בלי אשליות: מה לצפות מהממונה הבא על ההגבלים

הלחצים על ועדת האיתור בראשות מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, עזים - אך למרות המלצותיה המכריע הוא שר הכלכלה, כלומר ראש הממשלה בנימין נתניהו

עידו באום
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המרוץ לתפקיד הממונה הבא (או הבאה) על ההגבלים העסקיים בשיאו, והלחצים על ועדת האיתור בראשות מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, עזים. ועדת לנג אמנם ממליצה, אבל המכריע הוא שר הכלכלה, כלומר ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בהתחשב בכך שתפקיד הממונה על ההגבלים נהפך בשנים האחרונות לאחד מגורמי הרגולציה החשובים במשק, ושלנתניהו עניין אישי עצום בזהות האדם שימונה לתפקיד, אפשר להבין גם את רמת הלחצים מאחורי הקלעים וגם את התמשכותו הבלתי־מוסברת של הליך המינוי. עם זאת, ההכרעה קרובה. ועדת האיתור עתידה להכריע על מומלציה בתוך זמן קצר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

אפשר לחלק את המתחרים על כהונת הממונה לשתי קבוצות ברורות. קבוצה אחת היא זו של המועמדים מתוך רשות ההגבלים — מ"מ הממונה והיועץ המשפטי של הרשות, עו"ד אורי שוורץ, והכלכלן הראשי, ד"ר אסף אילת. הקבוצה האחרת היא קבוצת המועמדים מהשוק הפרטי. בקבוצה זו שורת עורכי דין וכלכלנים מומחים בתחום. המועמדת הבולטת ביותר מהשוק הפרטי היא עו"ד מיכל הלפרין, לשעבר היועצת המשפטית של הרשות וזה כמה שנים שותפה וראש מחלקת ההגבלים העסקיים במשרד עורכי הדין מיתר־ליקוורניק־גבע־לשם־טל.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, שלח אתמול ללנג מכתב הנחזה כניסיון לסכל את מועמדות הלפרין. כבל טען כי בהתחשב בשלל הלקוחות שמיוצגים על ידי פירמת מיתר — אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים במדינה — נראה כי הלפרין נגועה בניגודי עניינים שלא יאפשרו לה לכהן בתפקיד.

המכתב של כבל מציף מהלך שמתנהל כבר כמה שבועות מאחורי הקלעים: ניסיונות להביא לפסילתם של רוב המועמדים החיצוניים לתפקיד הממונה, בתואנה שניגודי העניינים שלהם אינם מאפשרים להם למלא את התפקיד כהלכה.

כבל כנראה לא מודע לעובדה שהניסיונות מיצו את עצמם. ועדת לנג כבר ביקשה לפני כמה שבועות מהיועצים המשפטיים של משרד הכלכלה לבחון אם קיימים ניגודי עניינים המחייבים לפסול מראש מועמדים לתפקיד. לבדיקה הזאת הוכנסה גם המחלקה האחראית על הסדרי ניגודי עניינים במשרד המשפטים. המשרד הודיע לוועדת לנג כי ניתן לערוך הסדר שיספק מענה הולם לניגודי עניינים של המועמדים החיצוניים השונים, והלפרין בתוכם. נציגי היועץ המשפטי לממשלה הבהירו כי גם המועמדים החיצוניים יוכלו למלא את תפקיד הממונה כנדרש.

אגב, מכתבו של כבל תמוה כי הוא משרת לכאורה דווקא את המועמדים שנתניהו עשוי לרצות בטובתם. למה? ככל הידוע היה הממונה האחרון, פרופ' דיויד גילה, במיעוט בתוך הרשות בהתנגדותו למתווה הגז. אם כך, מכתבו של כבל היוצא נגד מועמדים חיצוניים — מחזק את המועמדים הפנימיים, שצידדו בעמדת נתניהו.

לעומת זאת, עמדת המועמדים החיצוניים בעניין המתווה אינה מוכרת, אבל בואו לא ניתפס לאשליות. אפשר לומר בביטחון שני דברים על הממונה הבא בהתייחס לסוגיות הבוערות על שולחנו: האחד, אף אדם שיומלץ לתפקיד על ידי ועדת האיתור לא ייצא חוצץ נגד מתווה הגז או יסרב לחתום עליו. הסיפור הזה גמור. הממונה האחרון שהתנגד למתווה הגז היה גילה, והוא חזר לאקדמיה.

השני, אף ממונה על ההגבלים שפוי לא ייתן את ידו למהלך המיזוג בין גולן טלקום לבין סלקום. בעיני כל ממונה על ההגבלים שימונה כאן העסקה הזאת היא, כמו שמקובל לומר כיום, הזויה.

מכיוון שכך, השאלה שצריכה לעמוד להכרעתה של ועדת לנג היא מי המתאים ביותר לתפקיד ותו לא. ניגודי עניינים שניתן להסדיר אינם שיקול שצריך למנוע בחירה של איש מהמועמדים החיצוניים, אם הם הטובים ביותר בעת הזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker