עובדת בלשכתה של השרה רגב: "התרעתי על שחיתות ואי־סדרים במשרד - ופוטרתי"

לטענת שני סייג, היא פוטרה מהלשכה לאחר שדיווחה לשרת התרבות והספורט, מירי רגב, על דיווחי שעות כוזבים של עובדים בלשכה ותשלומים ליועצים חיצוניים שלא כדין לכאורה ■ משרד התרבות והספורט: "העובדת פוטרה על רקע כשלים מקצועיים ולאחר שימוע מסודר"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
מירי רגב
מירי רגבצילום: תומר אפלבאום

"במהלך עבודתי בלשכת השרה מירי רגב נחשפתי לשחיתות ציבורית, מעילה באמון הציבור ובזבוז ראוותני של כספים שאותם משלמים אזרחי ישראל — והכל כדי להיטיב עם עובדי הלשכה שלא כדין, תוך עשיית עושר שלא כדין" — כך טוענת שני סייג, עובדת לשעבר בלשכתה של רגב. לדבריה, היא כתבה על הנעשה בלשכה לרגב, שהתחייבה לבדוק את העניין, אולם לאחר מכן קיבלה הודעה מראש מטה השרה שבה הובהר לה כי אין צורך שתגיע 
עוד לעבודה.

סייג, שפוטרה מהלשכה באוקטובר, הגישה שלשום לבית המשפט האזורי בירושלים בקשה דחופה להורות לרגב להחזירה לעבודה. הבקשה הופנתה גם למשרד התרבות, מנכ"ל המשרד יוסי שרעבי, סמנכ"ל משאבי אנוש רן בר, ומנהלת לשכת השרה בת אל אבני.

ביולי התחילה סייג לעבוד כרכזת לשכתה של רגב. לדבריה, לאורך תקופת העסקתה היא ביצעה את שהוטל עליה במסירות ובנאמנות. עוד היא טוענת כי ניסתה להתריע על מעשים חמורים שנעשים בלשכה, "מתוך אמונה כי הצגת הדברים בפני הממונים עליה תוביל להסרת הנגע". ואולם, לטענתה, "מצאה עצמה נתונה לפיטורים בלתי־חוקיים, השמצות רבות ולחץ בלתי־פוסק לרדת מהעניין".

בבקשה שהגישה באמצעות עו"ד מוטי אסרף, טוענת סייג כי מתוקף תפקידה בלשכת השרה נחשפה ל"דיווחים כוזבים על נוכחותם של עובדים, שדיווחו על נוכחות מלאה ביום עבודה, ובפועל הם היו בחופש". לבקשה מצורפים צילומי מסך מקבוצת הוואטסאפ המשותפת לעובדים, שבה כתבה אחת העובדות שהיא בחופש — בעוד ביומן הנוכחות מדווח כי היא עובדת. בנוסף, לדברי סייג, לא אחת היא נחשפה למקרים שבהם עובדים דיווחו על יותר מ–100 שעות נוספות בחודש. "חלק מעובדי הלשכה נהפכו לרובוטים שאינם ישנים", נכתב בציניות בבקשה.

"השרה אינה מדברת עם מזכירות"

בשבוע שעבר אישרו בלשכת מבקר המדינה כי המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, מקיים בדיקה על דיווחי שעות נוספות של עובדים בלשכת רגב, בנוסף לבדיקתו על כוונת רגב לבצע שורת מינויים פוליטיים, כפי שנחשף בערוץ 10.

טענה נוספת שמעלה סייג נוגעת ליועצים החיצוניים שמועסקים בלשכה ושכרם משולם בכפוף להוצאת חשבונית. "כחלק מהעסקתם, זכו היועצים ליהנות מרכב שהעמיד לרשותם המשרד, ובמקביל דיווחו על הוצאות בגין נסיעות בגובה אלפי שקלים", לדברי סייג.

מנכ"ל משרד התרבות והספורט יוסי שרעבי
מנכ"ל משרד התרבות והספורט יוסי שרעביצילום: מוטי מילרוד

לטענתה, היא דרשה להיפגש עם רגב, "כדי להעלות בפניה את אופן התנהלות של הלשכה וריח הבאושים הנודף מבזבוז כספי הציבור", אבל נתקלה בסירוב מצד השרה. "לדבריה, היא אינה מדברת עם מזכירות", נכתב בבקשה.

"כיפת הברזל שלך"

כשסייג הבינה, לטענתה, כי רגב לא מתכוונת להיפגש עמה, היא החליטה לשלוח לה הודעת טקסט שבה כתבה את הידוע לה. "כשאירחת אותנו בביתך ביקשת שנשמור עליך. אמרת שאנו כיפת הברזל שלך, ואכן כך דאגתי לעשות. למעשה, זו הסיבה שהביאה לפיטורי", כתבה.

בהודעה זו התייחסה סייג גם למנהלת הלשכה, בת אל אבני, וכתבה: "בת אל מסוכסכת עם לא מעט אנשים בלשכה בשל יחסה המשפיל, המתנשא והמעליב — ואילו הבודדות ששומרות לה אמונים, עושות זאת מכיוון שהן מתוגמלות בהתאם. לא ייתכן שכמנהלת לשכה היא תיתן יד לזיוף דו"חות נוכחות וזיוף שעות עבודה בידיעה מלאה. היא אמורה לשמש דוגמה, ולא לתת גיבוי מלא להתנהגות שאינה מקובלת בשום משרד ממשלתי. במהלך הוויכוח שלנו, היא אמרה לי בזאת הלשון: 'נמאס לי מרדיפת הצדק והיושר שלך'. ייתכן שבשל כך היא מאמינה שאין לי מקום בלשכתך".

רגב השיבה לסייג בהודעת טקסט, שבה כתבה בין היתר: "אני שומעת זאת לראשונה. הדברים שכתבת חמורים, ואין לי כוונה שיעברו בלי שאבדוק זאת גם מול הבנות האחרות בלשכה. אם את צודקת בדבריך, אכן נעשתה כאן התנהלות לא תקינה ואפעל לתקנה. אדע זאת רק לאחר שאבדוק את הנושא גם עם בת אל".

ואולם לדברי סייג, מיד לאחר משלוח המסרון לרגב, היא קיבלה הודעה מראש מטה השרה, שבה הובהר לה כי "אין צורך שתגיע יותר לעבודה, היות שהיא מפוטרת, וכי יתאמו איתה מועד לעריכת טופס טיולים ועזיבת המשרד". לטענתה, לאחר שדרשה לברר שוב אם להגיע לעבודה, היא נענתה בשלילה, והובהר לה מפורשות כי הסתיימה תקופת העסקתה בלשכה.

רק לאחר שיחה שערכה עם עורך דינה, טוענת סייג, היא יצרה קשר עם סמנכ"ל משאבי אנוש ודרשה שייערך לה שימוע. הדרישה נענתה, ונאמר לה כי ייערך לה שימוע במשרדו של סמנכ"ל משאבי אנוש. סייג טוענת כי ההחלטה לפטר אותה התקבלה עוד לפני שנערך השימוע. "כל מטרתו של השימוע המאוחר היתה לרפא את הפגם", נכתב בבקשה.

בהזמנה לשימוע שקיבלה סייג נכתב כי פיטוריה הם על רקע אי־התאמה, "שבאה לידי ביטוי במקרים חוזרים של הפרעה להתנהלות התקינה של לשכת השרה, בין היתר בהפרת הוראות הממונים (כמו יציאה מהלשכה בשעת לחץ ובניגוד להנחיית מנהלת הלשכה, וסירוב לסדר קלסר של יועצת השרה), והתנהגות לא הולמת (כמו ויכוחים עם הממונים)".

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "מדובר בטענות שקריות, שהופרכו כמה פעמים בתקשורת ויופרכו אחת אחרי השנייה גם בבית המשפט. העובדת פוטרה על רקע כשלים מקצועיים ולאחר שימוע מסודר, במהלכו ניתן לה להשמיע עמדתה וטענותיה. יצוין כי טענות אלה עלו רק לאחר שנקראה לשימוע לפני פיטורים בשל חוסר מקצועיות בלשון המעטה, ולא קודם לכן. אנו נעמיד לרשותו של בית המשפט את כלל המידע והמסמכים לבדיקת הטענות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker