ערן מלכה מבקש עונש קל של עד חמש שנים: "חיי התמוטטו"

ביוני הורשע קצין המשטרה לשעבר במעורבות בפרשת רונאל פישר לפי הודאתו בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט ■ היום התקיים דיון בטיעונים לעונש ■ מח"ש: "מדובר בבגידה של ממש, הנאשם פגע בקודש הקודשים"

יסמין גואטה
יסמין גואטה

"עצם המעמד של נאשם, למי שהיה קצין בכיר - הוא עונש. הוא בושה, אני מתבייש כל כך להיות בו. אבל אני לא מאשים אף אחד, אלא את עצמי. טעיתי טעות מרה, נרדמתי בשמירה ונכשלתי". כך אמר היום בדמעות קצין המשטרה לשעבר, ערן מלכה, על דוכן העדים בבית המשפט המחוזי בירושלים.

ביוני האחרון הורשע מלכה על פי הודאתו בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. היום התקיים הדיון בטיעונים לעונש בעניינו. בחקירתו במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), טען מלכה כי הסתנוור מהכריזמה של רונאל פישר, נכנס למלכודת דבש והיה שתוי מהוויסקי שבו רונאל פישר השקה אותו.

צילום: אוליבייה פיטוסי

שאר הנאשמים בפרשה, בהם גם פישר, כפרו באישומים נגדם, ולכן פיצל בית המשפט את הדיון לשניים. באשר לכל הנאשמים למעט מלכה יתנהל הליך של הוכחות, שבו מח"ש תביא עדים שייחקרו בבית המשפט. מלכה, שהודה, נמצא כעת בשלב הטיעונים לעונש. אחריו יינתן גזר הדין בעניינו.

נציגות מח"ש, עו"ד קרן אלטמן וליאורה נאון, ביקשו מבית המשפט לגזור על מלכה עונש של בין שבע לעשר שנות מאסר. "מדובר בבגידה של ממש. יחידות חוקרות אינן יכולות לתפקד אם מועד המעבר מחקירה סמויה לגלויה נחשף, ואם לנחקרים יש מעין סוכני ריגול המחזיקים במידע מסווג. הנאשם פגע בקודש הקודשים במערכת אכיפת החוק. הוא שימש כחפרפרת ביחידה, תוך שמעל באמון מפקדיו והציבור כולו". אמרה אלטמן בדיון.

ואולם סנגוריו של מלכה, עו"ד עופר ברטל ודב גלעד כהן, ביקשו להסתפק בעונש של שנתיים עד חמש שנות מאסר. מלכה נתון במעצר כבר למעלה מארבעה חודשים, והוא הובא לדיון מבית המעצר ניצן ברמלה. בבית המשפט הוא סיפר על חווית המעצר הקשה שלו בבידוד, וביקש מהשופט, יעקב צבן, להתחשב בשיתוף הפעולה שלו ולהקל עליו בגזר הדין. טענה נוספת שלו להקלה בעונש, היא שלדבריו, הוא נגרר במעשיו אחרי פישר.

רונאל פישרצילום: ניר קידר

"הגעתי עד ליום הארור הזה במאי 2012 כשהכרתי את האיש הזה. הודיתי, אני כל כך מצטער על מה שעשיתי. הלוואי שיכולתי להחזיר את הגלגל לאחור. זה היה מפגש בעייתי. התדרדרתי לתהומות שלא חלמתי עליהם. הייתי בתוך הקשר האידיוטי הזה ואיבדתי את הערכים שלי". לדבריו, הוא איבד את כל מה שהיה לו, "40 שנות חיים הלכו לפח, לימודים אקדמאיים, חיים שבניתי, רישיון עריכת הדין שנשלל ממני. שמי הטוב הלך לעזאזל. לא אתקבל לשום עבודה. החברים נעלמו והתאדו. חיי התמוטטו. אין הישג אחד בחיים שלי שלא הלך לעזאזל. אני צריך לבנות את עצמי מאפס".

מלכה פנה לשופט ואמר "אני מבקש היום מאדוני רחמים, כי אני רוצה תקווה. יש לי שלושה ילדים שמחכים בבית. תקווה לשקם את ההריסות של חיי. תקווה לחיים אחרים של אדם שעשה טעות, שגה, הביע חרטה, ישלם את חובו לחברה ויצא ויוכל לקום על הרגליים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker