מה הזכויות שלכם בפנסיה - לאחר שהתגרשתם?

בתחילת השנה נכנס לתוקף החוק לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו - המסדיר את הפרוצדורה של תשלום פנסיה לאחר גירושין

אריאל דרור

בחודש פברואר האחרון נכנס לתוקף החוק לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, המסדיר את הפרוצדורה של תשלום פנסיה לאחר גירושין.

על פי חוק יחסי ממון, בני זוג מתחלקים באופן שווה בפנסיה שנצברה במהלך הנישואין. ואולם, עד לחקיקת החוק החדש, בן הזוג הזכאי היה צריך לקבל את חלקו בפנסיה של בן זוגו - ישירות מבן הזוג. במקרים רבים, בן הזוג בחר לערוך שינויים חד-צדדיים בפנסיה לאחר הגט, שהורידו את ערכה או שהקשה מאוד על העברת הפנסיה - וכך הותיר את בן זוגו לשעבר בפני שוקת שבורה. בנוסף, טרם חקיקת החוק החדש, בן הזוג הזכאי לא היה יכול להחשב כשאר של בן זוגו לשעבר, ולכן לא יכל לקבל פנסיית שארים.

זוג מבוגרים יושבים על הספה
אילוסטרציה

החוק החדש תיקן את שתי הבעיות הנ"ל - הוא קובע כי בן הזוג הזכאי יקבל את חלקו בפנסיה של בן זוגו לשעבר ישירות מהגוף המשלם (החברה הפנסיונית) - ולא מבן הזוג לשעבר. כמו כן, הוא נותן אפשרות להכיר בבן הזוג הזכאי כשאר, כאשר בן זוגו לשעבר ילך לעולמו.

חוק זה עדיין חדש יחסית, והפסיקה לגביו מצומצמת. ואולם, כבר החודש ניתן פס"ד שמבהיר מספר נקודות חשובות לגביו. תמ"ש 18780/09 כ' נ' כ', שניתן בבית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע, הבהיר כי החוק חל גם על מקרה בו בן הזוג יצא לפנסיה מוקדמת. כלומר, גם אם בן הזוג שהינו בעל הפנסיה יצא לפנסיה לפני המועד הרשמי (גיל 65 או 67), בכל זאת בן זוגו יוכל ליהנות מהוראות החוק החדש. על כן, הוא יוכל לפנות למוסד המשלם את הפנסיה, ולקבל את הפנסיה ישירות ממנו, ולא מבן הזוג לשעבר, וכאשר חלקו ישולם לו במועד גמילת הזכות.

כן הובהר בפסק דין זה, כי גם במידה וניתן בעניינם של בני זוג פס"ד בנושא חלוקת פנסיה לפני כניסת החוק לתוקף. כלומר, לפני פברואר 2015, בני הזוג יכולים "לחסות" תחת הוראות החוק, בהינתן תנאים מסוימים הקבועים בו. תנאים אלה משתנים בהתאם לסוג הפנסיה (צבירת זכיות או צבירת כספים), ועל כן מומלץ להתייעץ במידת הצורך עם עו"ד בתחום.

ככל שהצדדים עומדים בתנאי החוק בדבר שינוי פסק דין, עליהם לפנות לערכאה שנתנה את פסק הדין או אישרה ההסכם על מנת שזו תיתן פסק דין העומד בדרישות החוק. לאחר קבלת פסק הדין המתוקן - על בן הזוג הזכאי להעבירו לגוף המשלם. במקרה בו בן הזוג כבר הפך לגמלאי, יש לפנות בתביעה מתאימה לתיקון פסק הדין או הסכם הגירושין המקורי בהתאם להוראותיו החדשות של החוק, תוך שנה מפרסום החוק.

עצם החלת החוק על בני זוג שכבר ניתן פס"ד בעניינם קודם לכניסת החוק לתוקף תלוי ברצונם בלבד. ללא נקיטת פעולה אקטיבית של פניה לביהמ"ש והגשת תביעה מתאימה - החוק החדש לא יחול עליהם, וכך למעשה בן הזוג הזכאי יהיה תלוי בחסדיו של בן זוגו לשעבר על מנת לקבל את המגיע לו.

ומה לגבי הליכי איזון משאבים?

על מנת שניתן יהיה ליהנות מהזכויות אותן מעניק החוק - ובראשן הכרה על ידי הגוף המשלם והאפשרות לקבלת פנסית שארים, יש לקבל פסק דין מבית המשפט לענייני משפחה או מבית הדין הרבני. על פסק דין זה לעמוד בדרישות החוק, המפורטות בסעיף שלוש, ולכלול את הקביעות הבאות:

1. שיעור קבוע של חלוקה: על פסק הדין לכלול את הפרטים החיוניים לצורך החישוב להעברה, כאשר על השיעור להיות קבוע - אחוז מסוים אותו יקבל בן הזוג הזכאי. הצדדים אמורים להחליט ביניהם כמה יקבל הצד הזכאי מהפנסיה של בן זוגו, ויש לקחת בחשבון שלא ניתן לשנותו, או לקבוע שיעור מדורג. השיעור חייב להיות אחיד לכל התקופה.

2. חלוקה של לא יותר ממחצית השיעור המשותף: שיעור החלוקה לבן הזוג הזכאי לא יכול להיות גבוה יותר ממחצית הפנסיה.

3. מועד הפירוד: על התקופה המשותפת להסתיים לא יאוחר ממועד הפירוד. על כן, יש לקבוע מועד פירוד שממנו והלאה הפנסיה כבר אינה משותפת.

4. סך התקופה המשותפת של בני הזוג: יש לרשום מהי תקופת הנישואין ומהו יום הפירוד על מנת שהגוף המשלם ידע כיצד לחשב את הפנסיה.

5. פרטי הערכאה שנתנה את פסק הדין: איזה בית משפט ואיזה שופט.

6. התיחסות להסדר פנסית שארים: כלומר, האם בני הזוג רוצים להחיל על עצמם את הסדר פנסית השארים, או לא (שכן יש לכך היבטי מיסוי).

הכותב הוא בעל משרד לדיני משפחה וירושה. כל האמור במאמר זה  לא בא במקום ייעוץ משפטי פרטני ולא מהווה לו תחליף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker