צו הקפאת הליכים לסולתם רדד; מנכ"ל איקאה לשעבר מתעניין ברכישה

לחברה חובות של 60 מיליון שקל ובבעלותה נכסים בשווי של 26 מיליון שקל, שנשענים על מימוש מלאי, גביית כספים מלקוחות ומכירת הפעילות

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט המחוזי בלוד הורה הבוקר (ד') על מתן צו הקפאת הליכים לחברת סולתם רדד. הצו יעמוד בתוקפו עד ה-1 בדצמבר. השופטת עירית וינברג-נוטוביץ מינתה את עורכי הדין עמית פינס ורון חכים כנאמנים להקפאה והורתה להם לדאוג לכך שהפעלת החברה לא תהיה גירעונית.

היא הדגישה כי במקרה של חשש להפעלה גירעונית על הנאמנים לפנות לבית המשפט לאלתר. בדיון היום, הודיע עו"ד שולי גולדבלט שמייצג את החברה כי קיבל מספר הצעות לרכישת החברה. בין המציעים, חברת נעמן פורצלן, האחים מאיו ושלומי גבאי, מנכ"ל איקאה לשעבר שנכח באולם.

שלומי גבאי, מנכ"ל איקאה לשעבר, בדיון בעניין סולתם בבית המשפט בלוד
שלומי גבאי, מנכ"ל איקאה לשעבר, בדיון בעניין סולתם בבית המשפט בלודצילום: אילן אסייג

סולתם רדד הגישה בסוף השבוע האחרון לבית המשפט בקשה דחופה להקפאת הליכים. "בימים האחרונים הידרדר במהירות מצבה של החברה, הוטלו עיקולים על חשבונותיה על ידי חברת פריץ קומפניס ישראל טי, וכן מונה כונס נכסים על חלק מהמלאי שלה בשווי 1.5 מיליון שקל על ידי חברת תואם יבוא ויצוא אגודה שיתופית חקלאית, והמלאי נלקח ממחסניה של סולתם בהתאם לצו המינוי", נכתב בבקשה.

עוד צוין כי כי החברה חשופה להליכים משפטיים שיפגעו באפשרותה להמשיך לפעול כ"עסק חי". על פי בקשה זו, לחברה חובות של 60 מיליון שקל ובבעלותה נכסים בשווי של 26 מיליון שקל, שנשענים על מימוש מלאי, גביית כספים מלקוחות ומכירת הפעילות.

החברה הוקמה ב-2001, במסגרת הליך מיזוג של שתי חברות בעלות המותגים סולתם ורדד שפועלות בישראל זה כ–65 שנה. לחברה 17 חנויות ברחבי הארץ תחת שם המותג סולתם רדד. הבעלים שלה היא עמירה ליברמן. בעבר ייצרה החברה את מוצריה במפעל ביוקנעם אולם הוא נסגר לפני יותר מעשור וכיום המוצרים מיוצרים עבורה בחו"ל והיא מייבאת מוצרים נוספים.

עם הגשת הבקשה על ידי החברה, הגיש בנק דיסקונט, הנושה המרכזי שלה התנגדות לבקשה להקפאת הליכים. היקף החובות של החברה לדיסקונט עולה על 23 מיליון שקל בתמורה לשעבודים שיצרה החברה. "החברה נקטה בשורה של טקטיקות הטעייה שמטרתן היתה אחת- לנסות ולהרדים את הנושה המובטח" הדגיש דיסקונט בהתנגדות שהגיש לבית המשפט. בדיון היום אמר עו"ד חכים שמייצג את הבנק: "אנו מוטרדים מאוד מההקפאה הזו. אנחנו לא היינו מוכנים ועדיין איננו מוכנים לשום מימון שינגוס בבטוחה שיש לבנק. ומכיוון שלא ראינו היתכנות כלשהי להפעלה לא גירעונית, לא יכולנו לתת הסכמה להקפאת הליכים". באשר להצעה של גבאי אמר חכים: "בינתיים זה "על הקרח", לא ראינו שום מסמך ושום התחייבות".

גבאי שביקש להיכנס לחברה ולהזרים סכום משמעותי להבראה והסדר נושים אמר בדיון: "אני מסתובב סביב המספרים של החברה בשבועיים האחרונים. היא מעניינת מאוד. במסגרת העיסוק שלו בקמעונאות כל חיי אני יכול לומר שמהיכרות עם הדוחות והמספרים אין פה חברה שמפסידה כסף. זו אחת החברות הבודדות שאני פגשתי שנמצאת בסיטואציה הזו ועדיין יודעת להוציא. יש פה חברה שיהיה נכון מאוד לאפשר לה להבריא את עצמה, היא יכולה לעשות את זה"

לדיון הגיעו גם עובדים של החברה שביקשו לשאת דברים בבית המשפט. "אני עובד בחברה כבר 30 שנה" אמר סמי בכר, אחד העובדים. "כל העובדים שנמצאים פה לא באנו לשתות קפה. כל העסק עובד. השארנו נציגים בכל המקומות. לנו החברה אף פעם לא איחרה בתשלום של משכורות. אנחנו רוצים להמשיך לעבוד בחברה. אלה אנשים שמתפרנסים 32 שנה. אני לא חושב שיש חברה שמחזיקים אנשים כ"כ הרבה זמן במקום אחד. זה בגלל שטוב לנו. אנו מרוויחים משכורות בכבוד רב, עובדים קשה ורק למען החברה. ואחד שמחזיק 28 ו-32 שנה במקום זה לא בגלל שאין לו מקום אחר לעבוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker