"היה סיוט, המבחן הקשה מאז ומעולם": כמה עברו את בחינות לשכת עורכי הדין?

לפי מדגם של חברת מחשבות, שיעור הנכשלים בבחינה שהתקיימה ביום חמישי כפול מהממוצע בשנים האחרונות ■ נבחנים מספרים על שאלות פינתיות ועל תשובות מתחכמות: ״כולם יצאו ואמרו 'סיוט'" ■ לשכת עוה"ד: "הטענה שזה היה מבחן קשה - חוזרת על עצמה"

אפרת נוימן
צילום: אוליבייה פיטוסי

בבחינות לשכת עורכי הדין, שהתקיימו ביום חמישי בירושלים ולקחו בהן חלק כ–2,000 מתמחים, שיעור העוברים היה נמוך ביותר — כך לפחות עולה מתוצאות המדגם. לראשונה זה כמה שנים, יותר ממחצית הנבחנים במועד החורף של הלשכה נכשלו בבחינה.

לפי נתונים של חברת ההכנה למבחני לשכת עורכי הדין, מחשבות, רק 40% מהנבחנים עברו את הבחינה — שיעור נכשלים כפול מממוצע הנכשלים במועד החורף בשנים האחרונות, 30%–35%. במועד חורף 2014, למשל, עברו 63% מהמתמחים את הבחינה, בחורף 2013 69% ובחורף 2012 קיבלו 66% ציון עובר. במועד שמתקיים באפריל, שיעור העוברים בדרך כלל גבוה יותר מאשר במועד החורף.

לפי תוצאות המדגם, תוצאות הבחינה האחרונה אפילו גרועות מאלה של מועד חורף 2011, שעשה הרבה "רעש" בשל ריבוי הנכשלים — רק 48% מהנבחנים. לאחר שהתקבלו השגות על תוצאות הבחינות, שיעור העוברים צמח ל–56%. גם הפעם ישנה האפשרות שיתקבלו השגות על שאלות בעייתיות ושיעור העוברים יעלה.

לדברי עו"ד אפי דלומי, מנכ"ל מחשבות, זוהי הבחינה הקשה ביותר מאז ומעולם. "הבחינה כללה חמש שאלות במסים, ארבע שאלות בפשיטת רגל, וגם בנושאים הקלאסיים כמו סדרי דין והוצאה לפועל השאלות היו קשות לאין־ערוך לעומת בחינות קודמות. השאלות התמקדו בחריג של החריג. כדי לעבור היה צריך לדעת בעל פה את פרטי הפרטים בספרי ההכנה".

לבחינה האמריקאית (100 שאלות) נוסף החל במועד אפריל 2015 חלק פתוח של ניסוח מסמכים משפטיים. לדברי דלומי, התחומים שבהם התבקשו הנבחנים לנסח מסמך משפטי במועד האחרון הם הפלילי (בקשה לעיון בחומר חקירה), האזרחי (בקשה להיתר המצאה מחוץ לתחום לצד ג'), ובתחום המינהלי (עתירה מינהלית). לשאלה הפתוחה אין ניקוד אבל היא אמורה לשמש פרמטר נוסף בידי הבוחנים במבחן בעל־פה, שבו ייבחנו במועד מאוחר יותר המתמחים שעברו את המבחן בכתב.

צילום: אוליבייה פיטוסי

סטודנטים שנבחנו ביום חמישי מספרים על שאלות פינתיות, ארוכות ומסובכות — כולל ניסוחים לא־ברורים ותשובות מתחכמות. "באולם הגדול שבו נבחנתי, רק כ–20 נבחנים יצאו לפני הזמן, והרוב המוחלט נשארו עד סוף הבחינה", סיפר אחד המתמחים שנבחנו ביום חמישי. "עמדנו בתור רק כדי להגיש את טופס הבחינה. זה היה מטורף. אמנם נראה לי שעברתי את הבחינה, אבל ההרגשה היתה גרועה והציון רחוק מהציונים שהשגתי בסימולציות שעשיתי כשהתכוננתי לבחינה.

"אפילו במבחן של חורף 2011, שהיה הקשה ביותר עד כה, קיבלתי בסימולציה ציון 78. זה היה מטורף רק לסיים את המבחן. אם רוצים לחתוך במספר עורכי הדין, אפשר לשנות את המתכונת — אבל לא הגיוני להשתמש במבחן כזה כמערכת מיפוי", הוסיף הנבחן.

נבחן נוסף, בוגר אוניברסיטת תל אביב, סיפר כי הבחינה היתה קשה מאוד והתמקדה בנושאים שהם בשוליים. "מכל מי ששמעתי, אמרו שהיה סיוט. זו המלה שחזרה על עצמה. למה היה קשה? יש נושאים שידועים כקלים יותר — למשל אתיקה, מקרקעין וחברות — ואפילו בהם היו שאלות פינתיות.

"גם בסדר דין אזרחי, שנחשב פשוט יחסית, התחושה היתה שהשאלות נכנסו לפינות. היו דברים מוזרים כמו ארבע־חמש שאלות על פשיטת רגל, שזה יותר מהמקובל כי זה נושא שפחות מקדישים לו תשומת לב. עם זאת, חלק מהשאלות היו דומות ברמתן למבחנים קודמים", פירט המתמחה מאוניברסיטת תל אביב.

הלשכה: "אין מדד למבחן קל או קשה"

כ–2,000 מתמחים ניגשו לבחינה האחרונה, שהתקיימה בירושלים — בבנייני האומה ובמלונות מסביב. על פי חברת מחשבות, שעיבדה את ציוניהם של 1,500 מהנבחנים, כ–60% השיגו ציון נמוך מ–65 נקודות — הציון שנדרש כדי לעבור את הבחינה של לשכת עורכי הדין. הנדגמים הזינו למערכת מקוונת את התשובות שכתבו בבחינה האמריקאית, וקיבלו את ציון הבחינה המשוער שלהם. בשנים קודמות הצליח המדגם לנבא את התוצאות האמיתיות בקירוב.

הבחינה הנוכחית היא הראשונה בקדנציה של עו"ד אפי נוה, שהחליף ביוני את עו"ד דורון ברזילי כראש לשכת עורכי הדין. בספטמבר הודיעה שרת המשפטים, איילת שקד, על הארכת ההתמחות במשפטים, משנה לשנתיים. ההארכה תהיה תקפה לגבי סטודנטים שיתחילו ללמוד בשנה הבאה משפטים. שינוי זה צפוי להוריד את הביקוש ללימודי משפטים.

מלשכת עורכי הדין נמסר: "ב–29 באוקטובר התקיים מבחן הסמכה של לשכת עורכי הדין. למבחן נרשמו כ–2,040 נבחנים וניגשו כ–1,995. הלשכה מעבדת את כל נתוני הבחינה ותפרסם אותם לאחר ישיבת הוועדה הבוחנת, שמאשרת סופית את תוצאות הבחינה. הודעה רשמית מטעם הלשכה אמורה לצאת בשבוע הבא.

"הטענה שזה היה מבחן קשה חוזרת על עצמה במרבית המבחנים, ואין להתייחס אליה כל עוד לא פורסמו נתונים רשמיים. שיעור הנכשלים נגזר מהרכב אוכלוסיית הנבחנים על כל מרכיביו, ואין כל מדד למבחן קל או קשה".

עוד נמסר מהלשכה כי "הוועדה שמנסחת את הבחינה הינה ועדה חיצונית בראשות נשיא ביהמ"ש המחוזי בחיפה השופט יוסף אלרון, שני שופטים נוספים חברים בה ועוד עורכי דין מהמגזר הציבורי והמגזר הפרטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker