פרשת השוחד של סימנס: כתב אישום בכפוף לשימוע נגד בכירים בחברת החשמל

ששת הבכירים נעצרו בדצמבר 2014, על פי החשד הם קיבלו שוחד של מיליוני שקלים מחברת סימנס בעודם מכהנים כעובדי ציבור בכירים בחברת החשמל

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) הודיעה לדוד קון, יונה שוויצר, יעקב חאין, צבי אייל, חיים ברנר, ודוד אלמקייס החשודים בפרשת השוחד בחברת החשמל כי היא שוקלת להגיש בעניינם כתב אישום בכפוף לשימוע. היום הודיעה הפרקליטות גם לחברת Siemens AG ולחברת סימנס ישראל כי הן חשודות בעבירות של מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, ועבירות על חוק איסור הלבנת הון.

ששת הבכירים נעצרו בדצמבר 2014, על פי החשד הם קיבלו שוחד של מיליוני שקלים מחברת סימנס בעודם מכהנים כעובדי ציבור בכירים בחברת החשמל. מיוחסות להם עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות על חוק איסור הלבנת הון.

יעקב חאיןצילום: אליהו הרשקוביץ

מבין השישה, חמישה כבר לא מכהנים כיום בתפקיד בחברת החשמל. קון כיהן כמשנה למנכ"ל החברה, יו"ר ועדת מכרזים וסמנכ"ל ייצור והולכה; שוויצר כיהן כמנהל אגף התכנון ההנדסי, חאין כיהן כסגן מנהל אגף הייצור והודיע במפתיע על התפטרותו בדצמבר 2014; אייל כיהן כמנהל מחלקה באגף התכנון, ברנר כיהן כסגן מנהל אגף לתכנון הנדסי ומנהל מחלקה, ואלמקיס כיהן ומכהן גם היום כסגן מנהל אגף תכנון.

החקירה הגלויה בתיק החלה במאי 2009 בעקבות חקירה סמויה של מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך ובהמשך לתיק החקירה במסגרתו הורשע השופט לשעבר דן כהן, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים.

עניינה של החקירה נוגע לחשד למעורבותם של עובדי ציבור בכירים בחברת החשמל וכן גורמים נוספים הקשורים אליהם, בביצוע עבירות של קבלת שוחד בהיקף של כ-20 מיליוני דולרים, אשר ניתן ע"י חברת סימנס, אחת מהחברות הראשיות והגדולות בעולם בתחום הנדסת האלקטרוניקה והחשמל, ובין היתר נמנית על אחד מספקיה המרכזיים והמובילים של חברת החשמל. על פי החשד, כספי השוחד האמורים מהווים חלק מתשלומי השוחד ששילמה סימנס ברחבי העולם בהיקף של כ-1.4 מיליארד דולר לטובת קידום עסקיה.

על פי החשד, השוחד ניתן במסגרת מכרז של חברת החשמל לרכישת טורבינות גז במחזור משולב וכן בקשר למכרזים נוספים ולפעילותה של חברת סימנס מול חברת החשמל בשנים 2005-2000, והועבר באמצעות אורן אהרונסון, אשר כיהן בתקופה הרלבנטית כמנהל חטיבת האנרגיה והתעשייה בחברת סימנס ישראל ובהמשך כמנכ"ל סימנס ישראל, ובאמצעות שלמה דניאל, גיסו של אהרונסון, תוך שימוש בחשבונות שונים הנמצאים בחו"ל.

הודעות השימוע מתייחסות לחשדות לפיהם במהלך תקופה ממושכת בין השנים 2005-1999 יצרה סימנס קשרים עם בכירים בחברת החשמל במסגרתם נתנה להם טובות הנאה שונות, ובכלל זאת שילמה להם סכומי כסף ניכרים, על מנת שאלה יתמכו בקידום האינטרסים של סימנס בהתקשרויותיה מול חברת החשמל.

על פי החשד, פעילות זו של סימנס הייתה חלק מדפוס פעולה שיטתי של תשלומי שוחד לעובדי ציבור במדינות רבות ברחבי העולם, במטרה לקדם את ענייניה. תשלומי השוחד לבעלי התפקידים בחברת החשמל הגיעו לכדי מיליוני יורו רבים, והועברו להם, בין היתר, באמצעות חשבונות קש בחו"ל על מנת להסתיר את מקור הכספים וייעודם.

התיק מטופל על ידי מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) ונחקר על ידי מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

עוה"ד עדי ברקאי וששי גז, המייצגים את אלמקייס, מסרו: "את טענותינו אנו נעלה בשימוע, ואנו סומכים על שיקול הדעת של הפרקליטות ובטוחים כי בסופו של דבר תתקבל ההחלטה שאין זה ראוי ואין זה נכון להעמיד לדין את ד"ר אלמקייס, אשר במשך שנים רבות לא פעל אלא בתום לב ולטובת חברת החשמל בלבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker