אושרה בקריאה שנייה ושלישית חובת דיווח על קיומם של תכנוני מס

המקרים שמחייבים דיווח הם כאשר שכר הטרחה של היועץ תלוי בחיסכון המס, כשמדובר בחוות דעת "מדף" או כשמובאת עמדה הסותרת עמדה של רשות המסים

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אתמול אושרה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק המחילה על חברות ופרטים חובת דיווח בשל שימוש בחוות דעת מסוימות - שניתנו על ידי עורכי דין, רואי חשבון או יועצי מס - בהקשר של מס הכנסה ומסים עקיפים (מע"מ, מכס, מס קניה ובלו). חוות דעת בהקשר של מיסוי מקרקעין ידונו בנפרד עד סוף השנה. 

מדובר בהצעה שיצאה מחוק ההסדרים לאור הלובי החזק נגדה ועברה לחקיקה נפרדת.  החקיקה אושרה לאחר שרשות המסים, בראשות משה אשר, הגיעה לפשרה עם המייצגים — עורכי הדין ורואי החשבון — על סוגי תכנוני המס שאליהם יצטרכו להפנות את תשומת לבה של רשות המסים.

משה אשר, מנהל רשות המסים
משה אשר, מנהל רשות המסיםצילום: אמיל סלמן

החובה תוטל כאשר שכר הטרחה של היועץ תלוי בחסכון המס של מקבל חוות הדעת. מקרה נוסף שמחייב דיווח הוא כשמדובר ב"חוות דעת מדף" המוגדרות כחוות דעת בעלות תוכן אחיד בעיקרו שניתנו לשלושה לפחות בתוך תקופה של שנתיים, והיא אינה תלויה בנסיבות המיוחדות של מקבל חוות הדעת, או שנותן חוות הדעת הציע אותה למקבל מיוזמתו, והמקבל חויב בחובת סודיות לגבי תוכנה.

מקרה נוסף שיחויב בדיווח הוא כאשר מובאת בדו"ח השנתי למס הכנסה עמדה הסותרת עמדה של רשות המסים אשר יתרון המס הנובע ממנה עולה על 5 מיליון שקל באותה שנת מס או על 10 מיליון שקל במהלך ארבע שנות מס לכל היותר. במקרה של נקיטת עמדה במסים עקיפים הדיווח יחול על נקיטת עמדה שיתרון המס שנובע ממנה עולה על 2 מיליון שקל בשנה או 5 מיליון שקל בארבע שנים.

חובות הדיווח החדשות לא יחולו על מלכ"רים ועסקים קטנים בעלי הכנסה של עד 3 מיליון שקל או עד מיליון שקל וחצי בגין רווח הון אם חוות הדעת ניתנה בקשר לרווח זה. דיווח בגין חוות דעת בנוגע למס הכנסה יבוצע בדוח השנתי של מקבל חוות הדעת מבלי שיידרש צירופה של חוות הדעת לדוח. לא יידרש דיווח ממי שאינו חייב ממילא בהגשת דוח שנתי. דיווח בגין חוות דעת שניתנה בתחום מסים עקיפים יוגש בתוך שישים יום מתום שנת המס בה התקבל יתרון המס בגין חוות הדעת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker