בעקבות תביעה ייצוגית: המדינה תשיב עשרות מיליוני שקלים לחייבים שנקלעו לפשיטת רגל או לפירוק חברה

בתביעה הייצוגית נטען כי כונס הנכסים הרשמי גובה מחייבים דמי פיקדון לשם פתיחת תיק בסכומים הגבוהים מהמותר ■ לאחר הגשת התביעה תוקן סכום הפיקדון, והוחלט כי יושבו סכומים שנגבו שלא כדין בתיקים שנפתחו מ–2012 ועדיין לא נסגרו

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

בעקבות תביעה ייצוגית, תשיב המדינה עשרות מיליוני שקלים לחייבים שנקלעו להליכים של פשיטת רגל או פירוק חברה ושילמו מעבר לקבוע בחוק בעבור פתיחת תיק.

מדובר בבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה באפריל 2014 לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי אהרון באוברג נגד משרד המשפטים, באמצעות עורכי הדין אמיר שאשא וליאור צמח. התובע טען כי כונס הנכסים הרשמי גובה מחייבים שנקלעים לפשיטת רגל דמי פיקדון של 2,753 שקל לשם פתיחת תיק פשיטת רגל או תיק לפירוק חברה — זאת ללא אסמכתא בדין ובניגוד לתקנות, הקובעות באופן חד־משמעי כי סכום הפיקדון הוא 1,600 שקל לתיק פשיטת רגל ו–400 שקל לתיק פירוק חברה.

השופטת דפנה אבניאליצילום: אתר בתי המשפט

בתביעה נטען כי המדינה מסרבת להשיב לפונים את יתרת הפיקדון שלא נוצלה בעת סגירת התיק או להעביר את יתרת הפיקדון לכיסוי התחייבויות החייב כלפי הנושים במסגרת הסדר החוב.

חוק התובענות הייצוגיות מקנה לרשויות המדינה הנתבעות בעילה של השבת מסים או גביית יתר של תשלומי חובה אחרים, אפשרות להודיע לבית המשפט כי יחדלו מהגבייה שבגינה הוגשה הבקשה לאישור התובענה הייצוגית ובעקבות כך תידחה התביעה הייצוגית נגדם. כדי לממש זאת, יש להגיש הודעת חדילה. וכך, בעקבות התביעה, ובלי להודות בטענות התובע, תיקן ביולי 2014 הכנ"ר את המצב הקיים והודיע על הפחתת סכום הפיקדון ל–1,600 שקל לתיק פשיטת רגל ו–400 שקל לתיק פירוק. בהמשך הוגשה הודעת חדילה שנייה שלפיה בכל תיק שנפתח בשנתיים שקדמו להגשת הייצוגית ולא נסגר עד היום תשיב המדינה את היתרה שנגבתה שלא כדין. הסכומים יושבו לקופת פשיטת הרגל או לקופת הפירוק בתוך שלושה חודשים. בעקבות הודעה זו, קבעה השופטת דפנה אבניאלי כי התביעה תידחה.

לפי המדינה ההטבה תהיה כ–30 מיליון שקל — 26 מיליון שקל לתיקי פשיטת רגל ו–4 מיליון שקל לתיקי פירוק. התובע הייצוגי טוען לסכום גבוה יותר של כ–80 מיליון שקל. ההחזר הממוצע לתיק לפי הכנ"ר הוא 1,153 שקל בתיק פשיטת רגל ו–2,353 שקל לתיק פירוק. השופטת קיבלה את המלצת הצדדים ואישרה כי שכר הטרחה לתובע הייצוגי יהיה 130 אלף שקל ואילו עורכי דינו יקבלו 650 אלף שקל.

פרופסור דוד האןצילום: אייל טואג

"אין חולק על התועלת שהביאה התובענה הייצוגית לחברי הקבוצה ועל העובדה שמנגנון השבת הסכומים ששולמו בייתר, גובש רק בעקבות התובענה. מדובר בסכומי אגרה לא מבוטלים, גם על פי אומדן המשיבה (כ–30 מיליון שקל), ששולמו לאורך שנים בתיקי פירוק ובתיקי פשיטת רגל", נקבע 
בפסק הדין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker