108 עדי תביעה נגד בן אליעזר - הרשימה המלאה

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד בנימין בן אליעזר ■ מואשם בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, איסור הלבנת הון ועבירות מס ■ בין העדים מנכ"ל משרד הכלכלה והממונה על הנפט

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הפרקליטות הגישה הבוקר (ד) לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד ח"כ לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר. בן אליעזר מואשם בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, איסור הלבנת הון ועבירות מס.

כתב האישום כולל חמישה נאשמים נוספים: אנשי העסקים אברהם ננקשווילי, ג'קי בן זקן, רוי מוצפי וצ'רלי יהודה וכן ראש לשכתו של בן אליעזר לשעבר, איילת אזולאי. בן אליעזר כיהן כחבר כנסת בין 2014-2007, ובחלק מן התקופה כשר בממשלות ישראל. על פי כתב האישום, הוא דרש וקיבל סכומי כסף בעד פעולות הקשורות בתפקידיו מאנשי עסקים שונים, ובכספים אלה רכש בין היתר נכסי נדל"ן.

בנימין בן אליעזר בישיבת סיעת העבודה
בנימין בן אליעזרצילום: אמיל סלמן

הפרקליטות טוענת עוד כי בן אליעזר גם המיר ללא דיווח ותוך נקיטת פעולות הסוואה והסתרה, מט"ח בשווי מאות אלפי דולרים, אותו החזיק במזומן בכספות בביתו ובבנק.

כמו כן, מואשם בן אליעזר כי מסר הצהרות הון כוזבות ליו"ר הכנסת, בכך שלא כלל דיווחים בדבר הון ונכסים שצבר, וכי לא הגיש דוחות לרשות המסים והעלים ממנה הכנסות חייבות במס הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר.

במרכז האישומים נגד בן אליעזר עומד מקורבו איש העסקים, ננקשווילי. לטענת הפרקליטות, ב-2011 פנה בן אליעזר לננקשווילי וביקש וקיבל ממנו סך של כמיליון וחצי שקל. זאת, תמורת פעולות שביצע מתוקף תפקידו כשר התמ"ת לטובתם של נניקשוילי ושותפו ובן טיפוחיו ג'קי בן זקן.

הפרקליטות טוענת כי בן אליעזר פעל בין השאר למינוי מקורבו של נניקשוילי לסגן יו"ר הפורום העסקי ישראל-רוסיה. כמו כן הפעיל את קשריו כשר הממונה על מועצת הנפט יחד עם ראש לשכתו דאז, איילת אזולאי, לשיפור סיכוייה של חברת שמן שבבעלות נניקשוילי ובן זקן, לעמוד בתנאים לקבלת רישיון קידוח באתר "מד אשדוד".

רישיון הקידוח ניתן לחברת שמן לאחר לחצים שונים שהופעלו על ידי בן אליעזר בעזרת ראשת לשכתו, ובאמצעותה, על חברי מועצת הנפט. בנוסף, בן אליעזר חתם על תצהיר והעיד בבית המשפט מטעמו ולטובתו של נניקשוילי בהליך משפטי שניהל (מול רשות המסים). בגין כך נחשד בן אליעזר בעבירה של מרמה והפרת אמונים. אחת הטענות המרכזיות של הפרקליטות נוגעת להעברה של 400 אלף שקל מחשבונו של ננקשווילי לחשבונו של בן אליעזר. הפרקליטות טוענת כי מדובר בשוחד. ואולם, בן אליעזר טוען להגנתו כי מדובר בהלוואה לגיטימית.

בהסכם ההלוואה בין השניים שנחתם לכאורה בספטמבר 2011 נכתב כי ננקשווילי יעמיד סכום של 400 אלף שקל לבן אליעזר. זאת, כדי לסייע לו ברכישת נכס בנס ציונה. עוד נכתב כי ננקשווילי יעביר את הכסף לבן אליעזר באמצעות העברה בנקאית וכנגד התחייבות לרישום הערת אזהרה על הנכס. ההסכם לא כולל תאריך פירעון מוגדר להלוואה וגם לא כולל חיובי ריבית. בסעיף שנושא את הכותרת מועד פירעון ההלוואה נכתב כי בן אליעזר מתחייב לפרוע את ההלוואה תוך שבעה ימים ממכירת הנכס הנרכש. בן אליעזר טוען מנגד כי הסכם ההלוואה הוא אמיתי ולגיטימי והוא נערך על ידי דני וקנין, מנכ"ל חברת מנופים פיננסיים לשעבר.

הפרקליטות טוענת עוד כי בן אליעזר מסר הצהרות הון כוזבות ליו"ר הכנסת בכך שלא כלל דיווחים בדבר הון ונכסים שצבר, וכי לא הגיש דוחות לרשות המסים והעלים ממנה הכנסות חייבות במס הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר.

בינואר 2012 הגיש פואד ליו"ר ועדת האתיקה של הכנסת הצהרת הון שבה עדכן כי חל שינוי בהצהרת ההון השנתית שלו, שאותה הגיש ב-2010 עם סיום כהונתו כשר התמ"ת. בהצהרת ההון הוא ציין כי הוא רכש דירה ביפו בסך של 8.3 מיליון שקל ומועד המסירה הצפוי הוא דצמבר 2012. הוא הוסיף כי במועד החתימה הוא שילם כ-1.3 מיליון שקל. "אני מבקש להצהיר כי קיבלתי החזר ממס הכנסה בסכום של 2 מיליון שקל וכי כיום הנני פטור ממס הכנסה, קרי הכנסתי החודשית מסתכמת במעל 80 אלף שקל נטו (משכורתי מהכנסת, שכר גמלאי צה"ל, גמלאי ממשלה, ביטוח לאומי, גמלה לאלמנת צה"ל עבור רעייתי) בכוונתי למכור את הדירה הנוכחית שלי בראשל"צ (ערכה 3 מיליון שקל) ולקחת משכנתא על סך 2 מיליון שקל", הצהיר.

סנגוריו של בינימין (פואד) בן אליעזר, עו"ד ד"ר יעקב וינרוט ועמית חדד שהצטרפו לצוות ההגנה מסרו בתגובה: "אנו נלמד את החומר, אנו מאמינים בחפותו ונתמודד עם הטענות בבית המשפט".

סנגוריו של אברהם נניקשווילי, עוה"ד נתי שמחוני ויואב סננס ממשרד הרצוג, פוקס נאמן, מסרו: "אין לנו אלא להצר על החלטתה של הפרקליטות להגיש כתב אישום כנגד מרשנו, מר אברהם נניקשווילי. עמדתנו הינה כי אין להאשמה המיוחסת למר נניקשווילי על מה לסמוך כלל ועיקר. ההלוואה ניתנה על רקע מערכת יחסים קרובה של חברות אמיתית וכנה, לאחר שנקלע בן אליעזר למצוקה בריאותית חמורה והיה על סף מוות. מר נניקשווילי לא ביקש מעולם - וממילא גם לא קיבל - דבר מבן אליעזר ו/או מי מטעמו.

"לפיכך, אין ולא ניתן למצוא בהלוואה בין חברי נפש, כאמור, כל פסול והניסיון לעשות כן, חוטא לאמת ולשכל הישר. אנו חדורי אמונה כי חפותו של מרשנו תוברר במסגרת ההליך המשפטי ובסופו של יום יזוכה הוא בדין".

פרקליטו של ג'קי בן זקן, עו"ד ירון קוסטליץ, מסר: "צר לנו מאוד שהוגש כתב אישום נגד מר בן זקן בעבירה הצדדית של סיוע להפרת אמונים מצידה של הגב' איילת אזולאי. בכתב אישום זה אין ממש, וטוב היה שלא היה הוגש משהוגש. חברי מועצת הנפט שקיבלו את ההחלטה הסופית בעניין שמן מונו לתפקידם זמן ב לאחר שמר בן-אליעזר סיים את תפקידו כשר התשתיות, ללא קשר כלשהו למר בן-אליעזר או לגב' אזולאי. גם הפרקליטות אינה חולקת שההחלטה שקיבלו חברי מועצת הנפט היא מקצועית- כלכלית, ולא נפל בה רבב, וגם הפרקליטות לא טענה שמר בן-אליעזר או הגב' אזולאי או מר בן זקן פנו לאותם חברי מועצה. ממילא חבל מאוד שהוחלט להגיש כתב אישום נגד מר בן זקן, ואנו משוכנעים כי הוא יזוכה מכל אשמה".

להלן רשימת 108 רשימת עדי התביעה נגד בן אליעזר: 

משטרת ישראל, להב 433: 

צחי חבקין

אורן שלו

אירית פרץ

איתי רמות

חי ביטון

גיל לוי

אריאל פרידמן

גיא חאוה

דני יופה

אלחנדרו פיאנקו

יוסי חנן

לירן וקסברגר

מאיר ארנפלד

עידן מאונד

אושרה אבירם

קובי פורלייטר

רותם שפירא

שי שטח

קציני סיגינט מודיעין

*********

רון חכם (רשות המסים, פקיד שומה חקירות תל אביב) 

שרון ברגר (רשות המסים, פקיד שומה חקירות תל אביב)

פקיד שומה רחובות

פקיד שומה אשקלון

*******

נציג משרד מיסוי מקרקעין

נציג רשם החברות/ רשות התאגידים

נציג בנק דיסקונט, איגוד, הבינלאומי, פועלים, מזרחי, מרכנתיל

נציג בנק אוף אמריקה ארה"ב

נציג משרד מבקר המדינה

נציג משרד הפנים

********

עובדים בכנסת:

אייל ינון

תמי בר

דן מרזוק

בנימין שיינין

סמי ברינדר

מירי גיגי

סמי ברינדר

בנימין שיינין

********

עדים נוספים:

עירית בן אליעזר

יעקב מימרן

לירון מזרחי אונגר

דוד ביטון

אורי דניאל

בני ברטל

דניאל ווקנין

משה יחזקאל

יעקב אמסלם

מנשה אלשוילי

אהרון יאיר

אירמה אסקארוב

אסתר לוי

סימון ג'אדג'

שרון פרץ

יוסף יהודה

שירלי בן אליעזר

אליס נורי

יחזקאל נורי

אילן ביקובסקי

אלדד יניב

יגאל אנקורי

בר אדלבאום

נח ליפשיץ

רחל בטאט

יצחק דוב רוט

רחל חורב

רחל גולן

גדעון מורד

אורה בנגלסדורף

אורנה חג'בי

אלי גולן

יהודה צדיק

ישעיה שי אופיר

יעקב נחמה

דניאל רושין

שמעון מזור מוזגרשולי

מנחם נויביץ

יוסף ג'אנם

אדווה דרור

רפי צ'יקו

שבתאי מיכאלי

אבי הוניגשטיין

שלמה אזרזר יוסף

ערן רון

בנימין אריאל זומר

יוסף מצה

אלי קמיר

משה דוידוביץ

חיים ליבוביץ

שמעון כהן

אבלין אוחנה

אהובה אלמוגי

מחמוד ח'ליל

דיאב לוטפי

איציק אמסלם

יעוז איסקין

דוד לוי

חיים שיף

חיים יחזקאל

אלי שיקלי

אסתר קשארו

סשה אלכסנדר משקביץ

טימור בן יהודה

מרדכי ששון

דניאל דניאלי דן

מרדכי דה לה פואנטה

בנימין זאב אבן צור

שרון קדמי

אוהד כהן

ג'רבי אורית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker