רשות המסים: מורי ארקין ובעלה של רונית תירוש ישלמו כופר במקום הליך פלילי

רשות המסים החלה בחקירה לאחר שארקין מימש בתחילת 2011 אופציות למניות שהוקצו לו על ידי חברת פריגו ומכר אותן

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות המסים פירסמה היום (ב') את קובץ החלטות ועדות הכופר למחצית השנייה של שנת 2013. הקובץ כולל 85 החלטות. מדובר בהחלטות בהן החליטה להטיל תשלום כופר כחלופה להליך פלילי.

בין משלמי הכופר ברשימה גם איש העסקים מורי ארקין שנחשד באי דיווח על מימוש אופציות בשנים 2006-2010 ללא הצדק סביר. ארקין ישלם כופר של 10,000 שקל.

ב-2012 פשטה רשות המסים על ביתו של ארקין בחשד להעלמת מס בהיקף של 5 מיליון שקל, ולקחה אותו לחקירה. רשות המסים החלה בחקירה לאחר שארקין מימש בתחילת 2011 אופציות למניות שהוקצו לו על ידי חברת פריגו ומכר אותן. ארקין טען אז להגנתו כי אין ספק שחובת המס - 5 מיליון שקל - היתה חייבת להשתלם, וכי לא היה מודע לכך שפריגו לא ניכתה מס במקור.

איש העסקים יוחאי תירוש, בעלה של חברת הכנסת לשעבר רונית תירוש, ומנהל חברת תירוש השקעות ישלם כופר של 120 אלף שקל בגין הוצאות שכר כוזבות. תירוש נחשד בניפוח הוצאות בסך של 100 אלף שקל לבתו רותם תירוש בשנים 2006-2004  וכן דרישת הוצאות פרטיות בסך של כ-150 אלף שקל.

בין ההחלטות בקובץ הנוכחי מופיעים שלושה חשודים בהשמטת הכנסות מהשכרת דירות, מסירת הצהרות כוזבות על מגורים לכאורה ביישוב המזכה בהטבות מס, חשד להגשת נתוני יבוא כוזבים ע"י עוסקים במסחר ביהלומים, שהצהירו על יבוא יהלומים ובבדיקה נמצא שמדובר בתכשיטים. הכופר הגבוה ביותר בקובץ הוא בסך של כ-780 אלף שקל שהוטל על עוסקים ביבוא חלקי חילוף לרכב, החשודים בהנמכת מחירי יבוא.

החלטות נוספות שמופיעות בקובץ הן בעניינו של שמוא לשטייף,שופט כדורגל בארץ ובחו"ל, שנחשד בהשמטת הכנסות משיפוט בחו"ל בשנים 2009-2000 בסך של כ-190 אלף שקל. על שטיין הושת כופר של 60 אלף שקל. נירומאיהוימןבעלימסעדת מל ומישל בתל אביב נחשדו בניפוחהוצאותשכרמלצרים בסך כ-300 אלף שקל בשנים 2008-2011 והושת עליהם כופר של 100 אלף שקל.

לשם גיבוש שיקול הדעת המנהלי בהטלת כופר נשקלים, בין השאר, חומרת העבירה, מידת מעורבותו של החשוד בביצוע העבירה, הרשעות קודמות, תשלומי כופר בעבר, מצב אישי, בני משפחה התלויים בחשוד, העניין הציבורי בהעמדה לדין, הסרת המחדל, האם מדובר בעבירה של מייצג במסגרת מילוי תפקידו, האם מדובר בתחום שיש בו חובת אמון או נאמנות, הצורך בהרתעה באותו ענף, קיום עבירות לפי חוקים אחרים מעבר לעבירות לפי דיני המס ועוד.

מורי ארקין
מורי ארקיןצילום: מוטי קמחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker