6 שנות מאסר ל"עוקץ הסלבריטאים" שהתחזה ליועץ השקעות

"עוקץ הסלבריטאים" שהונה לפחות 25 לקוחות בסכום כולל של 12 מיליון שקל, הורשע בשורה של עבירות הונאה ומס ■ בין הנעקצים: שלום מיכאלשווילי וחיים אתגר

יסמין גואטה
יסמין גואטה

"אני מתחרט על מה שקרה" אמר שושן שלם בבית המשפט המחוזי בתל אביב, לאחר שהשופט דוד רוזן גזר עליו בשבוע שעבר עונש של 6 שנות מאסר בפועל ושנתיים מאסר על תנאי. שלם הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בשורה של עבירות הונאה ומס.

שלם התחזה ליועץ השקעות והונה לפחות 25 אנשים שהגיעו אליו בדרך של "חבר מביא חבר". עם הקורבנות שלו נמנים גם סלבריטאים שהגיעו אליו דרך אחיו, הסטנדאפיסט ארז שלם, כמו מגיש הטלוויזיה חיים אתגר, השחקן שלום מיכאלשווילי, וגיל אוליאמפרל -הבעלים של סברס יזמות; חברה המייצגת אמנים ובהם גם ארז שלם ומיכאלשווילי. השלושה גם הופיעו ברשימת עדי התביעה מטעם הפרקליטות.

בין הנעקצים: השחקן שלום מיכאלשווילי והמגיש חיים אתגרצילום: דוד בכר וירדן תבורי / יונייטד קינג

"כתב האישום מגולל מסכת ארוכה של מעשי מרמה שבוצעו לאורך תקופה של מספר שנים, בה נפגעו מספר רב של אזרחים תמימי דרך, שנתנו אמונם בנאשם וניצל את האמון, ואלה נותרו ללא חסכונותיהם, חסכונות שצברו כחוק". כתב רוזן בגזר הדין. "עדי התביעה הינם אזרחים נורמטיביים מן השורה שרומו ואיבדו עשרות רבות של אלפי שקלים. מול עדויותיהם לא ניצבה תשתית הגנתית ממשית, שכן הנאשם- כך נמסר לי במהלך המשפט - שמר על שתיקה רועמת לאורך כל חקירתו".

על פי כתב האישום המתוקן בו הודה שלם, במשך תקופה של כ-7 שנים (2009-2002) הוא שכנע אנשים רבים להעביר לו סכומי כסף גבוהים, על מנת שישקיע את כספם, תוך שהוא מציג בפניהם מצגי שווא. בין היתר, הוא הציג עצמו כמומחה בעל ניסיון והצלחה מוכחת בהשקעות עבור אחרים בשוק ההון ולחלק מקורבנותיו אף הדגים, במחשבו האישי, כיצד הוא משקיע כספים בבורסה. בפני חלק מהנפגעים הציג עצמו בכזב כיועץ השקעות, ובפני חלקם אף טען בכזב שהוא בעל רישיון לעיסוק זה.

הבדרן ארז שלםצילום: שלומי גבאי/ וואלה חדשות

שלם הציג בפני הנפגעים סכום מינימום הנדרש לצורך השקעה, כאשר על פי רוב הדרישה הייתה לסך של 50 אלף דולר, תוך טענות שווא שנטענו בפני רובם, לפיהן תמורת השקעת הקרן יישא עבורם תשואות בגובה של עד 20% ריבית שנתית.

הנפגעים העבירו לו בהזדמנויות רבות סכום כולל של כ-3.9 מיליון שקל וכ-1.9 מיליון דולר (סך הכל כ-12 מיליון שקל). שלם השיב לחלק מהנפגעים מדי פעם בפעם, לבקשתם, סכומי כסף חלקיים בסך כולל של כ-6 מיליון שקל כתשלום על חשבון רווחי השקעתם, כביכול.

במסגרת הסדר הטיעון הודה והורשע שלם בשורת עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניהול תיקי השקעות ללא רישיון ובהעלמת מס של לפחות כ-8 מיליון שקל. בגזר הדין ציין רוזן כי עוה"ד שובל בר שמייצגת את שלם השכילה להגיע להסדר טיעון שנותן עדיפות בולטת לעניינו של הנאשם.

"מדובר בסופו של דבר, בהסדר טיעון קל ומקל עם הנאשם. יחד עם זאת חושב להדגיש כי הפרקליטות הכלכלית שיוותה לנגד עיניה את הנתונים כולם ופעלה בהגינות ובמידתיות, כשהחליטה שלא לנהל את המשפט עד תום, גם משחומר הראיות נגד הנאשם היה מוצק ואיתן ועדי התביעה היו בבחינת "עדי ברזל'". הוא הוסיף כי "הפרקליטות התחשבה בשנים הרבות שחלפו מיום ביצוע העבירות ועד היום. יש לברך על החלטתה זו של הפרקליטות".

התיק נוהל ע"י עורכות הדין תמר רוסמן ומורן ברטפלד מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker