22 חודשי מאסר למנכ"ל בית ההשקעות אתגרים פיננסיים: "מכה על חטא שלא קיבל את דברי אשתו"

השופט חאלד כבוב: "הנאשם פעל בחשבונות לקוחותיו, שעה שרכש עבור אותם לקוחות ניירות ערך בניגוד עניינים ותוך קבלת טובת הנאה מבלי לגלות עובדה זו ללקוחותיו"

יסמין גואטה
יסמין גואטה

שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב, גזר הבוקר (ה') עונש של 22 חודשי מאסר על שמעון ימין, מנכ"ל ובעל השליטה בחברת ניהול התיקים אתגרים פיננסיים. בנוסף, נגזר עליו קנס של 75 אלף שקל וכן תשלום פיצוי של 500 אלף שקל לנפגעי העבירה.

ימין הורשע בשורה ארוכה של עבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וכן בעבירות של קבלת תמריצים אסורים בקשר עם ניהול תיקים לפי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ, שיווק וניהול תיקי השקעות.

"פעולת הנאשם נמשכה לאורך זמן ודפוס ההתנהגות חזר על עצמו, כאשר הנאשם פעל בחשבונות לקוחותיו, שעה שרכש עבור אותם לקוחות ניירות ערך בניגוד עניינים ותוך קבלת טובת הנאה מבלי לגלות עובדה זו ללקוחותיו, תוך קבלת עמלות ממוכרי ניירות הערך ובה בשעה קבלת שכר או עמלה מוסכמים מלקוחותיו. אין בידי לקבל את טענתו שמדובר בכשל טכני שהוא לא נתן את הדעת לצורך בקבלת חוות דעת משפטית המתירה או אוסרת פעולה מסוג זה, שכן האופן בו פעל מדבר בעד עצמו", קבע השופט כבוב.

ימין הורשע בכך שבין השנים 2011-2008 רכש ניירות ערך עבור לקוחותיו, ב-11 מקרים שונים, תוך שהוא מקבל טובות הנאה בסכום כולל של כ-1.25 מיליון שקל עבור ביצוע הרכישות ללא ידיעת לקוחותיו. בשני מקרים, סכומי הכסף שקיבל ימין גולמו במחיר ניירות הערך שנרכשו ללקוחות, כך שבפועל הסכומים התקבלו במרמה מהלקוחות עצמם.

שמעון ימיןצילום: אייל טואג

דפוס הפעולה של ימין היה דומה. הוא נהג להתקשר עם גורמים בשוק ההון במטרה לרכוש ניירות ערך בחברות ציבוריות שונות, הציע לרכוש מהמוכרים ניירות ערך במחירים ובכמויות שנקבעו בין הצדדים ודרש מהמוכרים לקבל עמלה בתמורה לביצוע עסקות. במקביל, הוא רכש בעצמו או באמצעות עובדיו את ניירות הערך עבור אתגרים פיננסיים, בניגוד לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות.

הפרקליטות טענה כי חלק מניירות הערך היו דלי מסחר או של חברות שאינן עומדות בכללי השימור כאשר ימין הסתיר מלקוחות החברה כי הוא מקבל עמלות מהמוכרים בתמורה לרכישות אלה וזאת בניגוד לחובות האמון כלפי הלקוחות ובניגוד להוראות חוק הייעוץ ותוך שהוא יצר מצג כוזב כלפי הלקוחות לפיו פעל בחשבונם בשקידה ראויה.

בהסתמך על אותו מצג, הוא קיבל במרמה את הנחת דעתם והסכמתם של לקוחותיו לפעול בחשבונם בנסיבות מחמירות, עוד נטען שבחלק מהמקרים הוא סיכם עם המוכרים כי השערים בהם יבוצעו העסקאות יגלמו את העמלות שישולמו לו לאחר שניתנה התמורה על ידי הלקוחות העבירו לו המוכרים את שווי העמלות, בכך הוא שלח ידו בכספים אלה וקיבל הכספים במרמה.

ימין נעצר על ידי רשות ניירות ערך במארס 2012 וכתב אישום הוגש נגדו שנה וחצי מאוחר יותר. תחילה, הוא כפר בעובדות ובעבירות שיוחסו לו, אולם בסופו של דבר ביקש לפנות להליך של גישור פלילי. בסופו של דבר, הודיעו הצדדים לבית המשפט על הסדר טיעון, במסגרתו הומרה עבירת הגניבה בשני אישומים לעבירה של קבלת דבר במרמה וימין חזר בו מכפירתו והודה במיוחס לו.

הפרקליטות ביקשה לבית המשפט להטיל על ימין עונש על 26 חודשי מאסר, בעוד שהוא ביקש להסתפק בעונש מאסר שניתן לריצוי בעבודות שירות ולחלופין להטלת מאסר לתקופה קצרה ביותר.

לאחר סיום שמיעת הטיעונים לעונש, ביקש ימין עצמו לשאת את דבריו. הוא טען כי בתחילת ההליך לא הבין במה הוא מואשם, ולא הבין שקבלת תמריץ היא אסורה על פי דין שכן בתקופות קודמות היה מותר לקבל תמריץ.

הוא הוסיף כי הוא מאשים את עצמו בכך שגם כאשר אשתו הסבה את תשומת לבו לבעייתיות בתשלומים של העמלות, הוא התעלם מהאורות האדומים. עוד הוא טען כי לא היתה לו כל כוונה לרמות את לקוחותיו שהרי אלו באו מסביבתו הקרובה, מקרב חבריו ומכריו, בני משפחתו ואף כספו שלו, כך שהוא נעדר מניע של בצע כסף או אדישות לגורל כספי לקוחותיו.

השופט כבוב לא קיבל את טענותיו של ימין. "הנאשם טען שהוא מכה על חטא שלא קיבל את דברי אשתו שביקשה ממנו לברר אודות תשלומים אלה שהוא קיבל מאותם גורמים שמהם רכש עבור לקוחותיו את ניירות הערך, וזאת חרף העובדה שהוא הצהיר פעם אחר פעם בבית המשפט ששילם כספים רבים ליועצים משפטיים שייעצו לו לאורך פעילותו ארוכת השנים". ציין השופט בגזר הדין.

"אני דוחה את הטיעון של הנאשם שמדובר בכשל טכני וקובע שהנאשם יכול היה בנקל, אילו רצה לעשות כן, לברר את כשירות המהלך שהוא נקט משך שנים שעה שמצד אחד סיכם עם חלק ממוכרי ניירות הערך שמחיר המכירה יכלול עמלה שתיגזר עבורו, וזאת לצד העמלה שהוא מקבל מלקוחותיו".

לדבריו, ימין ידע היטב שבמחיר הקנייה של נייר הערך גלומה גם עמלה שהלקוח אותו הוא מייצג ופועל בשמו, משלם ביתר משום העובדה שימין אמור לקבל ממוכר נייר הערך אחוז מסוים מהעסקה, על חשבון קונה נייר הערך שמיוצג על ידי ימין עצמו. "איך אפשר לקבל הסבר שמדובר בכשל טכני שעה שהנאשם ידע היטב שהוא מסתיר מלקוחותיו, אשר משלמים לו עמלה כמי שמייצג אותם בעסקה, כי הוא גם מקבל עמלה ממוכר נייר הערך שאותה הוא "מגלגל" על הלקוח שלו?" תהה כבוב.

התיק נוהל ע"י עורכות הדין יעל ענתות ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ונחקר ע"י מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך. ימין יוצג על ידי עו"ד גיל עשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker