הוראות חדשות של וינשטיין מקלות על אישור הפגנות

רשות מקומית לא תוכל לדרוש רישיון עסק לאירוע מחאה - גם אם מתקיימת בו הופעת אמן

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

היועץ המשפטי לממשלה פירסם באחרונה מסקנות הנוגעות לרישוי אירועי מחאה המקלים על מארגני הפגנות, במטרה למנוע פגיעה בחופש הביטוי. חוות הדעת נערכה על ידי המשנה ליועמ"ש (חקיקה) אורית קורן, והמשנה ליועמ"ש (ייעוץ) דינה זילבר.

עד כה, כשהיה רצון לקיים אירוע מחאה בהשתתפות אמן, נדרשו המארגנים להציג רישיון עסק בשביל קיום ההפגנה. זאת, מכיוון שהופעת אמן מסווגת על ידי רשות מקומית כ"עינוג ציבורי", לפי חוק רישוי עסקים המחייב רישיון עסק.

הפגנה נגד מתווה הגז בתל אביב, במוצאי שבת
הפגנה נגד מתווה הגז בתל אביב, במוצאי שבתצילום: עופר וקנין

לפי המסקנות החדשות, שנכתבו במענה לפנייה של האגודה לזכויות האזרח, רשות מקומית לא תוכל לדרוש רישיון עסק לקיומו של אירוע מחאה, גם אם מתקיים במסגרתו "עינוג ציבורי".

"מצאנו כי נוכח הקושי בהפרדה בין חלקים שונים של אירוע המחאה, וכן בשל הנטל הכבד שעשוי הדבר להטיל על מארגני האירוע, שעלול אף לפגוע באופן לא ראוי בחופש הביטוי שלהם, לרשות המקומית אין סמכות למנוע אירוע מחאה", נכתב בחוות הדעת.

בנוסף, נקבע כי יש לקבוע נוהל שלפיו יובהרו למארגני אירועים הסכנות הבטיחותיות, בהתאם למקומות שבהם מתקיימים אירועי מחאה בדרך קבע. במקרים אלה, על המארגנים יהיה להסדיר את הסדרי הבטיחות מול מהנדס מטעם הרשות המקומית.

בנוגע לחלוקת הנטל הכספי, נקבע כי אם הסכנה הנשקפת לבטיחות נובעת מהמקום עצמו, יש להטיל את החבות על הרשות המקומית - המחזיקה בשטח. במקרה שבו הסכנה נובעת ממתקנים שמשתמשים בהם המארגנים, העלות תוטל עליהם כמו הקמת במה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker