התיק הפלילי נגד בנצי ליברמן ראש רמ"י לשעבר נסגר, תביעה משמעתית במקום

בינואר האחרון פשטו חוקרי יחידת להב 433 של המשטרה על משרדי רשות מקרקעי ישראל בירושלים ועיכבו את ליברמן לחקירה בחשד לביצוע עבירות של מירמה והפרת אמונים

יסמין גואטה
יסמין גואטה

התיק הפלילי נגד ראש רשות מנהל מקרקעי ישראל, בני ליברמן נסגר. במקום זאת הגישו המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ואגף המשמעת בנציבות שירות המדינה לבית הדין המשמעתי של עובדי המדינה נגד ליברמן תובענה משמעתית. במקביל החליטה הפרקליטות לגנוז את תיק החקירה של ח"כ לשעבר ועו"ד נחום לנגנטל, וזאת מחוסר ראיות מספיקות.

בינואר האחרון פשטו חוקרי יחידת להב 433 של המשטרה על משרדי רשות מקרקעי ישראל בירושלים ועיכבו את ליברמן לחקירה בחשד לביצוע עבירות של מירמה והפרת אמונים. בנוסף, נחקר בפרשה גם נחום לנגנטל, חבר כנסת לשעבר וכיום עורך דין פרטי. שבוע לפני כן הודיע ליברמן על רצונו לעזוב את תפקידו.

בנצי ליברמןצילום: תומר אפלבאום

חקירת המשטרה תואמה מראשיתה עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין ולוותה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. בהמשך הודיעה המשטרה על המלצתה להעמיד את ליברמן לדין בחשד לביצוע עבירה של הפרת אמונים ואולם היום הודיעה הפרקליטות כי היא תסתפק בתביעה משמעתית. לטענת הפרקליטות התיק נסגר מפני שהתברר כי לאחר מעורבותו הפסולה של ליברמן בנושא – הוא דיווח בדיעבד על מעורבות זו ליועץ המשפטי של הרשות, יקי קווינט. לכן הוחלט בפרקליטות להסתפק במיצוי הדין עימו במישור המשמעתי.

במרכז החקירה עמד הסדר ניגוד עניינים עליו חתם ליברמן לפני מינויו לתפקיד - ובו התחייב שלא לעסוק בעניינים שנוגעים למי שהיו לקוחותיו, או לאלה שהיו עמו בקשרי עבודה. ההסדר הזה נחתם בספטמבר 2011, הוא נשלח לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר הבינוי והשיכון דאז, אריאל אטיאס, ולשר האוצר דאז, יובל שטייניץ.

החשד המרכזי מתייחס להתנהלות ליברמן בכל הנוגע לחברת קרדן נדל"ן יזום ופיתוח, בה שימש כיועץ חיצוני לפני מינויו לראשות רמ"י. בהסדר, ליברמן פירט את תפקידיו הקודמים. כך למשל, הוא ציין כי "בתקופה שבין אפריל לאוקטובר 2009 - נתן ייעוץ, כעצמאי, לקרדן ייזום ופיתוח, בבניית מיזם של 352 יחידות דיור לציבור הדתי-ציוני במרכז לוד, הנמצא על קרקע של רשות מקרקעי ישראל".

בהסדר ניגוד העניינים, ליברמן התחייב כי לא יטפל במסגרת כל תקופת תפקידו כראש המנהל בעניינים הקשורים לפרויקט זה, וכן גם "בעניינים הנוגעים באופן ישיר או עקיף לפרויקט של קרדן, ולבעלי השליטה בה". ואולם בפועל, על פי החשד, ליברמן ביצע פעולות שונות לזירוז הטיפול בעסקות נדל"ן של קרדן, כולל עסקות הנוגעות לפרויקט המדובר.

בנוסף לכך, ליברמן התחייב בין היתר שלא לטפל, במסגרת תפקידו במנהל, גם בעניינים הנוגעים במישרין או בעקיפין לפרויקט נופי אליהו, לעמותת מעונות ילדים בישראל ולחברי הוועד המנהל שלה - במשך כל תקופת כהונתו. בכל הנוגע לקבוצת אשטרום ולבעלי השליטה בחברות - ליברמן התחייב שלא לטפל, במשך תקופה של שנה מיום מינויו לתפקיד. בנוגע לעניינים הנוגעים באופן ישיר לישראלום ולבעלי השליטה בה - הוא התחייב שלא לטפל במשך תקופה של ארבע שנים, מיום מינויו לתפקיד.

במסגרת ההסדר, ליברמן הצהיר: "ידוע לי שהאחריות להימנע מהיקלעות למצב של חשש לניגוד עניינים מוטלת עליי. לכן, בכל מקרה שבו יתעורר ספק בדבר יישום הוראות הסדר זה, או סוגיות שלא נצפו מראש שעלולות להעמיד אותי במצב של חשש לניגוד עניינים - אביא את הדבר לידיעת היועץ המשפטי של רשות מקרקעי ישראל לאלתר, ואפעל על פי הנחיותיו".

על פי כתב התובענה המשמעתית שהוגש באמצעות עו"ד תמר רוסמן מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות, ועו"ד יעל אמזלג-יניב מהנציבות, לנגנטל פנה לליברמן, שהיה בעבר שותפו בעסקי נדל"ן, כדי לקדם את ענייניו וענייני מקורביו האישיים והעסקיים. ליברמן ולנגנטל הם חברים קרובים עוד מימי לימודיהם המשותפים באוניברסיטה, אחריהם הם נותרו בקשר הדוק במשך כ-30 שנים.

על פי הנטען, על אף שליברמן היה מצוי במצב של ניגוד עניינים, הוא נענה לבקשת חברו והתערב בסוגיה שלא היתה אמורה להגיע לשולחנו. מדובר בפרויקט ספציפי ממנו התחייב ליברמן להרחיק את עצמו לחלוטין, במסגרת הסדר ניגוד העניינים שנחתם עמו בעת שנכנס לתפקיד. הסיבה בגינה התחייב להתרחק מאותו פרויקט היא שהוא היה מעורב באותו פרויקט ממש כאיש עסקים פרטי בעבר. לנגנטל חברו היה אמור להרוויח מתוצאות ההחלטה.

סנגוריו של ליברמן, עורכי הדין ד"ר יעקב וינרוט, עמית חדד, ואושר רובינגר ממשרד ד"ר י. וינרוט ושות' מסרו בתגובה: "לאחר שנה ארוכה ולאחר שנאספו כל הראיות והשמענו בפני הפרקליטות את כל טענותינו, הוחלט לסגור את התיק ואנו מברכים על כך. אנו סבורים כי אין במעשיו של בנצי ליברמן גם במישור המשמעתי, אולם את טענותינו במישור זה נשמיע בבית הדין".

עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב סבאג ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגות את נחום לנגנטל, מסרו: "אנחנו שמחות מאד על החלטת הפרקליטות לסגור את התיק הפלילי כנגד לנגנטל. עם פתיחת החקירה אמרנו שלנגנטל, אשר בתקופה הנדונה היה אדם פרטי ולא איש ציבור, פעל בתום לב ולא עבר כל עבירה. החקירה היעילה ושיקול הדעת של הפרקליטות הובילו לבירורן של עובדות האמת ולתוצאה הראויה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker