פרשת רונאל פישר: 8 שנות מאסר לערן מלכה, קצין המשטרה לשעבר

בחודש מאי חתם ערן מלכה על הסכם עד מדינה והתחייב לספק מידע מפליל על פישר, ופרקליטת מחוז ת"א לשעבר, רות דוד ■ מלכה: "שמי הטוב הלך לעזאזל. לא אתקבל לשום עבודה. החברים נעלמו והתאדו. חיי התמוטטו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרשת רונאל פישר: בית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר עונש של 8 שנות מאסר על קצין המשטרה לשעבר, ערן מלכה. ביוני האחרון הורשע מלכה על פי הודאתו בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט.

"הנאשם, קצין משטרה בכיר בתפקיד בכיר ורגיש ביצע שורה של עבירות לאורך ימים כחלק מתוכנית עבריינית שיטתית וכמעט ממוסדת, כשהוא מנצל את רום תפקידו ומעמדו, יוזם פעילות, מקבל שוחד וממשיך פעם אחר פעם". אמר השופט יעקב צבן.

ערן מלכה בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

"הנאשם פגע בעבודת המשטרה הן במקרים ספציפיים והן בתדמיתה ובאמון הציבור. הנאשם לא היה רק שומר סף של שלטון החוק, תפקידו היה מהותי עוד יותר, כמי שאמון להחזיק ולחזק את יסודות הבניין של שלטון החוק, אך הוא מעל, לא החזיק ולא חיזק אלא כרסם שוב ושוב ביסודות אלה. לאמון הציבור בהליך החקירתי והמשפטי חשיבות עצומה בחברה מתוקנת ובריאה. מודעות הנאשם למעשיו, הבנת הפסול והנזק החמור שגרם, מטה הכף לכיוון הרף העליון של מתחם הענישה, הן כעונש מרתיע ובעיקר כעונש הולם". הוסיף.

השופט התייחס גם לנסיבות האישיות של מלכה ואמר: "עונש מאסר מהווה פגיעה בכל אדם, בוודאי ובוודאי באיש משטרה בעל ותק שעסק במשך שנים בחקירות חשובות ורגישות, מן הסתם היה אחראי בעצמו לכליאתם של אחרים. במצב זה ברור כי תקופת מאסרו או לפחות חלק ממנה יהיה בבידוד על-מנת להגן עליו. המאסר תמיד קשה ובידוד קשה שבעתיים".

כמן כן, השופט התייחס גם להשפעה הקשה של המאסר על בני משפחתו של מלכה אולם עם זאת הדגיש כי מלכה היה מודע למעשיו הפסולים והחמורים, והוא האחראי הבלעדי להם, זאת למרות טענתו כי פישר הוא מחולל העבירות.

באשר לשיתוף הפעולה של מלכה עם מח"ש אמר השופט "במשך מספר חודשי חקירה לא מיהר הנאשם לשתף פעולה, ובתקופה זו סבל ייסורי נפש, קשיים רבים והדבר קיבל ביטוי בסיכום אשפוז שהוגש. בהמשך חלה תפנית והחל שיתוף פעולה מלא מצד הנאשם במסירת אמרות מלאות ומפורטות, בהסכמה ובהתחייבות להעיד עדות מלאה בבית המשפט, בהודאה מלאה בכל פשעיו ומעשים של אחרים, בכך תרם תרומה חשובה לפיצוח וביסוס הפרשה".

במאי האחרון חתם מלכה על הסכם עד מדינה עם המחלקה לחקירת שוטרים. במסגרת ההסכם הזה הוא התחייב לספק מידע מפליל על פישר, ופרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, רות דוד. בתמורה לכך התחייבה המדינה שלא לנקוט נגדו באמצעי אכיפה וחילוט כלכליים ולא לפגוע בפנסיה שלו.

שאר הנאשמים בפרשה, ביניהם גם פישר ודוד, כפרו באישומים נגדם ולכן, פיצל בית המשפט את הדיון לשניים. באשר לכל הנאשמים למעט מלכה יתנהל הליך של הוכחות, בו מח"ש תביא עדים שיחקרו בבית המשפט.

בשלב הטיעונים לעונש לפני כשבועיים נציגות מח"ש, עו"ד קרן אלטמן וליאורה נאון, ביקשו מבית המשפט לגזור על מלכה עונש של בין שבע לעשר שנות מאסר. ואולם סנגוריו של מלכה, עו"ד עופר ברטל ודב גלעד כהן, ביקשו להסתפק בעונש של שנתיים עד חמש שנות מאסר.

מלכה עצמו התייצב בשלב הטיעונים לעונש על דוכן העדים בבית המשפט ואמר בדמעות: "עצם המעמד של נאשם, למי שהיה קצין בכיר - הוא עונש. הוא בושה, אני מתבייש כל כך להיות בו. אבל אני לא מאשים אף אחד, אלא את עצמי. טעיתי טעות מרה, נרדמתי בשמירה ונכשלתי".

מלכה נתון במעצר כבר למעלה מארבעה חודשים, בבית המשפט הוא סיפר על חווית המעצר הקשה שלו בבידוד, וביקש מהשופט, יעקב צבן, להתחשב בשיתוף הפעולה שלו ולהקל עליו בגזר הדין. טענה נוספת שלו להקלה בעונש, היא שלדבריו, הוא נגרר במעשיו אחרי פישר. "הגעתי עד ליום הארור הזה במאי 2012 כשהכרתי את האיש הזה. הודיתי, אני כל כך מצטער על מה שעשיתי. הלוואי שיכולתי להחזיר את הגלגל לאחור. זה היה מפגש בעייתי. התדרדרתי לתהומות שלא חלמתי עליהם. הייתי בתוך הקשר האידיוטי הזה ואיבדתי את הערכים שלי".

לדבריו, הוא איבד את כל מה שהיה לו, "40 שנות חיים הלכו לפח, לימודים אקדמאיים, חיים שבניתי, רישיון עריכת הדין שנשלל ממני. שמי הטוב הלך לעזאזל. לא אתקבל לשום עבודה. החברים נעלמו והתאדו. חיי התמוטטו. אין הישג אחד בחיים שלי שלא הלך לעזאזל. אני צריך לבנות את עצמי מאפס". מלכה פנה לשופט ואמר "אני מבקש היום מאדוני רחמים, כי אני רוצה תקווה. יש לי שלושה ילדים שמחכים בבית. תקווה לשקם את ההריסות של חיי. תקווה לחיים אחרים של אדם שעשה טעות, שגה, הביע חרטה, ישלם את חובו לחברה ויצא ויוכל לקום על הרגליים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker