לא סיפרתם לרשות המסים על כסף שהעלמתם? יש לכם עוד הזדמנות

לאור הצלחת הליך 'נוהל גילוי מרצון' שפורסם לפני שנה, הוארכו הוראות השעה לתקופה נוספת אשר פרטים לגביה יימסרו בהמשך על ידי רשות המסים ■ בשנה האחרונה נחשף הון של 10.3 מיליארד שקל

אפרת נוימן

רשות המסים הודיעה היום (א') על הארכת הוראות השעה בנוהל גילוי מרצון לתקופה נוספת אשר פרטים לגביה יימסרו בהמשך על ידי רשות המסים. נוהל הגילוי מרצון הוא הנוהל המאפשר למי שהעלימו הון מהמדינה במשך שנים לדווח על כך ולקבל פטור מהליך פלילי.

מאז ספטמבר 2014 ועד היום הוגשו במסגרת נוהל גילוי מרצון 3290 בקשות, מהן 1967 במסלול אנונימי, 827 במסלול מקוצר ו-496 במסלול הרגיל, ובמשך השנה האחרונה נחשף הון של 10.3 מיליארד שקלים.

מנהל רשות המסים, משה אשרצילום: אמיל סלמן

מסלול הדיווח הרגיל, שבמסגרתו הוגשו עד כה 15% מהבקשות, תקף עד לסוף 2016. הוראות השעה שהיו תקפות עד היום והוארכו הן לגבי המסלול האנונימי והמקוצר. לפי המסלול האנונימי אפשר לנהל משא ומתן אנונימי מול רשות המסים, באמצעות מיופה כוח, כשלאחר ניהול המשא ומתן ניתן לבחור אם להיענות להסכם, לדווח על ההון ולשלם את המס הנדרש, או שלא להיחשף - ולהסתכן בכתב אישום פלילי.

כ-60% מהבקשות עד כה הוגשו במסלול האנונימי. המסלול מקוצר והמהיר מיועד למקרים שבהם ההון בבקשה אינו עולה על 2 מיליון שקל, וההכנסה החייבת במס הנובעת ממנו אינה עולה על חצי מיליון שקל בשנות הדיווח. רבע מהבקשות הוגשו במסלול זה. רשות המסים גם אמורה להתייחס בהמשך לסעיף לפיו הנוהל לא יחול במקרה והמס אינו משמעותי. כפי הנראה, סעיף זה יתוקן.

ברשות המסים ציינו כי: "לאור הצלחת הליך 'נוהל גילוי מרצון' שפורסם לפני שנה, סוכם בין הרשות למשרד המשפטים על הארכת הוראת השעה בעניין שהייתה אמורה לפוג היום. על פי הוראות הנוהל, נישום יוכל לגלות את נכסיו ולהצהיר על הכנסותיו שלא דווחו, לשלם את המס הנגזר מהן וזאת במידה שיעמוד בתנאים המפורטים בנוהל.

"בין יתר התנאים, הדרישה לכך שהפנייה נעשתה בכנות ובתום לב וכן כי במועד הפנייה לא נערכת בדיקה או חקירה ברשות המסים בעניינו של הפונה. כמו כן, במסגרת הנוהל שהוארך, המבקשים ישלמו מס כדין כמתחייב מהגילוי. רשות המסים מתחייבת, באישור פרקליטות המדינה, שלא יינקטו הליכים פליליים כנגד אותם נישומים שיעמדו בתנאי הנוהל וישלמו את מלוא המס הנגזר מהליך הגילוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker