"תביעות קורקינט" ו"חטיפות ילדים": למה נעלבו עורכי הדין?

לטענת התובעים, האתר attorney.org.il, שמתיימר להציג מאגר מידע של כל עורכי הדין הרשומים בישראל, מציג אותם בצורה מבזה ומייחס להם תחומי עיסוק שפוגעים במוניטין שלהם - כמו "תביעות קורקינט"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במאי עלה לאוויר האתר attorney.org.il, שמתיימר להציג מאגר מידע של כל עורכי הדין הרשומים במדינת ישראל נכון למארס 2015. האתר מאפשר לחפש עורך דין לפי שם, ומספק מספרי טלפון, כתובת ותחומי עיסוק. אלא שרבים מעורכי הדין גילו לתדהמתם כי הם מוצגים שם כעוסקים בתחומים שלא קשורים אליהם, ואם לא די בכך, לחלקם הוצמדו גם עיסוקים מוזרים — כמו למשל "תביעות קורקינט", "נשים בהריון", "חטיפת ילדים" או "אי־התאמה אישיותית".

לפני כחצי שנה הגישה לשכת עורכי הדין לבית המשפט בקשה להסרת האתר מהרשת, אולם בית המשפט דחה את הבקשה וגם חייב את לשכת עורכי הדין בהוצאות משפט של 15 אלף שקל.

השופט מגן אלטוביה
השופט מגן אלטוביהצילום: איציק בירן

כעת טוענת קבוצה של 34 עורכי דין כי הם מוצגים באתר בצורה נלעגת ובאופן שפוגע במוניטין שלהם. בשבוע שעבר הם הגישו לבית המשפט המחוזי בירושלים תביעה בסך 2.6 מיליון שקל נגד בעל האתר, יצחק סבאג. לטענתם, מדובר "בהכפשה ופגיעה שיטתיות בהם ובעסקיהם". לדבריהם, האתר מספק תיאור כוזב ושקרי על תחומי העיסוק שלהם. עוד נטען כי מדובר בחשד לפריצת מאגרי מידע ושימוש שאינו מורשה במידע ובמשלוח מסרים פרסומיים בניגוד לחוק.

עורכי הדין התובעים מדגישים כי מי שישמע המלצה על מי מהם, בתחומי עיסוקיהם האמיתיים, יחפש באינטרנט דרך להגיע אליהם וייקלע לאתר הנזכר, יגיע למסקנה הכרחית כי הוטעה, וכי הם כלל לא עוסקים בתחומים אלה.

"כשעורך דין מקדיש עשרות שנים ליצירת מוניטין כמומחה בתחום מסוים, כמו רשלנות רפואית, ולבסוף מיוחס לו תחום נלעג כגון 'אי־התאמה אישיותית' או 'תביעות קורקינט', יש בכך כדי לפגוע פגיעה ניכרת במוניטין שלו", נכתב בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד אסף פוזנר ממשרד קמחי פלד פוזנר שילה, שאף נמנה עם רשימת התובעים.

לטענת עורכי הדין, הצגת עיסוקם בצורה מבזה ופוגעת, מסירת פרטים שאינם נכונים ומפרים את חוק הגנת הפרטיות וחשיפת עורכי הדין לפגיעות ללא סוף, כולם יחד וכל אחד ממעשים אלה בנפרד מהווים עוולות אזרחיות ועבירות פליליות, ועל בית המשפט למנוע פגיעה זו בעודה בתחילת דרכה.

במהלך הדיון שהתקיים בבית המשפט בבקשה שהגישה לשכת עורכי הדין טען בעלי האתר סבאג כי הטעויות בהתמחויות של עורכי הדין נגרמות מכך שהרשימות נבנות על ידי מחשב. הוא הסביר כי האתר כולל אלגוריתם, שסורק את המרחב האינטרנטי ומאתר דברים שנכתבו על ידי עורכי הדין. הרשימה לא נסרקת בידי אדם, בין השאר מתוך ציפייה כי עורכי הדין עצמם יתקנו אותה.

סבאג טען גם כי כל אחד יכול לעדכן את הפרטים שמופיעים באתר. הוא השווה את האתר לוויקיפדיה, כדוגמה לבסיס מידע שציבור הגולשים מעדכן, אולם השופט מגן אלטוביה הדגיש כי "בהיעדר הצגה מפורשת באתר של עובדה זו, מהווה הדבר פתח להטעיה. הגולש באתר יכול לסבור כי המידע מאומת".

עו"ד אסף פוזנר
עו"ד אסף פוזנרצילום: משרד כהן וילצ'יק ק

למרות זאת, החליט השופט לדחות את בקשת הלשכה להסרת האתר. הוא הורה לסבאג לכתוב במקום בולט בדף הכניסה באתר כי ייתכן שהפרטים הרשומים באתר אינם מדויקים. הוא הוסיף גם כי עורכי דין שאינם מעוניינים בפרסום שמספק להם האתר יכולים לבקש להסיר את פרטיהם מהאתר "ובתוך כמה שעות יוסרו הפרטים כמבוקש". לטענת עורכי הדין, הם פנו בכתב ובעל פה לעו"ד אייל פלום, שייצג את בעלי האתר בבית המשפט המחוזי, והוא "אישר להם כי המידע המתייחס אליהם יוסר בתוך זמן קצר מהאתר". ואולם לטענתם המידע לא הוסר, וכשהם פנו לפלום פעם נוספת בכתב ובעל פה הוא "ציין כי אינו יכול לעזור, כי סבאג הוא 'ילד גדול'".

עוד נטען בתביעה כי האתר נרשם תחת דומיין עם הסיומת org.il, שהיא סיומת המיועדת בעיקר לגופים הפועלים שלא למטרות רווח, מה שעלול לגרום לציבור לטעות ולסבור כי האתר שייך ללשכת עורכי הדין — עובדה שאינה נכונה, מטעה ופוגעת בתובעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker