סוף לאפליית מעלימי המס הקטנים: רשות המסים ביטלה את ההוראה בנוהל גילוי מרצון

ההוראה המחייבת תשלום מס משמעותי בוטלה בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ ■ הוראות השעה בנוהל הוארכו עד 30 ביוני 2016

אפרת נוימן

שבועיים לאחר שהוארכו הוראות השעה בנוהל גילוי מרצון, הודיעה היום רשות המסים, כי היא מבטלת את ההוראה בנוהל המחייבת תשלום מס משמעותי (סעיף 18 לנוהל גילוי מרצון). בכך מתקנת רשות המסים מצב בעייתי שהיה קיים בנוהל אשר נכנס לתוקף בספטמבר 2014, שלפיו בקשות המגלמות סכומי מס נמוכים יחסית לא טופלו על ידי רשות המסים, ונדחו ללא נימוק בטענה כי הבקשה אינה עומדת בתנאים.

הבעייתיות של סעיף זה הובאה בכתבה נרחבת ב-TheMarker במאי 2015. דחייה של בקשות שמגלמות תשלום מס לא משמעותי העבירה מסר בעייתי: מי שהסתיר חשבונות גדולים והעלים הרבה מס, יכול לחסות בצל הנוהל, בתנאי שבשעה שהגיש את הבקשה לגילוי מרצון, לא היה בידי הרשות מידע מפליל עליו. לעומת זאת, מי שהעלים מס בסכום "לא משמעותי" אינו מקבל את הפטור המיוחד. הוא אפילו אינו יודע כמה זה "מס לא משמעותי" והוא גם אינו מקבל מרשות המסים תשובה על השאלה למה דחו את בקשת הגילוי שלו — מה שמונע ממנו לערער על ההחלטה.

לאחר פרסום הכתבה, הוגשה ביוני עתירה לבג"ץ על ידי משרדו של עו"ד ד"ר אמנון רפאל, שבה הוא מבקש להורות למנהל רשות המסים, משה אשר, לנמק מדוע הוא לא יעדכן את נוהל גילוי מרצון כך שיחול באופן שוויוני על כל הנישומים.

"מטרת העל העומדת מאחורי הנוהל היא צמצום מספר הנישומים הנמצא מחוץ למעגל הדיווח. אין מקום לנקוט במדיניות פיסקלית המוציאה מרשת המס נישומים שחטאו רק בשל כך שהכנסתם קטנה או שהפסידו מהשקעותיהם", נכתב בעתירה.

צילום: אמיל סלמן

בעקבות התיקון, הודיעה רשות המסים כי באישור היועץ המשפטי לממשלה בוטלה ההוראה המחייבת תשלום מס משמעותי. לאור ההחלטה, הרשות תפנה בכתב למי שהגישו בקשות שנדחו על רקע זה ותודיע כי באפשרותם לפנות שוב במסגרת הוראת השעה שהוארכה.

עורכי הדין אמנון רפאל ושלומי לזר מסרו: "אנחנו שבעי רצון מהתוצאה שמשמעותה המעשית היא קבלת העתירה במלואה".

הוראות השעה הוארכו

עד כה הוגשו במסגרת הנוהל 3,832 בקשות לגילוי מרצון -  מהן 2,371 במסלול אנונימי, 939 במסלול מקוצר ו-522 במסלול הרגיל- ונחשף הון של 10.6 מיליארד שקל.

בתחילת החודש הודיעה רשות המסים על הארכת הוראות השעה בנוהל גילוי מרצון לתקופה נוספת. היום היא הודיעה כי הנוהל יוארך עד ליום 30 ביוני 2016.

מסלול הדיווח הרגיל, שבמסגרתו הוגשו עד כה כ-14% מהבקשות, תקף עד לסוף 2016. הוראות השעה שהיו תקפות עד היום והוארכו הן לגבי המסלול האנונימי והמקוצר.

לפי המסלול האנונימי, אפשר לנהל משא ומתן אנונימי מול רשות המסים באמצעות מיופה כוח, כשלאחר ניהול המשא ומתן ניתן לבחור אם להיענות להסכם, לדווח על ההון ולשלם את המס הנדרש, או שלא להיחשף - ולהסתכן בכתב אישום פלילי. כ-62% מהבקשות עד כה הוגשו במסלול האנונימי.

המסלול המקוצר מיועד למקרים שבהם ההון בבקשה אינו עולה על 2 מיליון שקל, וההכנסה החייבת במס הנובעת ממנו אינה עולה על חצי מיליון שקל בשנות הדיווח. במקרה זה אנשים אלה יוכלו לגלות את הכנסותיהם מרצון ולקבל חסינות מהליכים פליליים (כמו ביתר המסלולים בנוהל) בהליך מהיר של דיווח, ללא משא ומתן עם הרשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום