הצהרת ההון של בן אליעזר נחשפת: 80 אלף שקל בחודש - ואיזו ריבית קיבל מנניקשווילי?

הצהרת ההון נחשפה בערוץ 2 ■ אחת הטענות המרכזיות של הפרקליטות נוגעת להעברה של 400 אלף דולר מחשבונו של איש העסקים נניקשווילי לחשבונו של בן אליעזר

יסמין גואטה
יסמין גואטה

חבר הכנסת לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר ממתין בימים אלו להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין בנוגע להעמדתו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, והלבנת הון.

השבוע קיים וינשטיין את ישיבת השימוע האחרונה בעניינו בה נכחו גם פרקליט המדינה, שי ניצן ופרקליטת מסוי וכלכלה, ליאת בן ארי. אחת הטענות המרכזיות של הפרקליטות נוגעת להעברה של 400 אלף שקל מחשבונו של איש העסקים אברהם ננקשווילי לחשבונו של בן אליעזר. הפרקליטות טוענת כי מדובר בשוחד אולם, בן אליעזר טוען להגנתו כי מדובר בהלוואה לגיטימית.

בן אליעזרצילום: אוליבייה פיטוסי

היום נחשף בערוץ 2 הסכם ההלוואה בין השניים, לפי הפרקליטות מדובר בהסכם פיקטיבי. בהסכם שנחתם לכאורה בספטמבר 2011 נכתב כי ננקשווילי יעמיד סכום של 400 אלף שקל לבן אליעזר וזאת כדי לסייע לו ברכישת נכס בנס ציונה. עוד נכתב כי ננקשווילי יעביר את הכסף לבן אליעזר באמצעות העברה בנקאית וכנגד התחייבות לרישום הערת אזהרה על הנכס. ההסכם לא כולל תאריך פירעון מוגדר להלוואה וגם לא כולל חיובי ריבית. בסעיף שנושא את הכותרת מועד פירעון ההלוואה נכתב כי בן אליעזר מתחייב לפרוע את ההלוואה תוך שבעה ימים ממכירת הנכס הנרכש. בן אליעזר טוען מנגד כי הסכםההלוואה הוא אמיתי ולגיטימי והוא נערך על ידי דני וקנין, מנכ"ל חברת מנופים פיננסיים לשעבר.

הפרקליטות חושדת גם כי בן אליעזר מסר הצהרות הון כוזבות ליו"ר הכנסת, בכך שלא כלל דיווחים בדבר הון ונכסים שצבר, וכי לא הגיש דוחות לרשות המסים והעלים ממנה הכנסות חייבות במס הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר. 

בינואר 2012 הגיש פואד ליו"ר ועדת האתיקה של הכנסת, הצהרת הון בה עדכן כי חל שינוי בהצהרת ההון השנתית שלו אותה הגיש בשנת 2010  עם סיום כהונתו כשר התמ"ת. בהצהרת ההון שנחשפה גם היא היום בחדשות 2, בן אליעזר ציין שם כי הוא רכש דירה ביפו בסך של 8.3 מיליון שקל ומועד המסירה הצפוי הוא דצמבר 2012. לדבריו, במועד החתימה הוא שילם כ-1.3 מיליון שקל. "אני מבקש להצהיר כי קיבלתי החזר ממס הכנסה בסכום של 2 מיליון שקל וכי כיום הנני פטור ממס הכנסה, קרי הכנסתי החודשית מסתכמת במעל 80 אלף שקל נטו (משכורתי מהכנסת, שכר גמלאי צה"ל, גמלאי ממשלה, ביטוח לאומי, גמלה לאלמנת צה"ל עבור רעייתי) בכוונתי למכור את הדירה הנוכחית שלי בראשל"צ (ערכה 3 מיליון שקל) ולקחת משכנתא על סך 2 מיליון שקל" הצהיר.

ביתו של בן אליעזר ביפוצילום: אילן אסייג

ביוני האחרון הודיעה פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) לעורכי דינו של בן אליעזר כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שוקל להעמיד אותו לדין, בכפוף לשימוע, בחמש פרשיות שעניינן עבירות שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, ועבירות מס. יחד עמו הודיעה הפרקליטות גם לעורכי דינם של חשודים נוספים בפרשה – אברהם נניקשוילי, רוי מוצפי, איילת אזולאי וצ'רלי יהודה על כך שהיא שוקלת להעמידם לדין בכפוף לשימוע. על פי החשד, בשנת 2011 פנה בן אליעזר לננקשווילי וביקש וקיבל ממנו סך של כמיליון וחצי שקל, וזאת תמורת פעולות שביצע בן אליעזר מתוקף תפקידו כשר התמ"ת לטובתם של איש העסקים נניקשוילי ושותפו ובן טיפוחיו ג'קי בן זקן

לחצו כאן להגדלת המסמך

על פי החשד, בין השאר, בן אליעזר פעל למינוי מקורבו של נניקשוילי לסגן יו"ר הפורום העסקי ישראל-רוסיה. כמו כן הפעיל בן אליעזר את קשריו כשר הממונה על מועצת הנפט יחד עם ראש לשכתו דאז, איילת אזולאי, לשיפור סיכוייה של חברת שמן שבבעלות נניקשוילי ובן זקן, לעמוד בתנאים לקבלת רישיון קידוח באתר "מד אשדוד". רישיון הקידוח ניתן לחברת שמן לאחר לחצים שונים שהופעלו על ידי בן אליעזר, בעזרת ראשת לשכתו, ובאמצעותה, על חברי מועצת הנפט. בנוסף, בן אליעזר חתם על תצהיר והעיד בבית המשפט מטעמו ולטובתו של נניקשוילי בהליך משפטי שניהל (מול רשות המסים). בגין כך נחשד בן אליעזר בעבירה של מרמה והפרת אמונים.

לחצו כאן להגדלת המסמך

מטעמו של פואד בן אליעזר נמסר: "צר לנו על ההדלפות המגמתיות החלקיות והמסולפות בעיצומו של השימוע בפני היועץ המשפטי לממשלה, ומתוך מטרה להשפיע על היועץ. אנו מאמינים שהיועץ יתעלם מרסיסי המידע המיובא פרקים, יתייחס לעובדות ולנסיבות ויקבל את ההחלטה הנכונה. משכורתו של פואד וכספי הגימלאות נתקבלו כחוק לאחר שפואד שירת 30 שנה בצהל ו31 בשירות הציבורי והחל משנת 2011, לאחר המפולות הבריאותית שעבר, הוכר כנכה 100 אחוז ולכן לא נוכה מס על תקבוליו. צר לנו על הניסיון להשחיר את שמו לאחר תרומתו הרבה לביטחון המדינה ולכלכלתה. הסכם ההלוואה הינו הסכם אמיתי ולגיטימי,שההפך מהנטען, התנהל בשקיפות והעברת הכספים הייתה רלוונטית לכל גורמי המדינה הרלוונטים, והראיה שלא רצו להסתיר דבר היא העובדה שהכסף הועבר מחשבון בנק לחשבון בנק בצורה שקופה וגלויה. לסיכום, אנו מאמינים שהיועץ יתעלם מרסיסי המידע ויקבל החלטה בלב פתוח ונפש חפצה לאור העובדות ויתעלם מההדלפות המגמתיות".

לחצו כאן להגדלת המסמך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker