וינשטיין הכריע: כתב אישום יוגש נגד בנימין בן אליעזר, ג'קי בן זקן ואברהם ננקשווילי

הפרקליטות טוענת עוד כי בן אליעזר מסר הצהרות הון כוזבות ליו"ר הכנסת ■ פרקליטיו של בן אליעזר: "למרות מצבו הבריאותי הקשה של פואד בכוונתו להיאבק על שמו הטוב"

יסמין גואטה
יסמין גואטה

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום לפרקליטיו של ח"כ לשעבר, בנימין (פואד) בן אליעזר, כי הוא החליט לדחות את הטענות שהוצגו בפניו במהלך ישיבות השימוע ולהעמיד לדין את בן אליעזר בחמש פרשיות שעניינן עבירות שוחד, איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, ועבירות מס. החלטה זו התקבלה על יסוד המלצת פרקליט המדינה, שי ניצן, והמלצת פרקליטת מחוז תל אביב (מסוי וכלכלה), ליאת בן ארי שווקי. בפרקליטות אמרו כי כתב האישום צפוי להיות מוגש בזמן הקרוב.

במקביל הודיעה פרקליטות מסוי וכלכלה לחמישה חשודים נוספים בפרשה - אברהם נניקשווילי, ג'קי בן זקן, רוי מוצפי, איילת אזולאי וצ'רלי יהודה כי טענותיהם בשימועים נדחו וכי יוגש נגדם כתב אישום.

ג'קי בן זקן
ג'קי בן זקןצילום: עופר וקנין

בן אליעזר כיהן כחבר כנסת בין 2014-2007, ובחלק מן התקופה כשר בממשלות ישראל. על פי החשד, הוא דרש וקיבל סכומי כסף בעד פעולות הקשורות בתפקידיו מאנשי עסקים שונים, ובכספים אלה רכש בין היתר נכסי נדל"ן. על פי החשד, בן אליעזר גם המיר ללא דיווח ותוך נקיטת פעולות הסוואה והסתרה, מט"ח בשווי מאות אלפי דולרים, אותו החזיק במזומן בכספות בביתו ובבנק. כמו כן, נחשד בן אליעזר כי מסר הצהרות הון כוזבות ליו"ר הכנסת, בכך שלא כלל דיווחים בדבר הון ונכסים שצבר, וכי לא הגיש דוחות לרשות המסים והעלים ממנה הכנסות חייבות במס הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר.

במרכז החשדות נגד בן אליעזר עומד מקורבו איש העסקים, ננקשווילי. לטענת הפרקליטות, ב-2011 פנה בן אליעזר לננקשווילי וביקש וקיבל ממנו סך של כמיליון וחצי שקל. זאת, תמורת פעולות שביצע מתוקף תפקידו כשר התמ"ת לטובתם של נניקשוילי ושותפו ובן טיפוחיו ג'קי בן זקן.

על פי החשד, בן אליעזר פעל בין השאר למינוי מקורבו של נניקשוילי לסגן יו"ר הפורום העסקי ישראל-רוסיה. כמו כן הפעיל את קשריו כשר הממונה על מועצת הנפט יחד עם ראש לשכתו דאז, איילת אזולאי, לשיפור סיכוייה של חברת שמן שבבעלות נניקשוילי ובן זקן, לעמוד בתנאים לקבלת רישיון קידוח באתר "מד אשדוד".

השר לשעבר בנימין בן אליעזרצילום: אוליבייה פיטוסי

רישיון הקידוח ניתן לחברת שמן לאחר לחצים שונים שהופעלו על ידי בן אליעזר בעזרת ראשת לשכתו, ובאמצעותה, על חברי מועצת הנפט. בנוסף, בן אליעזר חתם על תצהיר והעיד בבית המשפט מטעמו ולטובתו של נניקשוילי בהליך משפטי שניהל (מול רשות המסים). בגין כך נחשד בן אליעזר בעבירה של מרמה והפרת אמונים.

אחת הטענות המרכזיות של הפרקליטות נוגעת להעברה של 400 אלף שקל מחשבונו של ננקשווילי לחשבונו של בן אליעזר. הפרקליטות טוענת כי מדובר בשוחד. ואולם, בן אליעזר טוען להגנתו כי מדובר בהלוואה לגיטימית.

בהסכם ההלוואה בין השניים שנחתם לכאורה בספטמבר 2011 נכתב כי ננקשווילי יעמיד סכום של 400 אלף שקל לבן אליעזר. זאת, כדי לסייע לו ברכישת נכס בנס ציונה. עוד נכתב כי ננקשווילי יעביר את הכסף לבן אליעזר באמצעות העברה בנקאית וכנגד התחייבות לרישום הערת אזהרה על הנכס. ההסכם לא כולל תאריך פירעון מוגדר להלוואה וגם לא כולל חיובי ריבית. בסעיף שנושא את הכותרת מועד פירעון ההלוואה נכתב כי בן אליעזר מתחייב לפרוע את ההלוואה תוך שבעה ימים ממכירת הנכס הנרכש. בן אליעזר טוען מנגד כי הסכם ההלוואה הוא אמיתי ולגיטימי והוא נערך על ידי דני וקנין, מנכ"ל חברת מנופים פיננסיים לשעבר.

הפרקליטות טוענת עוד כי בן אליעזר מסר הצהרות הון כוזבות ליו"ר הכנסת בכך שלא כלל דיווחים בדבר הון ונכסים שצבר, וכי לא הגיש דוחות לרשות המסים והעלים ממנה הכנסות חייבות במס הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר. 

בינואר 2012 הגיש פואד ליו"ר ועדת האתיקה של הכנסת הצהרת הון שבה עדכן כי חל שינוי בהצהרת ההון השנתית שלו, שאותה הגיש ב-2010 עם סיום כהונתו כשר התמ"ת. בהצהרת ההון הוא ציין כי הוא רכש דירה ביפו בסך של 8.3 מיליון שקל ומועד המסירה הצפוי הוא דצמבר 2012. הוא הוסיף כי במועד החתימה הוא שילם כ-1.3 מיליון שקל. "אני מבקש להצהיר כי קיבלתי החזר ממס הכנסה בסכום של 2 מיליון שקל וכי כיום הנני פטור ממס הכנסה, קרי הכנסתי החודשית מסתכמת במעל 80 אלף שקל נטו (משכורתי מהכנסת, שכר גמלאי צה"ל, גמלאי ממשלה, ביטוח לאומי, גמלה לאלמנת צה"ל עבור רעייתי) בכוונתי למכור את הדירה הנוכחית שלי בראשל"צ (ערכה 3 מיליון שקל) ולקחת משכנתא על סך 2 מיליון שקל", הצהיר.

פרקליטיו של בן אליעזר, עוה"ד נבות תל-צור, טל שפירא ואריאל כפרי מסרו בתגובה: "יש לנו אמון מלא בבית המשפט. למרות מצבו הבריאותי הקשה של פואד בכוונתו להיאבק על שמו הטוב. אנו מאמינים ומקווים שבבית המשפט לא תיוותר אבן על אבן מכתב החשדות באופן שינקה את שמו של פואד מכל רבב, כפי שהוא זכאי לכך לאחר 60 שנות תרומה ושירות למען המדינה ואזרחיה".

עוה"ד נתי שמחוני ויואב סננס ממשרד הרצוג פוקס נאמן: "קיבלנו, בצער רב, את החלטת הפרקליטות להעמיד לדין את מרשנו, מר אברהם נניקשווילי. סבורים אנו כי בחינה נכונה של כלל הראיות - כפי ששטחנו בהרחבה במהלך השימוע - הייתה אמורה להוביל להחלטה מושכלת בדבר סגירתו של התיק. ראוי שהציבור יידע, כל טענה המייחסת למר נניקשווילי מעשה בלתי חוקי – ובכלל כך מתן שוחד – אין לה על מה לסמוך ואינה עולה בקנה אחד עם האמת. אנו חדורי אמונה כי לאחר ליבון הדברים עד דק, במסגרת ההליך המשפטי, יוברר דבר חפותו של מר נניקשווילי ויזוכה הוא מכל אשמה".

סנגורו של ג'קי בן זקן, עו"ד ירון קוסטליץ, מסר בתגובה: "אין לנו ספק כי בית המשפט יקבע שלא נפל רבב במעשיו של מר בן זקן, ולכן צר לנו מאוד שהוחלט על הגשת כתב אישום בעניינו, כך שהוא יטוהר רק בסוף הדרך ולא בתחילתה. עוד יצויין, כי למר בן זקן לא מיוחסת מעורבות בשוחד, אלא קשר לעבירה של הפרת אמונים מצידה של גב' אזולאי. גם בעניין זה, כאמור, לא היה מקום להגיש את כתב האישום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker