מה הקשר בין הקבלן יאיר ביטון לג'קי בן זקן ושולה זקן? והאם השופט רוזן יפסול את עצמו?

לפני כשבועיים הגישה פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) לביהמ"ש כתבי אישום נגד הקבלן יאיר ביטון, ראש ארגון הפשיעה יצחק אברג'יל, והחברה הציבורית ב.יאיר ■ במרכז הפרשה הזו עומד חשד להזרמת כספים מחברת ב.יאיר לארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8

האם השופט דוד רוזן יפסול את עצמו מלדון בכתב האישום שהוגש נגד הקבלן יאיר ביטון? המשפט הפלילי של ביטון שמואשם בהלבנת הון עבור ארגון הפשיעה של יצחק אברג'ל נפתח הבוקר (א') באולמו של רוזן בית המשפט המחוזי בתל אביב. ביטון עצמו לא נכח בדיון מפני שהוא שוהה בחו"ל.

בפתח הדיון הודיעו נציגי הפרקליטות כי בכוונתם לזמן להעיד מטעם התביעה שני עדים שמוכרים לרוזן היטב: שולה זקן, עליה גזר בפרשת הולילנד עונש של 11 חודשי מאסר, בהתאם להסדר שערכה עם הפרקליטות זקן נחשבת למקורבת מאוד לביטון והיא אף הקליטה שיחות איתו ונחקרה עליהן במשטרה.

צילום: עופר וקנין

העד השני הוא איש העסקים, ג'קי בן זקן אותו הרשיע רוזן רק לפני שבועיים בהרצת מניות מנופים פיננסיים. בין ביטון לבן זקן יש היכרות מוקדמת, כמו כן בחקירתו במשטרה נשאל בן זקן על צ'קים שלו שהועברו לביטון אולם הוא טען כי מדובר בכיסוי חוב של חבר.

לפני כשבועיים הגישה פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) לביהמ"ש המחוזי בתל אביב כתבי אישום נגד הקבלן יאיר ביטון, ראש ארגון הפשיעה יצחק אברג'יל, והחברה הציבורית ב.יאיר. במרכז הפרשה הזו עומד חשד להזרמת כספים מהחברה הציבורית ב.יאיר לארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל.

על פי כתב האישום ביטון חבר לאברג'יל, בכדי להוציא במרמה סכומי כסף אדירים מהחברה הציבורית ב.יאיר שבראשה הוא עומד, ולהעביר אותם לצורך מימונם של אברג'יל וגורמים מטעמו. על פי הפרקליטות "מדובר במרמה מתוחכמת, ושיטתית, שבוצעה בצוותא, תוך התארגנות משותפת ולאורך זמן ארוך, הכל כדי לממן את אברג'יל ואנשיו. בנסיבות אלו יש באופן ביצוע העבירות כדי לסכן ביטחון הציבור".

ג'קי בן זקןצילום: דודו בכר

הפרקליטות טוענת כי יש בידיה ראיות להוכחת אשמתו של ביטון, בין היתר שיחות טלפון שמצביעות על הקשר בין אברג'יל לביטון וכן על שליטתו של ביטון בהעברת הכספים מחברת ב. יאיר לגן רווה. כמו כן, לפי הפרקליטות יש בידה ראיות שמוכיחות את העברת הכספים מגן רווה לשימושו של אברג'יל, משפחתו ומקורביו.

כתב האישום שהוגש נגד ביטון כולל 177 עדי תביעה. ברשימה הארוכה ניתן למצוא מלבד זקן ובן זקן גם את מזכירתו של רונאל פישר שמשמשת כעדת המדינה בפרשת פישר, קצין המשטרה לשעבר, ערן מלכה עליו נגזרו היום 8 שנות מסר, פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר.

בהכרעת הדין בפרשת מנופים פיננסיים לפני כשבועיים התבטא רוזן בחריפות בנוגע למהימנותו של בן זקן ואף הדגיש כי לא ניתן לקבל את הגרסה שהוא נתן בבית המשפט ואין לתת כל משקל לעדותו. "שקריו הבולטים של בן זקן בחקירתו ברשות ניירות ערך מתיישבים עם כלל הכרתו ומודעותו לשותפותו הפלילית עם איתן אלדר להשפיע בדרכי תרמית על שער מניית מנופים. שקריו הבולטים של בן זקן בכל הקשור למעורבותו של טימור בן יהודה מלמדים על הכרתו כי מדובר במעורבות שיש צורך להסתיר ולכסות, ובודאי להרחיק עצמו, הרחק היטב, מתרומתה של אישיות זו לקשר הפלילי" קבע.

שולה זקן, החודש בבית המשפטצילום: אוהד צויגנברג

גם זקן זכתה לביקורת נוקבת מפיו של רוזן. בגזר דינה הוא הדגיש כי  היה ברור שהגרסה שמסרה זקן בבית המשפט "היא גרסה שקרית שבלטה למרחוק. כל מי שנכח באולם בית המשפט ונמנע מלעצום את עיניו ידע כי זו היא בחרה לשתוק ו'לשכב על הגדר' לטובת אהוד אולמרט, נוכח שיתופה במסכת הסתרת האמת ושיבוש מהלכי משפט". 

הקביעות החד משמעיות של רוזן בנוגע לשניים עשויות להביא לפסילתו שכן הוא בעל דעה קדומה בנוגע למהימנותם. רוזן הורה היום לסנגורו של ביטון, עו"ד איתן פלג להודיע לבית המשפט את עמדת הסנגוריה בעניין.

יצחק אברג'יל בבית המשפט בראשון לציון, במאי האחרון צילום: גדעון מרקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker