הסטודנטים למשפטים זועמים: "שקד צריכה להכריע בין פופוליזם לרפורמה אמיתית"

הסטודנטים במכתב לשרת המשפטים: "בבואך להאריך את ההתמחות יש לבחון כיצד אנו לא הופכים את אותה אוכלוסייה נרמסת לאוכלוסייה נרמסת כפליים כאשר עליה לסבול תנאים אלו לאורך שנתיים שלמות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטודנטים בבחינת לשכת עורכי הדין בבנייני האומה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

ההודעה של שרת המשפטים, איילת שקד על הארכת ההתמחות במשפטים לשנתיים מסעירה את הסטודנטים למשפטים. "השרה שקד צריכה להכריע בין פופוליזם לרפורמה אמיתית. זו לא חכמה גדולה להגיע ללשכת עורכי הדין ופשוט להגיד לגילדה את מה שהיא רוצה לשמוע. ישנם שיקולים נרחבים לאיך ומתי להפעיל רפורמה כדי למנוע הצפה בשוק. ועל כך יש לעשות דיון מקצועי ומעמיק שמשלב אנשי מקצוע, נציגות הסטודנטים וגופי ממשלה רלוונטיים". אמר היום גלעד ארדיטי יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל.

"מצער ששיקולי טיימינג גוברים על שיקולים ראויים יותר שמביאים לפתרון יסודי שמטיב עם כלל הציבור שמושפע ולוקח חלק במערכת המשפט. השרה שקד אינה השרה הראשונה שהצהירה על הארכת ההתמחות, השר לשעבר עו"ד יעקב נאמן חזר בו מההחלטה לאחר שמינה צוות מקצועי שבחן את הנושא לעומק, האם השרה בדקה ולו עם מתמחה אחד מה הוא באמת עושה במהלך ההתמחות שלו?". הוסיף.

גלעד ארדיטי, יו"ר הסתדרות הסטודנטיםצילום: אגודת הסטודנטים תל אביב

הבוקר (ד') שיגרה התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות ביחד עם פורום הסטודנטים למשפטים באוניברסיטאות ובמכללות מכתב דחוף ללשכתה של שקד ובו התריעו על הפגיעה הצפויה בהם. לדבריהם, "המתמחים במשפטים הם האוכלוסייה אשר נפגעת בצורה הקשה ביותר בשוק העבודה כאשר זכויותיהם נרמסות שוב ושוב במסגרת עבודתם".

הם פנו לשרה שקד וטענו כי "בבואך להאריך את ההתמחות יש לבחון בצורה קפדנית ואמיתית כיצד אנו לא הופכים את אותה אוכלוסייה נרמסת לאוכלוסייה נרמסת כפליים כאשר עליה לסבול תנאים אלו לאורך שנתיים שלמות". הסטודנטים הדגישו כי ההחלטה על הארכת ההתמחות צריכה לעלות לאחר ועדה ציבורית שתבחן את הדברים בצורה מסודרת וגלויה ותציג דו"ח אמיתי וברור. "אין זו החלטה שקובעים בהינף יד, אלא תוך בחינה מעמיקה", הדגישו.

הסטודנטים נסמכים על דו"ח שניסח צוות מחקר בראשות מנכ"ל משרד המשפטים דאז, ד"ר גיא רוטקופף, בו נבדק נושא הארכת ההתמחויות, ואלו מסקנותיו: "במהלך דיוני הצוות הוצגו קשיים שונים הקשורים בהארכת תקופת ההתמחות במציאות הכלכלית והחברתית הקיימת. כיום קיים קושי משמעותי במציאת מקומות התמחות לאור פער בין ההיצע לביקוש. הארכת תקופת ההתמחות ל-18 או 24 חודשים תביא לצמצום מספר מקומות ההתמחות בשליש או בחצי".

הסטודנטים מתייחסים גם לסקר שערך מכון מאגר מוחות בקרב 610 מתמחים בעריכת דין (סטאז'רים) אשר השתתפו בקורסי הכנה לבחינות לשכת עורכי הדין ועליו גם התבסס צוותו של ד"ר רוטקופף, בו נמצא כי רוב מוחלט (91%) מהמתמחים טוענים כי השכר כמתמחה לא מספיק להם לצרכי מחייה וכי הם הועסקו במהלך ההתמחות בעבודות נוספות לא משפטיות. בנוסף נמצא כי 71% מהמתמחים מרוויחים שכר מינימום ומטה ואינם מתוגמלים עבור שעות נוספות שביצעו. כמו כן, 84% מהמתמחים סבורים כי מנגנון הפיקוח של לשכת עורכי הדין על אופן עריכת ההתמחות אינו אפקטיבי. נתון חמור נוסף הוא ש-65% מהמתמחים סבורים כי הארכת תקופת ההתמחות לא תשפר את הכשרתם המקצועית.

סטודנטיםצילום: אי-פי

בעמוד הפייסבוק שלה כתבה שקד כי ההחלטה תחול כבר על סטודנטים שיחלו את שנת הלימודים החודש הבא. לפי התאחדות הסטודנטים מדובר בקביעה לא הוגנת, שמאלצת סטודנטים שכבר נרשמו ומתחילים את מסולול לימודיהם להפגע ממדיניות שלא חזו אותה במהלך תהליך בחירת מסלול הלימודים.

ח״כ מירב בן ארי (כולנו) בתגובה להחלטת שרת המשפטים איילת שקד: ״כמתמחה לשעבר במשרד עורכי דין, שנתיים זוהי תקופה ארוכה מידי לטעמי ולא מתגמלת. ברוב משרדי עורכי הדין בארץ ניתן ללמוד ולהתמחות במשפטים במשך שנה ולהבין את רוב הנושאים. ניתן לשקול הארכה של מספר חודשים מעבר לשנה אולם שנתיים זהו זמן ארוך מדי גם כך בשנים הראשונות למקצוע עריכת הדין לומדים הרבה יותר משנתיים של התמחות״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker