לא שילמתם? לא תוכלו להיכנס לארה"ב

נשיא ארה"ב חתם ביום שישי האחרון על חוק הקובע כי ניתן לשלול או להגביל את דרכונו של אזרח אמריקאי עקב חוב בפיגור של 50 אלף דולר לרשות המסים האמריקאית ■ החוק רלוונטי גם עבור ישראלים בעלי אזרחות אמריקאית

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

ב–30 בספטמבר 2016 ייכנסו לתוקף הוראות ה–FATCA המחייבות מוסדות פיננסיים בישראל לאסוף מידע על תושבי ואזרחי ארה"ב המחזיקים אצלם חשבונות פיננסיים, וכן להעביר את המידע לרשות המסים האמריקאית (IRS), כחלק מהניסיון להעמיק את גביית המס.

הוראות ה–FATCA נחקקו בקונגרס ב–2010, במטרה למנוע התחמקות מתשלום מס של אזרחים אמריקאים המנהלים חשבונות פיננסיים מחוץ לארה"ב ולהגביר את האכיפה והציות לדיני המס בארה"ב. זאת, כחלק מניסיונו של ממשל אובמה להרחיב את גביית המס.

נמל תעופה JFK בניו יורקצילום: Bloomberg

כעת קבע הקונגרס האמריקאי סנקציה חדשה ואגרסיבית למדי במטרה להרחיב את גביית המס, השולחת גם היא זרועות לאזרחי ארה"ב שחיים במדינות אחרות. מי שיש לו חוב של יותר מ–50 אלף דולר לרשות המסים האמריקאית (IRS) ונמצא בפיגור תשלומים חמור - אפשר לבטל את תוקפו של הדרכון שלו, לסרב לחדשו 
או להגבילו.

בהוראות החוק ישנה עמימות לגבי השאלה לפי מה יוחלט איזו מהסנקציות להפעיל. הסכום שנקבע כולל ריביות וקנסות, כך שבפועל קרן החוב יכולה להיות קטנה בהרבה מ–50 אלף דולר.

ההוראות החדשות נקבעו בחוק תקציב התשתיות, שעליו חתם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ביום שישי האחרון. ההוראות יחולו לגבי חוב שלא שולם, שרשות המסים לא הצליחה לגבותו ושנשלחה לחייב הודעת עיקול לגביו - אך לא יחול לגבי חוב שעירערו עליו ל–IRS או שמתנהל בעניינו הליך משפטי.

רשות המסים האמריקאית תעביר את הרשימה למשרד החוץ האמריקאי, שיהיה אחראי לביצוע הסנקציה. בחוק מוזכרים מקרים יוצאי דופן שבהם לא תופעל הסנקציה, למשל מקרי חירום ומקרים הומניטריים, שבהם משרד החוץ האמריקאי יוכל להנפיק דרכון גם למי שלא עומד בתנאי החוב לרשות המסים. כך, גם במקרה של ביטול דרכון, ניתן יהיה לאפשר חזרה לארה"ב.

לפי הערכות, בישראל חיים ישראלים רבים בעלי אזרחות אמריקאית שיכולים להיות מושפעים מסנקציה זו - אם הם מחזיקים בדרכון אמריקאי וחייבים כספים לרשויות 
המס בארה"ב.

בנוסף, השפעת ההוראה החדשה עשויה להתרחב גם לאזרחים אמריקאים שמעוניינים לעבור בין מדינות ונדרשים לשם כך לדרכון בתוקף. שלילת הדרכון עשויה להשפיע גם על תנועה בין מדינות בארה"ב, שכן כבר ב–2016 תושבי ארבע מדינות בתוך ארה"ב (ניו יורק, ניו המפשייר, לואיזיאנה ומיניסוטה) שתעודת הזהות או רישיון הנהיגה המדינתי שלהן אינם עומדים בחוק הפדרלי - עשויים להידרש לדרכון כדי לטוס בתוך ארה"ב, כך שהסנקציה עלולה להשפיע גם עליהם, במידה ויש להם חוב בפיגור של 50 אלף דולר או יותר לרשות המסים.

האם תהיה השפעה 
על הוויזות לארה"ב?

עו"ד קן זוקרברוט, שותף שמתמחה במיסוי בפירמת גרינברג טראוריג ניו יורק (שיש לה סניף בתל אביב), מסביר כי אף שסביר להניח שהחוק יאותגר בבית משפט, נראה כי הוא לא ייפסל, שכן הוא אינו פוגע בזכות יסוד חוקתית. לדבריו, בשלב זה, ועד שלא ייקבעו הוראות נוספות לביצוע החוק - מוקדם להתייחס לשאלה אם החוק קשיח מדי, שכן ייתכן שתיקבע בו גמישות מסויימת.

זוקרברוט מוסיף כי ישראלים בעלי אזרחות אמריקאית שיש להם חוב בפיגור ל–IRS בסך יותר מ–50 אלף דולר לא יוכלו להיכנס לארה"ב אם דרכונם יבוטל - אך השאלה הרלוונטית יותר היא אם תהיה להוראות החדשות השפעה כלשהי על מתן ויזות לארה"ב - כלומר, אם ממשלת ארה"ב תדרוש ממבקשי הוויזה הישראלים ומאלה שנכנסים לארה"ב ללא ויזה להצהיר לגבי כל חבות מס רצינית לרשות המסים האמריקאית, עם כל המשמעות החמורה של עדות שקר. עם זאת, בשלב זה, כל עוד הוראות נוספות מכוח החוק לא פורסמו - נותר רק להמתין ולראות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker