פשרה של 11 מיליון שקל בתביעה הנגזרת נגד עסקת ישראייר - 5% מסכום התביעה

בתביעה נטען כי רכישת גנדן תעופה ותיירות, שהנכס העיקרי שלה הוא חברת ישראייר, על ידי אי.די.בי תיירות הייתה נגועה בניגודי עניינים, וסייעה לבעלי שליטה ובראשם נוחי דנקנר ואבי פישר, להשתחרר מערבויות אישיות ■ עורך דינו של התובע יקבל כחמישית מהסכום

אפרת נוימן

התביעה הנגזרת נגד נוחי דנקנר, דירקטורים ונושאי משרה נוספים בקבוצת אי.די.בי בגין עסקת ישראייר מתקרבת לסיום לאחר שהצדדים הגיעו להסכמות. בשבוע שעבר הגיש עורך הדין סיני אליאס, אשר מייצג את התובע רו"ח ישראל בן יורם, בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לאישור הסדר פשרה ולמתן החלטה ופסק דין על פיו.

סכום הפשרה הכולל הוא כ–11 מיליון שקל (2.85 מיליון דולר לפי שער הדולר ביום התשלום) — כ–5% מסכום התביעה המינימלי המקורי. מתוך אותם 11 מיליון ישולמו לתובע כ–390 אלף שקל (3.5%) ולעורך דינו כ–2.4 מיליון שקל (21.5%), כך שאי.די.בי פיתוח תקבל כ–8.2 מיליון שקל. כלל ביטוח הגיעה להסכם עם הנתבעים לגבי הכיסוי הביטוחי והחלוקה הפנימית ביניהם.

נוחי דנקנרצילום: אוליבייה פיטוסי

בבקשה לאשר את שכר הטרחה, ציין אליאס בין השאר כי מדובר בהליך שארך יותר משנתיים וחצי, שבמהלכן התנהלו 12 ישיבות, מתוכן שמונה ישיבות להוכחות והושקע היקף עבודה עצום בנוסף לעשרות שעות שהוקדשו לניהול משא ומתן לפשרה.

בהחלטה שנתן אתמול השופט ד"ר עודד מודריק נקבע כי לפני שיוכל לאשר את ההסכם, יש לפרסמו לידיעת הציבור על מנת לאפשר התנגדות (תוך 21 יום) של בעלי מניות, דירקטורים או נושים.

התביעה הנגזרת הוגשה בספטמבר 2012 למחלקה הכלכלית כנגד גנדן הולדינגס, בעלת השליטה בקבוצת אי.די.בי אחזקות, בעלי השליטה בה ובראשם נוחי דנקנר, ונגד אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח ודירקטורים ומנהלים בחברות אלו בגין עסקת ישראייר שבה נרכשו מניות חברת גנדן תיירות על ידי אי.די.בי פיתוח.

אבי פישר
אבי פישרצילום: עופר וקנין

בן יורם טען בתביעתו כי רכישת גנדן תעופה ותיירות, שהנכס העיקרי שלה הוא חברת ישראייר, על ידי אי.די.בי תיירות הייתה נגועה במארג סבוך של ניגודי עניינים ואינטרסים, נטולת היגיון כלכלי וסייעה לחלק מבעלי השליטה בקבוצה, שהם גם בעלי השליטה בגנדן, ובראשם דנקנר ואבי פישר, להשתחרר מערבויות אישיות בסכום של 43 מיליון דולר. לטענת בן יורם, העסקה היא מקרה בוטה במיוחד של שימוש לרעה בחברות ציבוריות ושל חוסר הוגנות כלפיהן מצד בעלי השליטה ונושאי משרה בהן.

עוד נטען בכתב התביעה כי רכישת גנדן תעופה ותיירות הסבה לאי.די.בי נזק מקסימלי של 360–480 מיליון שקל, והיטיבה רק עם בעלי השליטה ששוחררו מערבויותיהם ומהסיכונים שחלו עליהם, תוך שהם מרעים את מצבה של החברה הציבורית. הנזק המינימלי לבעלי המניות הנטען היה 212 מיליון שקל, שהוא הסכום המייצג את הערבויות שהועברו לחברה הציבורית בתוספת הפרשי הצמדה וריבית.

התובע נלחץ אל הקיר

באפריל השנה הושגה פשרה חלקית בין התובע לבין כלל ביטוח, משפחת מנור ומשפחת ליבנת מבעלי השליטה בקבוצת אי.די.בי והדירקטורים אברהם בן יוסף, פרופסור יורם מרגליות, עמוס מלכא ועירית איזקסון, שלפיה הם ישלמו לאי.די.בי פיתוח באמצעות חברת כלל 6.2 מיליון שקל, סכום אשר ייחשב כסילוק מלא, מוחלט וסופי של התביעות נגד החתומים על ההסכם. עם זאת, נמשך הליך התביעה הנגזרת נגד דנקנר ונגד בעלי המניות האחרים בחברת גנדן, כבעלי השליטה בחברת אי.די.בי.

ואולם, לאחר שהושג ההסדר החלקי הודיעה במפתיע אי.די.בי פיתוח בהרכב בעלי השליטה החדשים שלה כי היא הגיעה להסכם פשרה עם כל הנתבעים בתיק בסכום של 2.45 מיליון דולר — זאת למרות שמאז התחלפותם של בעלי השליטה ועד אותו שלב היא בכלל התנגדה לתביעה.

בשלב זה, נדרש התובע להבהיר מדוע יש מקום להמשיך בתביעה והשופט המליץ לצדדים כי יסכמו על הסדר כולל בתיק. לאליאס לא הייתה ברירה והוא הגיע לפשרה טובה מעט יותר מזו שהשיגה החברה.

ההסכם הנוכחי ייחשב "כסילוק מלא, מוחלט וסופי של פסק הדין. כהטבה מלאה ופיצוי של כל נזק מכל מין וסוג שהוא שנגרם לאי.די.בי פיתוח (לפי הנטען) במישרין או בעקיפין, בגין ובקשר עם עסקת גנדן תיירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker