העליון לא אישר עיכוב: בן דב ישלם 50 מיליון שקל עד 15 בנובמבר

בן דב עירער על ההחלטה שניתנה ביולי שלפיה עליו לשלם את הסכום לקופת הכינוס של טאו - וביקש לעכב את ביצועה ■ שופט העליון יצחק עמית קבע שבן דב לא הצליח להראות כי ביצוע פסק הדין יסב לו נזק חמור יותר מהנזק שעשוי העיכוב לגרום לקופת הכינוס וללאומי

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

בתחילת יולי, קבע השופט אילן שילה, מבית המשפט המחוזי מרכז לוד כי אילן בן דב, לשעבר בעל השליטה בטאו תשואות, ישלם 50 מיליון שקל לקופת הכינוס של טאו. בן דב ערער על ההחלטה לבית המשפט העליון וביקש לעכב את ביצועה.

השופט יצחק עמית מבית המשפט העליון קבע ביום חמישי כי בן דב לא הצליח להרים את הנטל שמראה כי ביצוע פסק הדין יסב לו נזק רב יותר מהנזק שעשוי להיגרם לקופת הכינוס ולבנק לאומי שהוא נושה אם פסק הדין יעוכב.

אילן בן דבצילום: עופר וקנין

השופט עמית ציין כי ככלל כאשר מדובר בחיוב כספי, הנטייה היא שלא לעכב את ביצוע פסק הדין, בפרט כשניתן להבטיח את השבת הכספים למערער אם יזכה בערעור. הוא הוסיף כי בן דב לא טען כי התשלום יגרום לו אי־סולוונטיות, או כי נבצר ממנו לגייס את הסכום ולא הצליח להצביע על קשיי נזילות של ממש, מעבר לקושי הרגיל הכרוך בתשלום כה גבוה בזמן קצר. לכן הוא דחה את הבקשה, וקבע כי על בן דב לשלם עד ל–15 בנובמבר את 50 מיליון השקל.

הרקע להחלטה של שילה היא עסקת בעלי עניין ממאי 2010, שבה רכשה טאו מבן דב מניות של סאני תמורת 50 מיליון שקל (פרמיה של 38% ביחס למחיר השוק באותה העת). כחלק מהעסקה, הקנה בן דב לחברה אופציה עד ספטמבר 2013 (לאחר הארכה) למכור לו חזרה את המניות תמורת הסכום ששילמה עבורן.

כשהתבקש בן דב באוגוסט 2013, חודש לפני תאריך היעד, לממש בקרוב את האופציה הוא התנגד לכך, ולפיכך נאלצה כונסת הנכסים, עו"ד קרן רייכבך סגל ממשרד איתן מהולל שדות, להגיש את הבקשה לחייב אותו לפעול לפי הסכם האופציה.

טאו, שגייסה מאות מיליוני שקלים באג"ח מהציבור, קרסה ב–2012 והגיעה לחדלות פירעון, כשמעבר לחוב לבעלי האג"ח, היה לה גם חוב לבנק לאומי. במארס 2013 מונה עו"ד יוסי שגב למפרק זמני של החברות ובנובמבר 2014, בעקבות בקשה שהגיש בנק לאומי, מונה במקומו עו"ד עמית אשור ממשרדו.

לגופו של עניין, בן דב טען לפגמים בטענת המימוש שלטענתו מאפשרים לו שלא לפעול על פי הסכם האופציה. הוא גם טען לטענות קיזוז, שכן הוא עצמו, באמצעות חברות בשליטתו, רכש איגרות חוב בהיקף של 105 מיליון שקל.

שילה לא קיבל את טענותיו של בן דב, וקבע כי הודעות המימוש ניתנו כדין, ולכן עליו לפעול לפי התחייבותו בהסכם האופציה ולרכוש מכונסת הנכסים את מלוא מניות סאני במחיר שנקבע בהסכם. השופט גם לא קיבל את טענת הקיזוז מכמה טעמים, בין היתר מפני שאין הדדיות, שכן בהסכם האופציה מדובר בהתחייבות אישית שלו, ואת איגרות החוב רכש באמצעות חברות בשליטתו.

50 מיליון השקלים יועברו ללאומי כנגד התחייבות לשיפוי. אם יוכרע כי הבנק לא זכאי לכספים, הם יעברו לנושים הרגילים של החברה, בעקר מחזיקי איגרות החוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker