היום השחור של
 הצווארון הלבן

פסק הדין מהווה חיזוק עבור רשות ניירות ערך "להתאמץ" כדי לקבל אישור, שאינו מובן מאליו, לשימוש בהאזנות סתר בחקירות

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חמש שנים אחרי האירועים שבגינם הוגש כתב אישום נגד ג'קי בן זקן ואיתן אלדר, שנתיים לאחר שהוגש נגדם כתב אישום וכשנה לאחר תחילתו של שלב ההוכחות במשפטם בבית המשפט המחוזי בתל אביב, חיזק אתמול השופט דוד רוזן את המסר המחמיר שמחלחל בשנים האחרונות מרשויות החוק — גם בנוגע להגשת יותר כתבי אישום, עם דגש על עבירות מסחר, וגם לגבי רף הענישה.

רוזן אמר אתמול כי גם בעבירות צווארון לבן "על בתי המשפט לגזור עונשים קשים, עונשי מאסר וקנסות כבדים, עונשים שיהא בהם להרתיע עבריינים בכוח" — וגזר על בן זקן ועל אלדר שלוש שנות מאסר בפועל וקנס של רבע מיליון שקל. מבחינת נוחי דנקנר, שהמשפט שבו הוא מואשם בהרצת מניות נמצא בשלב הסיכומים בפני השופט חאלד כבוב, אין מדובר בחדשות טובות. מעבר לעובדה שהרשעות בתיקים אחרים של עבירות מסחר סוללות דרך שנוח יותר לפסוע בה (בהתאם לראיות כמובן), גם חומרת העונש מסמנת נקודת ייחוס גבוהה, גם אם לא תקדימית, למקרים שיבואו.

ג'קי בן זקן בבית המשפט במתן גזר הדין בפרשת מנופים פיננסיפ
ג'קי בן זקן בבית המשפטצילום: תומר אפלבאום

רוזן מנה את נקודות הזכות שנשמעו בשלב הטיעונים: את תרומת בן זקן לקהילה באשדוד ואת העובדה שאלדר הוא כיום "אדם טוב ומשופר מזה שהיה לפני שנים ובעת ביצוע העבירה" — אבל בשורה התחתונה פסק השופט כי "בעבירות מסוג דנן נסיבותיהם האישיות של הנאשמים, עברם הנקי, וכלל סגולותיהם נדחים מול האינטרס הציבורי".

לפי כתב האישום והכרעת הדין, בן זקן, מבעלי השליטה לשעבר במנופים — "בעל המאה" — תיכנן עם איש שוק ההון המשופשף והמתוחכם אלדר — "הביצועיסט" — להשפיע במרמה על מחיר מנייתה של מנופים, כדי לגרום לכך שהמניה תעמוד בתנאי הכניסה למדד ת"א 100 במועד הקובע. לטענת התביעה, המניות שרכש איש העסקים טימור בן יהודה מאלדר מחוץ לבורסה, תמורת 13 מיליון שקל, איפשרו את המימון להרצת המניות.

בן זקן ואלדר לא המציאו את השיטה וכנראה שגם לא היו צריכים לשכלל אותה. ממש כמו שברור לכולם כי בשוק ההון משתמשים במידע־פנים, כך ברור שנעשות במקרים מסוימים פעולות שמטרתן היא העלאת מחיר המניה. ההבדל הוא שבמקרה הזה הם נתפסו, כי היו לתביעה ראיות חזקות של האזנות סתר — תוצר מכוון של רשות ניירות ערך — שחשפו את המהלכים בחדרי העסקות. במובן הזה, פסק הדין מהווה חיזוק עבור רשות ניירות ערך "להתאמץ" כדי לקבל אישור, שאינו מובן מאליו, לשימוש בהאזנות סתר בחקירות.

גם לעורכי דין מנוסים כמו נבות תל צור (בן זקן) ומיכל רוזן־עוזר (אלדר) היה קשה להביא הסברים משכנעים לשיחות המרשיעות. הם ניסו לטעון שזאת השפה שבה מדברים בשוק ההון, שאלה כללי המשחק, שלכל משפט שנשמע "רע" יש הסבר הגיוני פשוט, ושהתוכנית היחידה מבחינת בן זקן היתה להכניס את בן יהודה כשותף במנופים, כדי שבהמשך יהיה לו קל להביא אותו כשותף לגרעין השליטה. אלא שהשופט לא השתכנע, וקבע נחרצות בהכרעת הדין שנתן בספטמבר כי האזנות הסתר מראות את "תוכנית המרמה בהשתקפותה", וכי השניים שיקרו — גם בחקירתם ברשות ניירות ערך וגם על דוכן העדים.

מבחינת בן זקן, לגזר הדין שניתן אתמול — שהוא ואלדר מתכננים לערער עליו — הצטרף באחרונה איום נוסף: הפרקליטות הכריעה סופית כי יוגש נגדו כתב אישום בפרשה שבה נחשד השר לשעבר בנימין בן אליעזר בקבלת שוחד מפטרונו של בן זקן, איש העסקים אברהם נניקשווילי. במקרה זה, עם זאת, תפקידו מסתמן שולי יותר מהתפקיד הראשי שמילא בתיק מנופים.

בתיק של בן אליעזר, הוא יכול להיות בטוח שעניינו לא יידון בפני רוזן שקבע כי בן זקן אינו מהימן. אפשר רק לקוות שגם בתיק בן אליעזר, שנמרח כבר תקופה ארוכה, ההליך המשפטי יתנהל במהירות וביעילות שבה ניהל את תיק מנופים — בלי דחיות מיותרות, בשמיעה מרתונית של עדים ובהכרעת דין זמן קצר לאחר הגשת הסיכומים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker