ועדת האכיפה המינהלית מותחת ביקורת על רשות ניירות ערך: "אין מנוס מהמסקנה כי התקיים מצב של אי-שוויון קיצוני"

הרשות טענה כי חברת ג'רוסלם השקעות ושני בעלי מניות מרכזיים בה ביצעו שני דיווחים מטעים לבורסה ■ הוועדה דחתה את טענת הרשות בנוגע לדיווח אחד - וקבעה כי קשה להבין מדוע הרשות נמנעה מלבחון את אחריותם של בעלי השליטה הקודמים בחברה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הפסד חלקי לרשות ניירות ערך בוועדת האכיפה המינהלית. הרשות טענה כי חברת ג'רוסלם השקעות בטכנולוגיות ושני בעלי מניות מרכזיים בה ביצעו שני דיווחים מטעים לבורסה.

חברי הוועדה, השופטת בדימוס ברכה אופיר־תום, רו"ח אייל נייגר ועו"ד רוני טלמור, החליטו לדחות את טענת רשות ניירות ערך בנוגע לדיווח אחד - ומתחו ביקורת על התנהלותה של הרשות, שלא הטילה את האחריות על בעלי השליטה הקודמים שהיו חתומים על הדיווח.

לדברי חברי הוועדה, "קשה להבין מה ראתה הרשות להימנע מלבחון עד תום את אחריותם הנחזית של חותמי הדו"חות הללו לדיווחי האמת של החברה, ומה ראתה לפוטרם כלאחר יד מכל אחריות לדיווח אמת שהיתה מצופה מנושאי משרה כמותם, ובמיוחד בהיותם גם בעלי שליטה בחברה".

ברכה אופיר תום  יו"ר ועדת אכיפה מנהלית של הרשות לניירות ערך
ברכה אופיר תום יו'ר ועדת אכיפה מנהלית של הרשות לניירות ערךצילום: דודו בכר

הוועדה ציינה כי מדובר במקרה ייחודי, שבו ניתן לייחס לכאורה אחריות הן לבעלי השליטה הקודמים והן לחדשים. "אין מנוס מהמסקנה כי מתקיים בנסיבות האמורות מצב של אי־שוויון קיצוני בהתייחסות אל אלה ואל אלה". התוצאה של האי־שוויון הזה, לפי הוועדה, היא שחרורם של בעלי המניות מאחריות להפרות שנעשו בדיווח הראשון.

חברי הוועדה קיבלו את טענת הרשות בנוגע לדיווח השני, והטילו קנס של 400 אלף שקל על החברה. על שמואל הכהן, יו"ר הדירקטוריון, הושת קנס של 150 אלף שקל וכן סנקציה של מניעת כהונת נושא משרה בכירה על תנאי למשך שנה. על צביקה בן פורת, המנכ"ל לשעבר, הושת קנס של 100 אלף שקל עם תשעה חודשים מניעת כהונה על תנאי. ההחלטה ניתנה בספטמבר, והתפרסמה בשבוע שעבר בחלוף 60 יום הנדרשים בחוק ניירות ערך, ממועד מתן ההחלטה ועד לפרסומה.

במרכז ההחלטה עומדת עסקת מיזוג לתוך שלד בורסאי, שבמסגרתה העבירה ג'רוסלם השקעות את פעילותה לדניאל החזקות והתמזגה לתוכה. בעסקה רכשו בעלי המניות בג'רוסלם את השליטה בדניאל החזקות בדרך של הקצאת מניות. לצורך המיזוג הוערך שוויה של ג'רוסלם ב-30.7 מיליון שקל.

עם השלמת העסקה, דיווחה החברה כי התמורה התקבלה במלואה. בפועל, מניותיהן של שלוש חברות פורטפוליו לא הועברו לג'רוסלם. שווי הנכסים שלא הועברו היה במצטבר כ-10 מיליון שקל. על הדו"חות המיידיים בגין השלמת העסקה היו חתומים בעלי השליטה הקודמים - גלי ליברמן ורועי גיל. לפי הרשות, אילו פרטים אלה היו מתגלים במועד, החברה לא היתה יכולה לצאת מרשימת השימור.

חודש מאוחר יותר פירסמה החברה דו"ח מתקן, שבו נכתב כי עדיין לא הועברו מניות של שתי חברות פורטפוליו לחזקתה של ג'רוסלם. החברה לא גילתה בדו"ח זה כי גם מניות חברה נוספת, נדל"ן קום, לא הועברו עדיין לחזקת ג'רוסלם.

בעקבות שני הדיווחים טענה רשות ני"ע כי ג'רוסלם, הכהן ובן פורת ביצעו שתי הפרות של פרט מטעה בדו"ח. באשר לדיווח הראשון טענה הרשות כי אף שמי שחתום על הדו"חות הם בעלי השליטה הקודמים, יש להטיל את האחריות על מי שהיו מקור המידע המטעה - הכהן ובן פורת. בדיון בפני ועדת האכיפה המינהלית טענה עו"ד אילנה מודעי מטעם הרשות כי בעלי השליטה הקודמים יצאו מהתמונה ביום הוצאת דו"ח השלמת העסקה.

הכהן ובן פורת טענו מנגד כי לא היו מעורבים בפעילות ההכנה של הדיווח הראשון. לטענתם, לא היה מקום לפתוח הליך זה נגדם, אלא נגד בעלי השליטה הקודמים, שהכינו את הדו"חות וחתמו עליהם.

ועדת האכיפה בחנה את מידת מעורבותם של ליברמן וגיל בהכנה ובהגשה של הדו"חות. "לא נוכל להסכים לגישתה של הרשות שלפיה לא נפל פגם בדרך פעולתם של בעלי השליטה הקודמים", נקבע. באשר לדיווח השני, קבעה הוועדה כי הכהן ובן פורת אחראים להכללת הפרט המטעה בדו"ח המתקן, שנעשתה מתוך רשלנות. עוד נקבע כי יש לראות גם בחברה כמי שאחראית להפרת הפרט המטעה.

עו"ד אמיר שרף, ראש מחלקת שוק ההון וני"ע ממשרד תדמור ושות' פרופ' יובל לוי ושות', שייצג את החברה, הכהן ובן פורת, אמר כי "זהו אות כבוד לוועדה, שהחליטה לבטל לראשונה הליך מינהלי כנגד עמדת רשות ני"ע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker