לשכת עורכי הדין נגד מגדל: החברה מסתירה מידע במכוון והופכת אותנו ללקוח שבוי

מגדל מבטחת בעשר השנים האחרונות את עורכי הדין בביטוח אחריות מקצועית ■ לטענת הלשכה, החברה מסרבת לחשוף נתונים על תביעות שהוגשו - ולכן אף חברת ביטוח אינה מתמודדת נגדה במכרז ■ הלשכה פנתה למפקחת על הביטוח בבקשה לחייב את מגדל לחשוף את הנתונים

בעשר השנים האחרונות מבטחת מגדל את עורכי הדין בביטוח אחריות מקצועית קולקטיבי באמצעות לשכת עורכי הדין. מטענות שמעלה כעת הלשכה עולה כי מגדל אינה נוהגת בשקיפות, שכן היא מסרבת למסור לה את הנתונים בנוגע לתביעות שהוגשו.

במכתב תלונה ששיגרה באחרונה הלשכה לדורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, נטען כי מגדל מסתירה את הנתונים במכוון. "כפועל יוצא מכך, חברות ביטוח אחרות פרשו או הדירו את רגליהן מהמכרזים, ולשכת עורכי הדין מצאה עצמה שבויה בביטוח המתחדש שוב ושוב אצל מגדל, וזהו המצב מאז 
2006", נכתב.

אפי נוה, ראש לשכת עורכי הדיןצילום: עופר וקנין

לפי הלשכה, "התנהלותה של מגדל, שמתעקשת מצד אחד להסתיר את נתוני התביעות ומצד שני, בעשר השנים האחרונות ניגשת שוב ושוב למכרזי הביטוח של הלשכה וזוכה בהם בהיעדר חלופה ראויה — אינה ראויה ומובילה למסקנה שלפיה מדובר בתיק ביטוח רווחי מאוד, שנתוניו האמיתיים מוסתרים על ידי מגדל במכוון, כדי להקנות לה יתרון בלתי־הוגן על פני מבטחות פוטנציאליות אחרות, שעה שרק מגדל חשופה לנתוני האמת. העובדה שהיא מתמידה בהתעקשותה לבטח את לשכת עורכי הדין מדברת בעד עצמה".

ציבור עורכי הדין בישראל מבוטח מאז 2006 באמצעות לשכת עורכי הדין בביטוח אחריות מקצועית קולקטיבי. ביטוח אחריות מקצועית הוא ביטוח שמכסה את אחריותו החוקית של המבוטח הנובעת מהפרת חובה מקצועית, רשלנות, מחדל או השמטה שנעשו בתום לב.

מאז 2006 ערכה הלשכה שלושה מכרזים, ב–2010, 2013 ו–2015, שבשלושתם זכתה מגדל. בלשכת עורכי הדין טוענים כי בגלל סירובה של מגדל לחשוף את נתוני התביעות, לא יכלו חברות ביטוח אחרות שרצו להתחרות על תיק הביטוח של הלשכה לתת הצעות מושכלות על בסיס נתוני תביעות האמת, לצורך הערכת הסיכון והצעת פרמיה אטרקטיבית בהתאם.

בעקבות הבחירות שהתקיימו בלשכה ביוני 2015, החליטה הלשכה לבחון את האפשרות לפרסם מכרז ביטוח חדש. כדי שיהיה ניתן להיערך לפרסום מכרז מקיף, פנתה הלשכה באוגוסט למגדל וביקשה לקבל דו"ח מפורט לפי הנתונים הרלוונטיים לגבי כל תביעה ותביעה (במחיקת שם הנתבע מטעמי צנעת הפרט) מאז תחילת הביטוח במגדל ב–2006, שיכלול לפחות שנת חיתום, שנת אירוע, רזרבה בתביעה (ללא ניכוי השתתפות עצמית) ושנת סגירת התיק.

דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח במשרד האוצר
דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח במשרד האוצרצילום: תומר אפלבאום

לטענת הלשכה, "מגדל, נאמנה להתנהלותה בעשר השנים האחרונות, סירבה לחשוף את הנתונים וזהו המצב נכון להיום". הלשכה מבקשת מסלינגר להפעיל את סמכותה ולחייב את מגדל לחשוף את נתוני התביעות, זאת לפני נקיטת הליכים משפטיים.

הלשכה: "מגדל מסרה נתונים כלליים בלבד"

ביטוח אחריות מקצועית הוא אחד מענפי הביטוח שבהם חברות הביטוח מתקשות להעריך ולכמת באופן ברור את הסיכון שהן נוטלות. בניגוד, למשל, לביטוחי רכב, שבהם ניתן להעריך מבחינה סטטיסטית על כל נהג מה ההסתברות לתאונה או גניבה, ובהתאם לכך לגבות ממנו פרמיה מתאימה, כלומר כזאת שתותיר מספיק כסף בידי חברת הביטוח, בביטוח מקצועי מדובר בחישוב מורכב יותר וסבוך יותר.

כדי לגדר את הסיכון שלהן, חברות הביטוח קובעות תקרה מקסימלית לפיצוי. כדי להרחיב את התקרה, החברה גובה פרמיה גבוהה יותר ונעזרת בדרך כלל במבטחי משנה — חברות ביטוח זרות גדולות כמו סוויס רה, שבעצם מבטחות את חברות הביטוח. מובן שאם הסיכון נחלק, גם הפרמיה נחלקת — מה שמקטין את הרווחיות מהפוליסה.

במכתב ששיגרה טוענת לשכת עורכי הדין כי הבקשה שלה לקבלת הנתונים היא לגיטימית, ונועדה לנהל משא ומתן לצורך הפחתת פרמיית הביטוח או הרחבת הכיסוי הביטוחי בגין אותה פרמיה וכל זאת, לטובת ציבור המבוטחים. "אנו סבורים כי אין למגדל שום זכות בדין להסתיר מלשכת עורכי הדין, מבוטחתה, את נתוני תביעות העבר", נכתב.

בלשכה מדגישים כי "ראוי לקבוע כי אין להתיר למבטח להסתיר ממבוטחו את נתוני התביעות במסגרת הקולקטיבית, שכן הדבר מביא לתוצאה בלתי־נסבלת שלפיה אין למבוטח יכולת להבין ולנתח את מצב עסקת הביטוח ולהשתמש בנתוני תביעות העבר לצורך מכרז 
הביטוח הבא.

"כפועל יוצא, נהפך המבוטח לשבוי בעל כורחו אצל מבטח אחד, ודומה כי אין חולק שזהו מצב בלתי־תקין שאין להתירו ונדרשת התערבות המפקחת על הביטוח בסוגיה זו".

ממגדל נמסר בתגובה כי "הנתונים הועברו ללשכת עורכי הדין כמקובל בענף". ואולם בלשכה מדגישים כי הנתונים שמגדל מסרה הם כלליים בלבד, וכי היא לא התייחסה בצורה פרטנית לנתונים הרלוונטיים בנוגע לתביעות כפי 
שהתבקשה לעשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker