חברות הקש, הודעות הספאם, ועשרות הזהויות הבדויות: כך גרפו שלושה ישראלים מיליוני דולרים מהרצת מניות

היום הגישה המדינה בקשה להסגיר את גרי שאלון וזיו אורנשטיין לארה"ב על מנת להעמידם לדין בגין עבירות פליליות בגינן הם מואשמים בארה"ב ■ מדובר בעבירות שעונשן שנות מאסר רבות

אפרת נוימן

בדיון שהתקיים היום (א׳) בבית המשפט המחוזי בירושלים, ביקשה פרקליטות המדינה להסגיר את האזרחים הישראלים גרי שאלון וזיו אורנשטיין לארה"ב. השניים נעצרו בישראל ביולי בחשד לביצוע הרצת מניות בבורסה האמריקאית. הפרשה נחשפה בעקבות חקירה סמויה משותפת בין ה-FBI ויחידת הסייבר הארצית בלהב 433 של המשטרה.

על פי האישומים נגד השניים, הם ביצעו הונאה מתוחכמת ורחבת היקף של הרצת מניות, במסגרתה הרוויחו שלא כדין מיליוני דולרים. ההונאה התאפיינה בשיטת פעולה המכונה "pump and dump" (נפח וזרוק), המתוכננת לעשות מניפולציות בערך ובנפח של מניות שערכן מזערי  (penny stocks) שנסחרו בבורסות הציבוריות בארה"ב.

גרי שאלוןצילום: ליאור מזרחי

בתחילת יוני הוגש נגד השניים ושותף נוסף בשם  ג'ושוע אהרון (תושב ישראל שנמצא כעת מחוץ לגבולות ישראל) כתב אישום על-ידי חבר מושבעים פדרלי (Federal Grand Jury) במחוז הדרומי של מדינת ניו יורק בארה"ב כשהשופט הורה על מעצרם. ב-17 לספטמבר הוגשה לישראל בקשה מממשלת ארה"ב להסגירם על מנת להעמידם לדין בגין עבירות פליליות בגינן הם מואשמים בארה"ב. 

השניים מבוקשים בגין עבירות של הונאה בניירות ערך בגינה עונש המאסר המקסימלי הוא חמש שנים, קשירת קשר לביצוע הונאה באמצעים אלקטרוניים שעונשה המקסימלי הוא 20 שנות מאסר, ביצוע הונאה באמצעות ניירות ערך שעונשה המקסימלי הוא 20 שנות מאסר, ביצוע הונאה באמצעים אלקטרוניים שעונשה המקסימלי הוא 20 שנות מאסר, קשירת קשר לביצוע הונאה באמצעות מסמכים מזהים שעונשה המקסימלי הוא 20 שנות מאסר, גניבת זהות בנסיבות מחמירות שעונשה המקסימלי הוא עשר שנות מאסר וקשירת קשר להלבין הון שעונשה המקסימלי הוא 20 שנות מאסר. 

מידע כוזב באימייל 

לפי כתב האישום, ההונאה בוצעה באמצעות הקמת חברות קש להן פתחו חשבונות בנק בקפריסין וחשבונות ברוקרים בארה"ב שנפתחו באמצעות שמות בדויים ודרכונים מזויפים. השותפים לפשע רכשו בשלב ראשון מניות שניתן לסחור בהן ללא מגבלה. בשלב השני ערכן של המניות נופח באופן מלאכותי בשני אופנים: באמצעות עסקות מניפולטיביות ובאמצעות הפצה של מיליוני הודעות דואר אלקטרוני כוזבות שמטרתן לקדם את רכישת המניות. 

זיו אורנשטייןצילום: ליאור מזרחי

הודעות ספאם אלו כללו מידע כוזב על כך שהמסחר במניות אלו הוגבר באחרונה (וכתוצאה מכך נראית עלייה הדרגתית בנפח המסחר ובמחיר המניה) מכיוון שקיים ביקוש לגיטימי למניות. בפועל, כל המסחר בתקופה הרלוונטית נבע, במלואו או ברובו, מהסחר המניפולטיבי שבוצע על ידי השותפים.

לפי האישומים, לאחר שערך המניות עלה מכרו השותפים את המניות באופן מתואם  וכך גרפו לכיסם מיליוני דולרים. מהלך זה הפעיל לחץ שלילי על ערך המניות וגרם לצניחתן. על פי האישומים, לאחר מכירת המניות הלבינו השלושה כספים אלו באמצעות החשבונות שפתחו ובאמצעות הודעות אימייל לבנקים ולחברות ברוקרים. 

שאלון, תושב סביון בשנות ה-30 לחייו, ואורנשטיין, תושב אזור השרון בשנות ה-40 , השתמשו בשמות בדויים כשלפי החשד שאלון ניהל את אורנשטיין, את אהרון ושותפים נוספים, רכש את התשתיות הנדרשות לביצוע ההונאה וניהל את חשבונות הבנק והברוקרים שהחזיקו ברווחי ההונאה. בנוסף, הוא פעל ביחד עם אהרון בתכנון תוכן ושליחת ההודעות הכוזבות. אהרון, תוך שימוש בשם בדוי ושימוש במספר זהות של אדם אחר, שימש כאיש הקשר של ההונאה. במסגרת תפקידו זה היה בקשר עם השותפים האמריקאים ופעל תחת הנחיותיו של שאלון. אורנשטיין פתח וסייע בניהול חשבונות הבנק והברוקרים ששימשו לביצוע ההונאה. 

בפרשה יש שני עדי מדינה שהיו בין השותפים של השלושה בניפוח המלאכותי של המניות שנסחרו בארה"ב. בנוסף, סוכני FBI  הצהירו על ראיות שנתפסו ובהן הודעות דואר אלקטרוני וצ'טים בין שאלון, אורנשטיין ואהרון. אחד מסוכני ה-FBI הצהיר כי 31 מהדרכונים שהוא בדק היו מזויפים והשתייכו לכאורה ל-17 מדינות שונות.

הבקשה הוגשה על ידי עו"ד יעל ביטון, עוזרת ראשית לפרקליט המדינה, המחלקה לעניינים בינלאומיים. את שאלון מייצג עורך דין נתי שמחוני ואת אורנשטיין, עו"ד רונן רוזנבלום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker