"בית חרושת למינויים פוליטיים": מה קורה בלשכת עורכי הדין?

בתביעה שהגישה ורד לוי היא טוענת כי יו"ר הלשכה, אפי נוה, סימן אותה כמי ששומרת אמונים לקודמו בתפקיד, דורון ברזילי, ושם לעצמו מטרה להביא לסוף דרכם המקצועית בלשכה של כל מי שראה כנאמן לברזילי ■ הלשכה: "כל הטענות חסרות הבסיס יופרכו עד תום בהליך המשפטי"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

"לשכת עורכי הדין היא בית חרושת למינויים פוליטיים" - כך טוענת עובדת שפוטרה מהלשכה אחרי 13 שנות עבודה. בתביעה שהגישה באחרונה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, טוענת העובדת כי פיטוריה בלתי חוקיים, מנוגדים להסכם הקיבוצי שחל עליה, ומהווים "שיא במערכת התנכלויות מצד יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נוה". בתביעה היא מבקשת מבית המשפט לקבל צו מניעה שמונע את פיטוריה, וצו עשה המורה ללשכה להמשיך בהעסקתה.

העובדת, עו"ד ורד לוי, בת 41 ואם לארבעה, התחילה את עבודתה בלשכה ב-2002 כרכזת פרויקט שכר מצווה במחוז תל אביב. בהמשך היא מונתה למנהלת וראש מערך ההשתלמויות, ההכשרה והתרבות במחוז תל אביב, ובתפקידה האחרון שימשה ממונה בכירה ומנהלת מערך ימי העיון, האירועים, הטקסים והכנס השנתי באילת בלשכת עורכי הדין. לדבריה, במהלך תפקידה היתה אמונה על התוויית מדיניות ותוכן של מאות השתלמויות, כנסים, אירועים וימי עיון, הוצאתם לפועל בהיבט האסטרטגי, התוכני והפקתי. בלשכה טוענים כי משרתה של לוי התייתרה לאור החלטת הוועד המרכזי על העברת פעילויות הכנסים בכללותם למחוזות וסגירת מחלקת התרבות בלשכה הארצית.

אפי נוה צילום: עידן מילמן

ביוני האחרון הסתיימו הבחירות בלשכה בניצחון סוחף של יו"ר ועד מחוז תל אביב, עו"ד אפי נוה, על מי שכיהן כיו"ר הלשכה, עו"ד דורון ברזילי. השניים ניהלו בשנים האחרונות קרבות פוליטיים קשים, שהביאו לשיתוק לשכת עורכי הדין. הקרבות האלה כללו השמצות קשות, תביעות הדדיות ומריבות פוליטיות שהגיעו לשיאן לפני הבחירות.

בתביעה שהגישה לוי, היא טוענת באמצעות עוה"ד אליעד שרגא, שרון דיין ושמאור גרינוולד כי היא נקלעה בעל כורחה לסכסוך בין השניים, ולמרות עבודתה המקצועית והמאומצת לטובת לשכת עורכי הדין, נוה "סירב להכיר בנאמנותה לארגון, וסימן אותה כמי ששומרת אמונים לקודמו בתפקיד, ברזילי". לדבריה, בעקבות הקרע שנוצר בין ברזילי לנוה, "החל נוה לערוך בסביבתו במחוז חיסולים ממוקדים, ושם לעצמו מטרה להביא לסוף דרכם המקצועית בלשכה של כל מי שראה לתפישתו כנאמן לברזילי". היא טוענת בתביעה כי עם כניסתו של נוה לתפקיד ראש הלשכה, היא התחילה להיות ממודרת באופן הדרגתי מעבודתה, עד שמצאה את עצמה לדבריה ללא כל עבודה.

דורון ברזילי צילום: תומר אפלבאום

מלשכת עורכי הדין נמסר: "מדובר בתביעה קנטרנית וחסרת כל בסיס ענייני או משפטי. בימים אלה הלשכה בראשות עו״ד נוה שוקדת על יישום של תוכנית התייעלות מקיפה במטרה לייעל את עבודתה ולשפר את השירות לחבריה, במקביל להפחתת דמי החבר. תוכנית חיונית זו מיושמת בשקידה ותוך הקפדה רבה על שמירת כל הוראות הדין ויישום נורמות ציבוריות וערכיות ראויות. התוכנית מבוצעת בשיתוף פעולה מלא עם נציגות עובדי הלשכה, וככל הניתן תוך הגעה להסכמות עם העובדים הנוגעים בדבר. במסגרת התוכנית נסגרות פעילויות ומצומצמות משרות שהתייתרו.

"לוי הועסקה בתפקיד אחראית על פעילויות התרבות והכנסים בוועד המרכזי. לאור החלטת הוועד המרכזי על העברת פעילויות הכנסים למחוזות וסגירת מחלקת התרבות בלשכה הארצית, התייתרה משרתה. למעשה, זה תקופה שאין היא מבצעת כל עבודה בפועל, ואף איננה מתייצבת לעבודה. לאחר שניסיונות הלשכה להגיע עמה להסכמות נכשלו לאור דרישות כספיות מופרזות שהציבה, בוצעו הליכי סיום עבודה מסודרים, שבסיומם ובהסכמת נציגות העובדים הוחלט על סיום עבודתה תוך תשלום מלוא זכויותיה כדין.

"כל טענותיה חסרות הבסיס והמתלהמות של לוי יופרכו עד תום בהליך המשפטי, ומצער להיווכח כי היא נזכרת להעלות טענות חסרות שחר אלה רק לאחר שניסיונה להוציא לעצמה שלא כדין סכומים נכבדים מקופתה הציבורית של הלשכה נכשלו".

עו"ד ורד לוי מסרה בתגובה: "בטענותיו של עו"ד נוה אין ולא כלום, והן נועדו בראש ובראשונה לחפות על התנהלות הלשכה בענייני. כל טענותי יוכחו אחת לאחת בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker