בית המשפט אוסר על דנקנר לבצע עסקות נדל"ן וני"ע

בעלי מניות בדסק"ש שהגישו תביעה נגזרת נגד עסקת רכישת "מעריב" ביקשו מבית המשפט להוציא צווי עיקול לנכסיהם של דנקנר והדירקטורים בחברה - בשל חשש מהברחת נכסים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

שלושה חודשים אחרי שאישר את התביעה הנגזרת בעניין דסק"ש, שופט בית המשפט המחוזי בלוד, עופר גרוסקופף, אסר על נוחי דנקנר והדירקטורים בדסק"ש לבצע עסקות נדל"ן או עסקות בתיקי ניירות הערך שלהם. החלטה זו ניתנה אתמול בעקבות בקשה למתן צווי עיקול שהגישו שני בעלי מניות בדסק"ש - מגישי התביעה הנגזרת במרכזה העסקה המפוקפקת לרכישת מעריב ב-2012.

גרוסקופף קבע דיון במעמד הצדדים בשבוע הבא ובינתיים אסר על הדירקטורים, בהם אבי פישר, יצחק מנור, צבי לבנת, חיים גבריאלי, יאיר אורגלר, ניב אחיטוב, מרק שימל ואמו של דנקנר זהבה דנקנר לבצע שינויים בנכסיהם.

ביתו של נוחי דנקנר בהרצליהצילום: דודו בכר

"בקשה זו מוגשת לאור פרסומים בעיתונות בדבר הסדרים המתגבשים בין מי מהנתבעים, ובפרט דנקנר ואמו זהבה דנקנר לבין נושיהם, בסכומים של עשרות ואף מאות מיליוני שקלים. פרסומים אלה מעלים את החשש, הכבד ממילא, בדבר ההכבדה על ביצוע פסק הדין כשיינתן ואף להעדפת נושים אסורה", הדגישו מגישי הבקשה.

הם גם צירפו רשימה של הנכסים של כל אחד מהדירקטורים והדגישו כי מבדיקת הנדל"ן של חלק מהם, עולה כי בתקופה האחרונה, ולאחר הגשת כתב התביעה, נעשו בהם שינויים כמו רישום הערות אזהרה, פעולות למכירה, ואף מכירה - וזאת, לאחר הגשת התביעה והבקשה לאישורה כנגזרת. "פעולות אלה בנדל"ן שבבעלות מי הנתבעים אף הן מהוות, לפי הפסיקה, ראיה להכבדה אפשרית על ביצוע פסק הדין (ואף לניסיון להברחת נכסים)".

עו"ד רונן עדיניצילום: אייל טואג

התביעה הנגזרת בסך 370 מיליון שקל, שמוערכת כיום עם הפרשי הצמדה וריבית 
בכ–400 מליון, הוגשה לפני כשלוש שנים על ידי שני בעלי מניות מיעוט בדסק"ש. השניים, רמי אוסטרובסקי ויניב אוזנה, שמיוצגים על ידי עורך הדין רונן עדיני, רביטל סבג שטרית, רם דקל ואוהד אנטמן טענו כי אישור ההסכם לרכישת מעריב על ידי הדירקטוריון ניתן בלי שהתנהל דיון ראוי בשאלה אם מדובר בהשקעה העולה בקנה אחד עם טובתה של דסק"ש. באוגוסט האחרון אישר גרוסקופף את ניהול התביעה הנגזרת נגד דסק"ש, דנקנר והדירקטורים בחברה. בהחלטתו, הוא מתח ביקורת חריפה על התנהלותם בעסקה שבה אישרו את רכישת העיתון הכושל. הוא הדגיש כי כבר בעת שהעסקה אושרה נראתה האפשרות להפוך את מעריב לעסק רווחי - חזיון אוטופי ואפילו דמיוני.

בבקשה למתן צווי עיקול שהגישו התובעים הם טענו כי "סכום התביעה כה גבוה, שספק ניכר (לשון המעטה) אם הנתבעים - ואף אלה האמידים שבהם - יוכלו לשלמו במידה ויינתן פסק דין נגדם". הם פירטו את ההליכים המשפטיים שדנקנר והדירקטורים הם צדדים להם ושמשליכים לדבריהם על מצבם הכלכלי והפיננסי לרעה.

לדבריהם דנקנר "מתמודד בשנים האחרונות עם הליכים משפטיים, שכבר פגעו קשות ברכושו ונכסיו". והוסיפו כי בחודשים האחרונים, פורסמו ידיעות על כך שהוא הגיע לפשרה עם בנקים הנושים בו או בחברות בשליטתו, ולפיה הוא מתעתד לשלם לבנקים הנושים, עם חתימת ההסדר ולאחר מכן, סכומים של עשרות מיליוני שקלים ולטובת זאת הוא אף מתעתד למכור את בית מגוריו. "יש להניח שאם אדם מוכר את בית מגוריו כדי לשלם לנושים, הוא מיצה כבר את מרבית רכושו ולא נותר לו דבר אחר שביכולתו לממש", הדגישו.

הם הוסיפו כי גם חלק מהדירקטורים כמו פישר, מנור ולבנת היו מעורבים בעסקיו של דנקנר ואף היו ערבים לחלק מחובותיו או לחובות התאגידים בשליטתו. "כנראה שאף הם שילמו, או צפויים לשלם, סכומי כסף נכבדים לנושיו השונים של דנקנר והחברות בשליטתו". על פי התובעים, בנסיבות אלה "קיים חשש מהותי שהנתבעים או מי מהם ינסו להבריח את הנכסים (להעבירם על שם אחרים וכדומה) כך שהתובעים לא יוכלו להיפרע מהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker