו והרחקת הנכסים הללו מרפאלי נועדו על מנת לייצר מצג שווא לפיו אין לה זיקות לישראל וכן להימנע מרישום הכנסות עבור עסקות הברטר הללו. עורכי הדין רותי ליטבק ומוטי לזר שמייצגים את רפאלי סירבו להגיב.

החקירה הפכה אתמול (ד') לגלויה. היא כללה חיפושים בביתן וכן חקירות של מעורבים נוספים. בחקירה שנערכה בחברות הרכבים עלה כי נחתם חוזה לפיו החברה תעניק לרפאלי רכב צמוד לרבות הוצאות אחזקה, תיקונים ודלק - ומנגד רפאלי מתחייבת לפרסם את הרכב ולהצטלם עמו. בחוזים אף נרשם כי הצדדים מתחייבים לשמור על חוזה זה בסוד, ואם רפאלי תידרש לשלם מס בגין ההטבה, המס יחול עליה. שווי ההטבה של רכבים אלה מוערך בתקופה המדוברת במאות אלפי שקלים.

כמו כן נגבו עדויות נוספות לגבי ההטבות והנחות הסלב שרפאלי קיבלה. כך למשל, במסגרת החקירה מסר מעצב על שעיצב את דירתה כי העניק לה הנחה של עשרות אלפי שקלים עבור שרותיו.

נושא ההטבות עלה גם במקומות אחרים, כך למשל דירה שרכשה האם, ציפי רפאלי, "קיבלה" הנחת סלב של כחצי מיליון שקל, בתמורה לכך שיירשם כי בר רכשה את הדירה בפרויקט. על פי החשד כל ההטבות, הנחות הסלב, שרפאלי ואמה קיבלו מסתכמות בשווי של יותר ממיליון שקל מההטבות שנבדקו עד כה בלבד, ולא דווחו על ידיהן כהכנסה.

על פי רשות המסים, במסגרת החקירה הסמויה שהתנהלה במחלקת המודיעין של פקיד שומה חקירות תל אביב, נאספו גם ראיות המעידות לכאורה כי רפאלי ואמה הונו את פקיד השומה ומסרו לו אמירות כוזבות במטרה להסוות את מרכז החיים של רפאלי וכן כי בר רפאלי לא דיווחה על הכנסותיה המלאות לפקיד השומה.

כך נמצא למשל כי רפאלי התגוררה במגדל YOO בתל אביב בדירה שכורה, אלא שחוזה שכר הדירה נחתם מול אחיה על מנת שלא לקשור אותה לישראל. כמו כן, לאחר שהסתיים חוזה השכירות במגדלי YOO עברה בר רפאלי להתגורר במגדלי W  למשך 3 שנים, כאשר חוזה זה נחתם מול אימהּ, חרף העובדה שמי שהתגוררה בבניין הייתה בר רפאלי עצמה.

למרות שלאורך השנים 2009-2012 עלה כי היו לרפאלי דירות לשימושה בישראל, כאשר היא נשאלה על כך על ידי פקיד השומה השיב בשמה המייצג שלה, כי "כבר נמסר בעבר, כי בר לא שכרה דירת מגורים בישראל בשנים הרלוונטיות". על פי החשד, מי שעמדה בקשר מול המייצגים ומי שמסרה את התשובות הכוזבות היתה בעיקר אימהּ של רפאלי.

בבקשה למעצר שהוגשה על ידי רשות המסים נטען כי לשאלת התושבות של רפאלי יש השלכות לנושא מיסוי ההכנסות שלה. מדובר על הכנסות בסכומים מצטברים של עשרות מיליוני שקלים אשר לא דווחו לרשות המסים בישראל ומקורן בהכנסות עבודה מחוץ לישראל. על פי פקודת מס הכנסה, תושב ישראל מחויב במס הכנסה על הכנסות שהפיק בכל העולם, ואילו תושב חוץ מחויב בהכנסות רק על הכנסות שהפיק בישראל.

כמו כן, הגדרת התושבות בפקודת מס הכנסה נקבעת על פי מספר הימים שבהם שהה האדם בישראל וכן על ידי מבחן מהותי של מרכז החיים הבוחן את הקשרים והזיקות של אותו אדם לישראל. בין היתר נבחנים החזקת דירה ורכב, בני משפחה, זיקות כלכליות ועוד. שאלת התושבות של רפאלי עלתה בדיוני השומה שלה בשנת 2009 בפקיד שומה כפר סבא לגבי שנות המס 2007-2005, ובשנת 2015 עלתה שוב הסוגיה בהתייחס לשנות המס 2012-2009.

בחקירתה של עובדת בכירה בחברה שמכרה את פרויקט YOO אמרה אותה עובדת כי "הדירה הושכרה לבר רפאלי בלבד, וכי היתה התחייבות של המשפחה כי בתמורה יהיה פרסום ו'הדלפות' למדורי רכילות. כמו כן שילמה החברה (שמכרה את פרויקט YOO) לאדם שהשכיר את הדירה לבר רפאלי כמעט 200 אלף שקל נוסף על שכר הדירה על מנת לאפשר את מגוריה הואיל והחברה רצתה למתג את הבניין".

בנוסף לכך מנהל ההחזקה של הבניין העיד ומסר כי מי שהתגוררה בבניין הייתה רפאלי בעצמה. בחקירתה אישרה רפאלי כי היא זו שהתגוררה בדירה. רואה החשבון של רפאלי נשאל אודות ההטבה הזו והשיב כי לא ידע מעולם שמישהו שילם עבורה את שכר הדירה ואילו היה יודע היה עליו לשקול ולבחון האם אין מקום לחייב אותה בהכנסה.

עורכי הדין רותי ליטבק ומוטי לזר שמייצגים את רפאלי סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker