"את מה ששמעתי מפקידי הממשלה - שמעתי קודם מחברות הגז"

עו"ד פיני רובין, שעם לקוחות משרדו נמנות דלק, וודסייד ואדיסון, הגן בפאנל בוועידת המשפט השנתית 
של לשכת עורכי הדין על מתווה הגז - והצהיר כי "יש לנפץ את האמירה שהגז שייך לציבור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתווה הגז, שאושר שלשום בכנסת, עמד במרכזו של פאנל בנושא משאבים ציבוריים בידיים פרטיות שהתקיים אתמול, בוועידת המשפט השנתית של לשכת עורכי הדין.

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, שהתנגד למתווה, מתח עליו ביקורת: "יש פה תהליך שהתחיל בצורה רעה, ובמקום לפתור את הבעיה בתוך שבועיים כמו במציאות נורמלית - לקח שנתיים להגיע לפתרון". גבאי התייחס גם לאי־הסימטריה במשא ומתן בין חברות הגז למדינה, ואמר כי "התנהל משא ומתן בין מי שיודע הרבה על גז, לבין מי שלומד על גז - מאלה שיודעים. לכן המשא ומתן הזה הוא בעייתי מאוד. את כל הדברים ששמעתי מפקידי הממשלה - שמעתי קודם מחברות הגז".

גם חברת הכנסת מרב מיכאלי תקפה את אופן הטיפול במתווה. לדבריה, "לא ייתכן שהממשלה לא תלמד את הנושא באופן יסודי כדי שתוכל לייצג את האינטרס הציבורי. ברגע שגוף פרטי מחזיק במשאב כל כך חשוב ובאפשרותו להחליט אם לפתח אותו - אנחנו בבעיה".

אבי גבאיצילום: תומר אפלבאום

עו"ד פיני רובין, שעומד בראש משרד גורניצקי, הסכים עם דבריו של גבאי בנוגע לאי־הבנת המדינה בתחום. לדבריו, "מדובר בנושא מורכב שמחייב ידע מעמיק של הרבה שנות ניסיון, ולמדינה אין את זה".

רובין, שעם לקוחותיו נמנות דלק, וודסייד ואדיסון, התייחס לנזקים שנגרמים כתוצאה מהעיכובים. לדבריו, "אני נותן את הציון נכשל. ההתנהלות של כולנו היתה פזיזה ולא מקצועית. ההתנהלות המחפירה הזאת יוצרת הקרנה מאוד לא סימפטית כלפי משקיעי חוץ. סינים לא רוצים להיכנס להשקעות באנרגיה. אין כיום משקיע ישראלי שלא שוקל את ההתנהלות הממשלתית, כדי לשאול את עצמו למה להיכנס למיטה חולה. אנחנו מייצגים את הגופים המתעניינים. היתה קבוצה אוסטרלית שהציצה ונפגעה, יש את מדיסון שמפלרטטת. הסיכוי שיבואו לישראל הוא קטן, בשל התזזית שיצרנו בגלל הרגולציה המטלטלת".

רובין תמך במתווה שאושר שלשום. "האם הפשרה מושלמת?", שאל והשיב: "רחוק מזה. אבל האם אתם מכירים פשרה מושלמת? שני הצדדים מקוננים על הפשרה, אבל חייבים להוציא את העגלה הזאת מהבוץ. כל שנת עיכוב שווה למדינת ישראל 8 מיליארד שקל".

לדבריו, מדובר בכסף רב שלמדינת ישראל אין את הפריווילגיה להרשות לעצמה. עוד אמר רובין כי "יש לנפץ את האמירה שהגז שייך לציבור. האמיתה היא שהגז לא שייך לציבור". הוא נסמך על חוק הנפט, שקובע תקופת חכירה לחברות שגילו את אוצרות הגז ל-30 שנה עם אופציית הארכה ל–20 שנה, וטוען כי "משמע יש להן חזקה בתגליות הגז, יש להן זכות סטטוטרית להפיק את הגז ולמכור אותו".

גם עו"ד רם כספי הגן על המתווה, והדגיש כי "אין אויב גדול יותר לכלכלה מאשר אי־בהירות. אי־אפשר להגיד למשקיעים, 'תשקיעו ואנחנו לא יודעים מה יהיה בעוד שנה'. אני שומע אנשים שאומרים שהם לא רוצים לבוא לישראל. קל מאוד לשבת במגדל השן ולהטיף מוסר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker