מייקל גביש, מנהל התיקים של דב לאוטמן, נידון לחמש שנות מאסר

גביש הורשע ביוני בעבירות של גניבה, זיוף, תרמית בניירות ערך ומרמה ■ בנוסף למאסר הלא מבוטל, עליו לשלם קנס של 150 אלף שקל שהוא פחות מעשירית מסכום הגניבה

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שלושה חודשים אחרי שהורשע בגניבה וזיוף, נידון היום מנהל התיקים מייקל גביש לחמש שנות מאסר. גביש היה מנהל התיקים של איש העסקים דב לאוטמן, שנפטר ב-2013.

השופטת מיכל ברק נבו מבית משפט השלום בתל אביב הרשיעה את גביש לאחר הליך הוכחות שנמשך מספר שנים בחמישה אישומים שעניינם ריבוי עבירות של גניבה בידי מורשה; קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות; מרמה והפרת אמונים בתאגיד; השפעה בדרכי תרמית על שערי ניירות ערך; הנעה או נסיון להניע אדם לבצע עסקה בניירות ערך, בעשיית מצג כוזב; כלילת פרט מטעה בדוח לפי חוק ניירות ערך; זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר, בנסיבות מחמירות ועבירה אחת של שיבוש מהלכי משפט.

מייקל גביש בבית המשפט
מייקל גבישצילום: מוטי קמחי

החקירה החלה ב-2008 וכתב האישום הוגש ב-2009 כשהעבירות בוצעו לפני כשמונה שנים. השופטת קבעה כי אין מקום להלין על בית המשפט על התמשכות ההליכים שכן הנאשם עצמו החליף פעמיים את עורכי דינו כשההחלפה האחרונה בוצעה סמוך לתחילת ההוכחות.

השופטת קבעה כי עבירות ניירות ערך שמצטרפות לשאר העבירות מוסיפות מימד של חומרה ותחכום לתמונה הכוללת. מבחינת מתחם העונש, היא קבעה כי היא ממקמת אותו באמצע, כשהשיקול העיקרי לטובת גביש הוא העובדה שאין לו עבר פלילי.

מעבר למאסר של חמש שנים (60 חודשים) ובשל העובדה שקבעה מאסר לא מבוטל, השופטת קבעה קנס של 150 אלף שקל (או שנה מאסר במקומו) שהוא פחות מעשירית מסכום הגניבה. לבקשתו של גביש, השופטת נתנה עיכוב ביצוע של ההחלטה עד להגשת ערעור כשבסוף אוקטובר יכריע בית המשפט המחוזי אם יש מקום להמשך עיכוב הביצוע.

מאות עסקיות סיבוביות

גביש, בן 56, רווק ללא ילדים, ששימש מנהל התיקים של דב לאוטמן (אשר נפטר ב-2013), הורשע בשורה ארוכה של עבירות גניבה בידי מורשה, תרמית, מרמה, דיווח כוזב וזיוף. הפרשה נחשפה לאחר שלאוטמן גילה להפתעתו כי הוא בעל עניין בחברת פורמולה ויז'ן.

גביש עבד כמנהל תיקים בחברת מֶרֶץ לניהול תיקי ניירות ערך, בבעלותו של רמי תמרי. שני לקוחותיו הגדולים במרץ היו קופות הגמל בניהול בנק מזרחי טפחות וקבוצת חשבונות של לאוטמן.

לגביש היו לקוחות נוספים, כמה מהם מקורבים שלו. על רקע חילוקי דעות עם תמרי פוטר גביש ממרץ, אבל חודשיים לאחר עזיבתו גילו בקבוצת לאוטמן נתונים שהביאו אותם למסקנה כי חשבונותיהם התנהלו שלא כראוי, ושנוצרו בהם הפסדים משמעותיים. הם פנו בעניין זה הן לתמרי הן לרשות ניירות ערך.

לאחר בדיקה וחקירה של רשות ני"ע התברר שבמשך כשנה וחצי בוצעו פעולות בניירות ערך בחשבונות לאוטמן וקופות הגמל, שגרמו במכוון להפסדים בחשבונות הללו ויצרו רווחים מובטחים בחשבונות מקורביו של גביש. גביש טען להגנתו שמדובר אמנם בפעולות אסורות, אלא שלא הוא ביצע אותן - כי אם תמרי או מי מאנשי החברה, על פי הוראותיו של תמרי, בזמנים שהוא נעדר מהעבודה ובלא ידיעתו.

השופטת ברק נבו הרשיעה את גביש בכך שבמשך שנה וחצי ביצע מאות עסקות סיבוביות בין חשבונות שבבעלות לאוטמן וקופות הגמל של בנק מזרחי טפחות, לבין חשבון המפצל בחברת מרץ השקעות. כל העסקות היו במחירים שהניבו רווחים לחשבון המפצל מצד אחד, והפסדים ללאוטמן ולקופות הגמל מצד שני.

היא קבעה שגביש שלח ידו בכספי הלקוחות וגרם להם הפסדים מכוונים, כדי ליצור רווחים מובטחים ללקוחותיו המועדפים. השופטת ציינה כי "עדותו היתה מניפולטיבית ותשובותיו היו פתלתלות ומתחמקות בכל עניין שבו היו ראיות או עדויות שסתרו את תזת ההגנה".

התיק נוהל בידי עורכי הדין עמית בכר ומאור ברדיצ'בסקי והחקירה נוהלה על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך. גביש יוצג על ידי עו"ד איילת אפיק חכמון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker