בג"ץ בפסיקה דרמטית: גמלאים שפרשו משירות המדינה יזכו לתוספת משמעותית

הסכום הכולל שיקבלו עשרות אלפי גמלאים מוערך במאות מיליוני שקלים

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור

עשרות אלפי גמלאים שפרשו משירות המדינה יקבלו תוספת של אלפי שקלים לגמלתם, בעקבות פסיקה דרמטית של בג"ץ, המסיימת סכסוך משפטי שהתחיל לפני יותר מעשור. הסכום הכולל שיקבלו הגמלאים מוערך במאות מיליוני שקלים.

את התביעה נגד המדינה וקרנות הפנסיה הוותיקות הגישו אברהם קוריצקי, שפרש ממשרד הביטחון, חוה גלייזר, שפרשה ממערכת החינוך, וכן ארגון סגל המחקר במערכת הביטחון, ברפאל ובמשרד ראש הממשלה. בתביעה נטען כי יש להותיר על כנו את הסכם הרציפות מ–1973, המבטיח תנאי פנסיה מיטביים לעובדים שעברו מקרן פנסיה למסלול פנסיה תקציבית ולהיפך. זאת, למרות הרפורמה בתחום הפנסיה שביצעה הממשלה ב–2003, ושבמסגרתה הורעו תנאי החיסכון הפנסיוני.

הפגנות הגמלאים במחאה החברתית, 2011צילום: ניר כפרי

הסכם הרציפות שנחתם בין הממשלה, ההסתדרות ושבע קרנות הפנסיה הוותיקות שהיו בשליטתה, נועד לאפשר לעובד להתנייד בין מקומות עבודה שבהם קיימים הסדרים פנסיוניים שונים, מבלי שהדבר יפגע ברצף של זכויותיו הפנסיוניות. לפיכך, במועד פרישת העובד לגמלאות, הוא יקבל פנסיה כאילו עבד במשך כל השנים באותו מקום עבודה שממנו פרש, ובכך תובטח לו רמת חיים הקרובה ככל הניתן לרמת החיים שאליה הצליח להגיע לפני שפרש.

בג"ץ קיבל את עמדת הגמלאים, שיוצגו על ידי עורכי הדין אשר סלע ודביר גלייזר, ואת עמדת ההסתדרות, שיוצגה על ידי עורכות הדין אורנה לין ואורלי אבן־זהב, וקבע שהסכם הרציפות קיים ללא שינוי וכי על המדינה וקרנות הפנסיה הוותיקות לפעול לפיו. כתוצאה מכך, קבע בג"ץ, הקרנות נדרשות לבצע חישוב מחדש לפנסיה של עשרות אלפי הגמלאים, כך שאלו יקבלו את הפנסיה הגבוהה יותר.

"הזכות לפנסיה מכוח הסכם הרציפות במעבר מהקרנות למסלול הפנסיה הצוברת או בכיוון ההפוך, היא זכות קניינית המוגנת במשפט החוקתי, ולכן הסכם הרציפות שריר וקיים ויש לפעול לפי הוראותיו", כתב השופט חנן מלצר בפסק הדין, המשתרע על כ–100 עמודים, ולדעתו זו הסכימו השופטים יצחק עמית ואורי שוהם. "בהתאם לכך יש לחשב את חלק הפנסיה המשולם על ידי קרנות הפנסיה הוותיקות לפי שכרו של העובד בעת שפרש מעבודתו משירות המדינה".

הרקע להגשת התביעה הוא הרפורמה שנכנסה לתוקף ב–2003 לצורך הבראת קרנות הפנסיה הוותיקות שבשליטת ההסתדרות, אשר נקלעו לגירעונות כבדים. לאחר החלת תקנון אחיד, הורה המפקח על הביטוח באוצר למנהלים המיוחדים בקרנות לחשב את חלקו בפנסיה של מי שפרש לגמלאות לפי המשכורת הקובעת של העובד בתקופה שבה היה חבר אצלן (בטרם הצטרף למסלול הפנסיה התקציבית) - ולא לפי המשכורת הקובעת בעת פרישתו, בניגוד להסכם הרציפות.

חישוב זה גרם להפחתה של אלפי שקלים בפנסיות של גמלאים שחל עליהם הסכם הרציפות ופרשו משירות המדינה, שכן מטבע הדברים המשכורת בשירות המדינה בעת הפרישה היתה גבוהה לעומת המשכורת הקובעת בעת שהיו מבוטחים בקרן הפנסיה הוותיקה, לפני שעברו לעבוד בשירות המדינה.

הפגנות הגמלאים במחאה החברתית, 2011צילום: ניר כפרי

שופטי בג"ץ קבעו עוד כי למפקח על הביטוח לא היתה סמכות לשנות על דעתו בלבד את הסכם הרציפות, ובוודאי שלא יכול היה לבטל אותו, ואם חפצה המדינה לשנות או לבטל את ההסכם, היה עליה לעשות זאת באמצעות חוק או קיום משא ומתן עם ההסתדרות ובהסכמה עמה. המדינה והקרנות ישלמו הוצאות לגמלאים העותרים ולהסתדרות בסך 40 אלף שקל לכל אחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker