הנאמן על נכסי מיידוף בתביעת ענק: "אוניברסיטאות ובתי חולים בישראל התעשרו שלא כדין"

לטענת הנאמן, כספי הונאת הפונזי הולבנו באמצעות הגופים שמסרבים להשיב את הכספים לבעליהם החוקיים - קורבנותיו של ברנרד מיידוף ■ האוניברסיטאות: "הכספים נתרמו כחוק - כל דרישה להשבת הכספים שנתרמו להן היא משוללת כל יסוד"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הנאמן האמריקאי לנכסיו של ברנרד מיידוף הגיש הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעת ענק בסך של 366 מיליון שקל נגד 30 גופים של מוסדות לימוד ומחקר בישראל. לטענתו, הכספים של קורבנות מיידוף הגיעו לאוניברסיטאות ובתי חולים בישראל כתרומות ומענקים. "במקום בו רבים הפסידו והגיעו עד פת לחם לעת זקנתם, אחרים - ובהם מוסדות מחקר ולימוד מכובדים ומובילים בישראל, התעשרו שלא כדין", נכתב בתביעה.

ברנרד מיידוף, יו"ר נאסד"ק לשעבר, נידון ב-2009 לעונש של 150 שנות מאסר לאחר שהורשע בהונאת פונזי בהיקף של 65 מיליארד דולר אשר התפרסה על פני יותר מ-30 שנה - אחת מההונאות הגדולות בתולדות וול סטריט.

ברנרד מיידוף
ברנרד מיידוףצילום: בלומברג

בין הנתבעים בתביעה שהוגשה הבוקר בישראל ניתן למצוא את האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, מכון ויצמן למדע, אוניברסיטאות בר-אילן, תל-אביב וחיפה, הטכניון וכל חברות מסחור הטכנולוגיה שלהן, מכון שפינוזה בירושלים, האקדמיה למוזיקה ולמחול ירושלים,  בתי החולים שיבא, רמב"ם, שניידר, קפלן, המרכז הרפואי סוראסקי (איכילוב) בת"א, שירותי בריאות כללית,  ועוד אחרים.

לטענת הנאמן, כספי הגזילה והמרמה הולבנו באמצעות הגופים הללו שמסרבים כיום להשיב את הכספים לבעליהם החוקיים - קורבנותיו של מיידוף. הוא הוסיף כי העובדות המיוחדות של מקרה זה, שכמוהן לא נדונו מעולם בישראל, דורשות התייחסות מיוחדת מבית המשפט, שכן הנתבעים, גופים עתירי הון, מכחישים את הקשר בין הכספים שקיבלו להונאה של מיידוף,  ובעקבות זאת, מסרבים להשיב את הכספים שקיבלו לכיסיהם שלא כדין.

התובע, אירווינג ה. פיקארד הוא הנאמן בהליכי הפירוק של בית ההשקעות של מיידוף (BLMIS) ושל נכסיו האישיים תחת החוק האמריקאי להגנה על משקיעים בניירות ערך. באמצעות עורכי הדין יונתן אגמון ועדי נורדמן ממשרד סורוקר-אגמון הוא טוען כי הנתבעים, שרובם הגדול כלל לא השקיע כספים אצל מיידוף, היו בין אלו שהתעשרו כתוצאה ממעשי המרמה של מיידוף ו- BLMIS.

לדבריו, הגופים הישראלים הנתבעים קיבלו מעמותת ישעיה הורוויץ המאוגדת בישראל, כספי "תרומה" ו"מענקים", שמקורם בחשבון שהיה לעמותה בבית ההשקעות BLMIS. "בחשבון זה, שהיה חלק ממארג הונאת הפונזי שבוצעה במסגרת BLMIS, לא התנהלה כל פעילות בניירות ערך ומעולם לא צמחו בו רווחים על הפקדת הכספים הראשונית בסך של כ- 3 מיליון דולר שהתבצעה בחשבון עם פתיחתו". נכתב בתביעה.

"למרות זאת, ישעיה משכה אל חשבון הבנק שלה מחוץ לבית ההשקעות כ-126.5 מיליון דולר, אותם חילקה לישויות שונות בישראל - וביניהן הנתבעים. כ-123 מיליון דולר מהכספים שמשכה ישעיה מ-BLMIS, ובאמצעותם מימנה את פעילותה ואת תרומותיה, נגנבו אפוא על ידי מיידוף ואחרים, מלקוחות BLMIS שרומו, והועברו אל ישעיה ללא זכות שבדין".

לדברי עו"ד יונתן אגמון, המייעץ ומייצג את הנאמן בישראל: "לפני שלוש שנים, ארגון נשות הדסה (באמצעות הגוף שלה בארה"ב) השיב מיליוני דולרים שהוא קיבלה מ-BLMIS, שהועברו באמצעות ישעיה, לאחר שהתגלה לו שהכסף שקיבל היה כסף שנגזל מלקוחות BLMIS שרומו. לדעתי, על הנתבעים לנהוג באותה צורה ולהשיב את הכספים הגזולים שקבלו. בסירובם לנהוג בצורה מוסרית ומכובדת, הנתבעים בחרו להציב את עצמם יחד עם הגנב - מיידוף - ולא עם קורבנותיו. החזרת כספים הגזולים היא הדבר הנכון לעשותו".

ועד ראשי האוניברסיטאות מסר בתגובה: "מדובר בכספים שנתרמו לאוניברסיטאות כחוק ושנעשה בהם כבר שימוש לצרכי מחקר ואקדמיה. לאוניברסיטאות אין ולא היה כל מידע לגבי אופן ודרכי ההשקעה של העמותה ואי לכך כל דרישה להשבת הכספים שנתרמו להן היא משוללת כל יסוד. יודגש כי התביעה טרם התקבלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker