פרשת הבנק המחתרתי בבורסת היהלומים: 10 שנות מאסר למאיר אוחנה

בנוסף השית השופט דוד רוזן על אוחנה קנס של מיליון שקל ■ רוזן: "הנאשם הפעיל מנגנון רמייה משוכלל ומיומן, מנגנון רמייה תעשייתי שפעל לאורך שנים"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (א) עונש חמור של 10 שנות מאסר על היהלומן מאיר אוחנה שהורשע בכך שפעל להוצאת כספים של נותני שירותי מטבע לחו"ל ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון ובמסווה של יבוא יהלומים בהיקפים אדירים של כ-148 מיליון דולר.

"הנאשם פעל בבורסה ליהלומים תחת מסווה של סוחר יהלומים. הנאשם הפעיל בנק "שחור", בו הומרו כספים ונפרטו שיקים בהיקפי ענק ללא כל דיווח לרשויות, נמסרו ליהלומנים חשבוניות מס כוזבות והוברחו כספים בסכומי עתק. הנאשם הפעיל מנגנון רמייה משוכלל ומיומן, מנגנון רמייה תעשייתי שפעל לאורך שנים". הדגיש רוזן בגזר הדין. בנוסף הוא השית על אוחנה קנס של מיליון שקל.

מדובר בפרשה מסועפת ורחבת היקף בה נחשפה מסכת פעילות עבריינית כלכלית חמורה בהיקפי ענק, שנעשתה תוך שימוש במתחם הסגור של הבורסה ליהלומים ברמת גן. הפרשה נחשפה בתחילת 2012 אז פורסם כי המשטרה חשפה בנק מחתרתי בבעלות מנחם מגן, שפעל בבורסה לאבני חן השוכנת במתחם בורסת היהלומים ושימש לכאורה צינור להלבנת כספים.

בשלב ראשון נחקרו כ-20 יהלומנים שעבדו עם הבנק, ובהמשך התרחבה החקירה למעגל נוסף של כ-30 יהלומנים, שהיו קשורים לכאורה להלבנת ההון. במהלך החקירה הגלויה נתפסו יהלומים ומסמכים, הוקפאו חשבונות בנקים ועוקלו בתים של יהלומנים. החקירה הביאה למשבר בבורסת היהלומים, כיוון שיהלומנים חששו מזימונם לחקירה ומעיקול נכסיהם, כולל יהלומים שהוחזקו בכספות בנקים כבטוחות. קניינים נמנעו מלהגיע לישראל מחשש שייעצרו.

מתחם בורסת היהלומים ברמת גן
מתחם בורסת היהלומים ברמת גןצילום: תומר אפלבאום

אוחנה היה יהלומן רשום בבורסה ליהלומים אולם הורשע בכך שבין השנים 2011-2010 פעל כנותן שירותי מטבע שונים ולא כיהלומן. אוחנה שימש כגורם מתווך בין שתי קבוצות של אנשים - מצד אחד, יהלומנים שעובדים בבורסה ליהלומים, שהיו מעוניינים לקבל לידיהם חשבוניות מע"מ כוזבות ומצד שני נותני שירותי מטבע שהיו מעוניינים להוציא כספים מחוץ לגבולות המדינה ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון. אוחנה ייבא אבני דמה, אותם החליף ביהלומים אמיתיים. בהמשך, זייף מסמכים בצורה תעשייתית וסיפק חשבוניות מס כוזבות ומכזבות ליהלומנים ולקוחות אחרים, שנצרכו לאותן חשבוניות מס על-מנת להקטין תשלומי המס אותם חבו לרשויות.

לפני כחודש הרשיע רוזן את אוחנה בעבירות חמורות על חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה, חוק מס ערך מוסף ופקודת המכס וכן עבירות על חוק העונשין של קבלת דבר במרמה וזיוף, בהיקף של מעל למאה מיליון דולר. הפרקליטות טענה כי יש להשית על אוחנה עונש שנע בין 10 ל-14 שנות מאסר.

"לאורך שנים הפעיל הנאשם מנגנון רמייה והונאה, שבאמצעותו הוברחו מאות מיליוני שקלים לחו"ל, נופקו חשבוניות מס כוזבות רבות, וזויפו עשרות רבות של חשבונות מכר, לפיהם רכש הנאשם בחו"ל יהלומים". ציין בגזר הדין "הנאשם קיבל במרמה אישורים של המכס על ייבוא יהלומים, והציג אישורים אלה וכן אישורים דומים מזויפים לפקידי בנק, במטרה להעביר לחו"ל מיליוני דולרים תוך מתן הצהרה כוזבת שכספים אלה מיועדים לצורך תשלום עבור רכישת יהלומים".

רוזן הדגיש כי אוחנה "פעל מתוך מטרה אחת ויחידה: בצע כסף". לדבריו, הוא גילה כי בכוחו לגרוף לכיסו סכומי עתק בנוחות ובקלות באמצעות ביצוע עבירות פליליות. "הנאשם זנח, למעשה, את הכשרתו ותחום עיסוקו כיהלומן והחל לפעול בעולם פלילים, עולם משוכלל של הונאה ורמייה". הוא הוסיף כי אוחנה, המכיר את נבכי בורסת היהלומים לצידי צדדיה, ידע לנצל חולשת פיקוח הרשויות והבנקים לצרכיו. "הנאשם פעל לאורך שנים במיומנות, כשהוא משטה ברשויות ומבריח מאות מיליוני שקלים לחו"ל, תוך הפקת חשבונות מכר כוזבים ומזויפים וחשבוניות מס פיקטיביות".

מאיר אוחנה יוצג על ידי עורכי הדין דרור מתתיהו והגר נגלר. מטעם הפרקליטות ניהלו את התיק עוה"ד אורנה גלבשטיין, טפת מויאל רוטשילד, ד"ר אלון גילדין וד"ר לירן חיים מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). גלבשטיין אמרה עם מתן גזר הדין: "מאיר אוחנה מהווה דוגמה מובהקת למלבין הון מקצועי, אשר נחזה כיהלומן בעוד שפעל כמכבסת כספים. גזר הדין משדר מסר ברור כי עברייני צווארון לבן המבצעים עבירות כלכליות ופועלים בתחכום ובמרמה, תוך ניצול אמון רשויות המדינה וגופים נוספים, צפויים לעונשי מאסר ממושכים ולקנסות כבדים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker