במקום לתרום לעמותות כפי שחויבה - HOT הציעה שעובדיה יתנדבו בהן

כחלק מהסכם פשרה בתביעה ייצוגית נגדה, HOT חויבה לתרום 4.25 מיליון שקל לעמותות ■ החברה ביקשה להמיר עד 10% מסכום התרומה לשעות התנדבות של עובדיה "כדי להגיע לנזקקים באופן ישיר" ■ השופטת מיכל נד"ב: "בקשה זו מוטב שלא היתה מוגשת"

אפרת נוימן

במארס 2010 הגיש יוני בן סימון תביעה ייצוגית נגד חברת HOT. בתביעה נטען כי החברה ממשיכה לספק שירותים למנויים ולגבות דמי מנוי עבור שירותים אלה, גם לאחר שהמנויים ביקשו להפסיקם ולנתקם. זאת, לאחר שהמבקש פנה ל–HOT בבקשת ניתוק - אך החברה המשיכה לחייבו חודשים לאחר מכן.

ביולי 2015 - לאחר משא ומתן ממושך בין הצדדים וגיבוש הסדרי פשרה שלא אושרו בשל כמה התנגדויות (כולל התנגדות של המועצה הישראלית לצרכנות, אשר יוצגה על ידי הקליניקה לתובענות ייצוגיות באוניברסיטת תל אביב), ולאחר ערעור שהוגש לבית המשפט העליון ודרבן את הצדדים להשיג הסכם משופר - אישרה השופטת מיכל נד"ב מבית המשפט המחוזי מרכז בלוד את ההסכם המתוקן.

כניסה לבניין משרדי הוט
כניסה לבניין משרדי הוטצילום: עופר וקנין

לפי ההסכם, HOT תתרום לעמותות שונות 4.25 מיליון שקל, ובנוסף תיתן הטבות למנויים קיימים בשווי של 14 מיליון שקל לפחות. גם לתובע ולעורך דינו אושר גמול נאה: 435 אלף שקל ו–1.2 מיליון שקל, בהתאמה. יצוין כי בעקבות התביעה, שינתה HOT את מערכת חיוב המנויים על מנת להבטיח שמי שמתנתק לא יחויב לאחר מכן.

בספטמבר פירסמה HOT את רשימת העמותות שתתרום להן, ביניהן בית איזי שפירא, על"ם וידיד. ואולם בסוף אוקטובר הציעה HOT כי חלק מכספי התרומה - עד לסך של 10% - ייתרם באמצעות התנדבות של עובדי החברה בעמותות אלה, על חשבון המעסיקה, HOT, שתספוג את עלויות שעות העבודה שיוקדשו להתנדבות.

השופטת מיכל נד"ב
צילום: אתר בתי המשפט

הנימוק של HOT להצעה זו היה כי התנדבות ישירה של העובדים, כחלופה להעברת כספים לעמותות, גם תחסוך עלויות לעמותה בכך שכספי התרומה יגיעו אל הנזקקים באופן ישיר, ותגביר את "החשיפה של העובדים לפעילויות התנדבותיות (דבר המרחיב את האפשרות כי יבחרו להמשיך ולהתנדב במסגרת העמותות גם על חשבון זמנם הפרטי)".

HOT ציינה בבקשתה כי הצעה זו עלתה במסגרת עבודת צוות היגוי מיוחד שהקימה לצורך התרומה. לדברי החברה, כמה עמותות הכלולות בהסדר הפשרה הביעו עניין רב בהצעה זו וראו חשיבות ניכרת בהתנדבות העובדים, הממקסמת ומעצימה את ערך התרומה.

לאחר התנגדות נחרצת מצד התובע הייצוגי לאופן תרומה זה, פנתה HOT לבית המשפט בבקשה לאשרה. השופטת נד"ב, מצדה, נזפה בחברה ואמרה כי "בקשה מסוג זה מוטב שלא היתה מוגשת. הסדר הפשרה קובע תרומה כספית. ככל שהמשיבה ועובדיה מבקשים להירתם לטובת העמותות ולתרום להן שעות עבודה, יעשו כן ללא קשר להסדר הפשרה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker