ורטהיימר ספורט נקלעה לחובות גבוהים - וקיבלה צו הקפאת הליכים

השופט איתן אורנשטיין מינה את עורכי הדין עמית לדרמן וישראל בכר כנאמנים בתקופת ההקפאה

הבקשה הדחופה שהגישה השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב קבוצת ורטהיימר ספורט, שבבעלות רוני ורטהיימר, חושפת את הסיבות להידרדרותה הכלכלית — שהובילה לצו הקפאת הליכים דחוף שניתן לקבוצה ומינוי נאמנים להפעלתה. בבקשה נכתב כי "המצב שאליו נקלעה כיום הקבוצה נובע בעיקרו מניסיון שערכה להגדיל את פרישת סניפיה מאז 2012, כדי להגדיל את נפח פעילותה ולמתג את עצמה כרשת ארצית מובילה".

קבוצת ורטהיימר רכשה ב–2013 מידי איש העסקים ג'קי בן זקן את הפעילות של רשת סקטור טאון, המונה 13 סניפים ברחבי הארץ, ובנוסף פתחה 25 סניפים חדשים. על פי הבקשה, "ניסיון זה העמיס על הקבוצה עלויות כבדות — לצורך הקמת סניפים אלה, גיוס עובדים חדשים והכשרתם, שיווק ורכישת מלאי, והן לצורך סגירת סניפים, לאחר שהתברר כי חלקם אינו רווחי".

לטענת הקבוצה, באמצעות עוה"ד עידן מילר וחן אמסטר ממשרד שלמה נס, הוצאות אלה הכבידו באופן משמעותי על תזרים המזומנים שלה ויצרו "גבנת מימונית" כבדה, שעמה היא נאלצת להתמודד. לפי הבקשה, לכך התווספה "ירידה חדה בפירעון הרשת, בתקופה שבה התנהל מבצע צוק איתן ובאוקטובר האחרון בשל גל פיגועי הטרור. בתקופות אלה חלה ירידה משמעותית בפעילות הסניפים ובפדיון (ירידה של כ–15% בהשוואה לתקופות המקבילות בשנים קודמות) ולנזק מצטבר של כ–6 מיליון שקל, שאותו נאלצה החברה לספוג".

על פי החברה, בשנה האחרונה היא התחילה ליישם תוכנית הבראה שאמורה להעביר את פעילותה לפסי רווחיות, אבל למרות זאת, בשל היעדר מקורות לפירעון ה"גבנת המימונית" שהיא סוחבת על גבה, ובמיוחד בשל היעדר מקורות לביצוע התשלומים המיידיים והחד־פעמיים שנדרשים לצורך יישום תוכנית ההבראה — היא נקלעה למצוקה תזרימית, שהוחמרה בימים האחרונים והגיעה עד כדי מיצוי מסגרות האשראי של הרשת בבנקים.

חובות של 65 מיליון שקל לנושים הרגילים

קבוצת ורטהיימר כוללת חמש חברות פרטיות, שפועלות בתחום הציוד ואופנת הספורט תחת השם ורטהיימר ספורט. לקבוצה 60 סניפים בפריסה ארצית. רוני ורטהיימר משמש מנכ"ל הקבוצה, ובשנים האחרונות הוא חולק את הניהול עם בנו, רוי. לקבוצה יש הסכמים ארוכי טווח לשיווק ציוד ספורט למשרד הביטחון, בהיקף של כ–10 מיליון שקל בשנה, ויש לה מועדון לקוחות המונה 90 אלף איש.

על פי הבקשה, לחמש החברות בקבוצה יש חובות בסך כולל של כ–125 מיליון שקל, מהם כ–111 מיליון שקל מסך הם של חברת ורטהיימר ספורט. שאר החובות שייכים לחברות היבוא והניהול בקבוצה. "קריסתה של ורטהיימר ספורט הביאה לאפקט דומינו, שבמסגרתו חברות היבוא — שחלק הארי של פעילותן נסמך על מכירת מותגי היבוא לסניפי הרשת — צפויות לקרוס אף הן", מודגש בבקשה.

לחברה חובות מובטחים בסך כולל של כ–21 מיליון שקל — מהם כ–9 מיליון שקל לבנק מרכנתיל דיסקונט, 4 מיליון שקל לחברת גמא ניהול וסליקה וכ–400 אלף שקל לבנק מזרחי. היקף החובות לנושים בדין קדימה הוא כ–9 מיליון שקל — מהם כ–5.5 מיליון שקל לעובדים, 600 אלף שקל לדמי שכירות, כ–500 אלף שקל לביטוח לאומי וכ–1.8 מיליון שקל לתשלומי ארנונה. לנושים הרגילים חייבת החברה כ–65 מיליון שקל. כמו כן קיים חוב של 16.5 מיליון שקל לבעל השליטה, ורטהיימר.

נכון להיום הקבוצה ממשיכה את פעילותה השוטפת והסניפים פועלים כרגיל. על פי הבקשה, הנכסים של החברה כוללים, בין השאר, גם הסכמי יבוא בלעדיים עם בעלי מותגים בינלאומיים, נכסי נדל"ן בשווי 1.4 מיליון שקל, מלאי בשווי 50 מיליון שקל, תקבולים מחברות אשראי בסך כ–3.5 מיליון שקל, ותקבולים ממשרד הביטחון, מחברי מועדון ותווי קנייה בסך כ–4.6 מיליון שקל.

"מפעל חייה של משפחת ורטהיימר"

ביום ראשון הורה שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב על מתן צו הקפאת הליכים לקבוצה, ומינה את עוה"ד עמית לדרמן וישראל בכר כנאמנים להפעלתה. בבקשה שהגישה החברה צויין כי יש לה תוכנית הפעלה יומית לתקופה של 60 יום עד ינואר 2016. תוכנית זאת כוללת הפעלה שוטפת של הסניפים הקיימים על בסיס מצבת העובדים הקיימת של החברה — כ–535 עובדים. לפי הקבוצה, התוכנית אינה גירעונית ולא דורשת אשראי חיצוני, ובסיום תקופת ההפעלה צפוי עודף שמוערך בכ–7.5 מיליון שקל.

הקבוצה הדגישה כי היעתרות לבקשתה תימנע את קריסתה, לנוכח קשיים תזרימיים שמתבטאים באי־כיבוד צ'קים מיום חמישי האחרון (בסך 2.5 מיליון שקל ועוד כ–3.2 מיליון שקל שצפויים להיות מכובדים עד סוף החודש), ותעניק לה "פסק זמן" כדי לפעול כעסק חי, לבצע מהלכי הבראה ולגבש הסדר נושים כולל, הן לקבוצה והן לבעלי השליטה בה. "הקבוצה ניצבת בימים אלה בפני מחנק אשראי מחמיר והולך, המכלה את כל משאבי הזמן של ורטהיימר והנהלת הקבוצה ולא מאפשר הכנסת משקיע ללא הגנה של הקבוצה באמצעות צו הקפאת הליכים", נכתב בבקשה.

בנוסף, מתבקש צו הקפאת הליכים גם לבעל השליטה ורטהיימר ואשתו, ליה ורטהיימר, שמשמשת כאחראית הלוגיסטיקה והציוד של הקבוצה. השניים ערבים לחובותיהן של החברות לבנקים ולחלק מחובות הקבוצה לנושים הרגילים. על פי הבקשה, היקף הנשייה המובטחת בערבות אישית הוא עשרות מיליוני שקלים.

על פי הבקשה, במהלך שנות פעילותה של הקבוצה השקיעה בה משפחת ורטהיימר כ–25.7 מיליון שקל, מהם כ–9.2 מיליון שקל רק בשנה האחרונה, במאמצים להבריא את החברות. "ורטהיימר, שהקבוצה היא מפעל חייהם, מוכנים לעשות כל שבידם כדי להוציא אל הפועל תוכנית להבראתן של החברות, תוך גיבוש הסדר נושים מתאים, ובפרט להשקיע את מלוא מרצם כדי שתוכנית ההבראה המתוכננת תצליח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker