רשות המסים: מידע ממדינות בעולם יסייע לאכוף את דיני המס בישראל

מחוק ההסדרים הוצאו סעיפים שנועדו להילחם במעלימי המס, למשל באמצעות הפיכת העלמת המס לעבירת הלבנת הון

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנהל רשות המסים, משה אשר
מנהל רשות המסים, משה אשר

חלק המיסוי בחוק ההסדרים כולל סעיף המאריך את תקופת ההתיישנות של שומה לארבע שנים, לעומת המצב הקיים כיום, שבו תקופת ההתיישנות כוללת שלוש שנים ועוד שנה נוספת באישור חריג של מנהל רשות המסים. תקופת ההתיישנות החדשה תחול על שומות שהוגשו מ–2013 ואילך.

כדי לייעל מבחינת הרשות את התהליכים, היא תוכל לפתוח במהלך התקופה את השומה פעם בשנה (למשל, במידה שבוחנים סוגיה באופן רוחבי), מבלי שזה יסגור את האפשרות לעשות שומה מקיפה.

בנוסף, נכלל סעיף בצמוד לחוק ההסדרים, המאפשר להתקשר בהסכמים בינלאומיים לחילופי מידע שאינם אמנות למניעת כפל מס. לפי סעיף זה, לרשות תהיה סמכות להעביר מידע לרשות מס במדינה אחרת, ולקבל מידע מרשות במדינה אחרת כשהמידע דרוש לצורך אכיפת דיני המס. רשות המסים תהיה רשאית להשתמש באותו מידע לצורך אכיפת חוקי המס. סעיף נוסף שנכלל מחייב להגיש דיווחים מקוונים לרשות המסים בכל מערכי המס — מס הכנסה, מע"מ ומיסוי מקרקעין.

עם זאת, בשל התנגדויות, מתוך חוק ההסדרים הוצאו סעיפים חשובים שנועדו להילחם במעלימי המס במדינה באמצעות הפיכת עבירת העלמת המס לעבירה של הלבנת הון ובקביעת חובת דיווח לאדם שקיבל חוות דעת כתובה מגורם מקצועי — כמו עורכי דין, רואי חשבון, יועצי מס ושמאים — בשל פעולה שביצע שנותנת לו יתרון מס. סעיף נוסף שפוצל מחוק ההסדרים קובע חובת דיווח של מוסדות פיננסיים בישראל לרשות המסים. שלושה סעיפים אלה פוצלו לחקיקה נפרדת שכבר מקודמת.

סעיף נוסף שמבטל את הפטור שקיבלו עולים חדשים ותושבים חוזרים למשך עשור מחובת דיווח על נכסים והכנסות בחו"ל, יצא מחוק ההסדרים עוד באוגוסט, ובשלב זה לא ברור מתי וכיצד יקודם בחקיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker