משלחת בינלאומית בוחנת את עמדת ישראל בנושא הלבנת הון

המשלחת הגיעה לישראל לקראת קבלתה לארגון FATF, הקובע סטנדרטים בינלאומיים מחייבים של איסור הלבנת הון ומימון טרור

אפרת נוימן

באוגוסט 2014 הודיע משרד המשפטים כי ישראל עברה סינון ראשוני ותוכל להצטרף כחברה מן המניין לארגון FATF (Financial Action Task Force), בכפוף לביקורת בינלאומית של הארגון בישראל בתחום איסור הלבנת הון ומימון טרור.

מדובר בגוף בין־ממשלתי שהוקם ב–1989 על ידי מדינות G7, אשר קובע סטנדרטים בינלאומיים מחייבים בתחום איסור הלבנת ההון ומימון הטרור, ומטרתו לפתח ולקדם מדיניות במישור הלאומי והבינלאומי. כיום חברות בגוף זה 34 מדינות, בהן ארה"ב, קנדה, בריטניה, ארגנטינה, ברזיל, צרפת, רוסיה, סין ויפן.

מימין: דיוויד לואיס, מנכ"לית משרד המשפטים, אמי
פלמור, השרה איילת שקד וג'יי יון שין
משלחת FATFצילום: גבי הלר

כחלק מהליך הצטרפותה של ישראל לארגון, הגיעה השבוע לארץ משלחת בראשות נשיא הארגון, ג'יי־יון שין. למשלחת נקבעו פגישות, בין היתר, עם שרת המשפטים ושר האוצר, היועץ המשפטי לממשלה, נגידת בנק ישראל, ראש רשות המסים, ראש רשות ני"ע, פרקליט המדינה, המפקחת על הבנקים, המפקחת על שוק ההון וראש הרשות לאיסור הלבנת הון.

מטרת המשלחת היא לבחון את המדיניות הקיימת בישראל בנושאי הלבנת הון, את קיומם של שיתופי פעולה מקומיים ובינלאומיים ואת נכונות המדינה להמשיך ולהטמיע תיקוני חקיקה נדרשים. לאחר הביקור תציג המשלחת את המלצתה בפני מליאת הארגון.

הבקשה הרשמית להצטרפות לארגון הוגשה במאי 2012. עד אז העריכו במשרד המשפטים כי הסיכוי להתקבל נמוך יחסית, בין השאר, מכיוון שהארגון לא היה פתוח להצטרפות של מדינות חדשות. לאחר שהסטטוס של ישראל השתפר והארגון פתח את שעריו, נעשה ניסיון נוסף — שצלח.

במשרד המשפטים ראו בכך הישג — לא פחות חשוב מבחינתם מהצטרפות ישראל ל–OECD.

ההצטרפות לארגון תסייע לישראל בשיפור שיתוף הפעולה עם מדינות רבות במישור המודיעיני ובעזרה המשפטית, ותאפשר לישראל לתרום לקביעת הסטנדרטים הבינלאומיים והמדיניות בתחום המאבק בהלבנת הון ומימון טרור. כעת מקווים במשרד המשפטים כי ישראל תצלח את הביקורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker