הקשר בין יאיר ביטון ליצחק אברג'יל נחשף : הזרמת מיליונים לפשע, ליקויי בנייה, טבעת זהב ושעון יוקרה

הפרקליטות הגישה כתבי אישום נגד יאיר ביטון ויצחק אברג'יל ותחלט רכוש בעשרות מיליוני שקלים - כך זה עבד

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) הגישה בצהריים לביהמ"ש המחוזי בעיר כתבי אישום נגד הקבלן יאיר ביטון, ראש ארגון הפשיעה יצחק אברג'יל, והחברה הציבורית ב.יאיר. במרכז הפרשה הזו עומד חשד  להזרמת כספים מהחברה הציבורית ב.יאיר לארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל.

התיק נחקר על ידי להב 433 יחב"ל וכוח המשימה למלביני הון ביחידה בשיתוף עם יחידת יהלום ברשות המסים ובליווי פרקליטות מחוז ת"א (פלילי). במקביל להגשת כתבי האישום, הגישה הפרקליטות בקשה לחילוט רכוש של הנאשמים בסך כולל של עשרות מיליוני שקלים. בין היתר ביקשה הפרקליטות לחלט טבעת זהב משובצת אבנים בשווי 75 אלף שקל ושעון יד בצבע זהב מסוג pasha de cartier משובץ אבנים בשווי של 40 אלף שקל בבית בו מתגוררת רעייתו של ביטון.

יאיר ביטוןצילום: אוליבייה פיטוסי

כתבי האישום כוללים את העבירות הבאות, כל נאשם על פי חלקו בכתב האישום: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, עבירות מנהלים בתאגיד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מס, קשירת קשר לביצוע פשע ועבירות נוספות. נאשמים נוספים בפרשה הם ניסים פינס, שמעון בלולו, חניתה פינס, נפתלי פרץ והחברות ש.י.נ. גן רווה, וא.א.נ חשמל.

על פי כתב האישום, במהלך השנים התפתחה מערכת יחסים בין ביטון לאברג'יל ובשנת 2007 השניים קשרו קשר בו התחייב ביטון להעביר כספים לאברג'יל ולגורמים מטעמו, בדרכי מרמה באמצעות חברת ב. יאיר או באמצעות חברות הקשורות אליה. התוכנית היתה ליצור חוזי בנייה לבניית דירות באילת, ושימוש בחלק מהכספים שיועברו לצורך הבנייה לשם העברתם לאברג'יל ולמי מטעמו.

לצורך כך, על פי כתב האישום, הקים אברג'יל, באמצעות פינס, שהוא פושט רגל, ובלולו, שאינו קבלן בניין, את חברת ש.י.נ גן רווה שהציגה את עצמה במרמה כחברת בנייה בעלת סיווג קבלני מסוג ג/2, שמאפשר לה לבנות מבנים בהיקף כולל של עד כ-7 מיליון שקל.

ביטון, דאג לכך, שב.יאיר הציבורית באמצעות החברת הבת שלה בשם ב. יאיר (333) תחתום עם גן רווה, על שני חוזים לבניית 86 יחידות דיור בעיר אילת, בשני פרויקטים שונים, וזאת בתמורה לתשלום כולל של כ-41 מיליון שקל. "ביטון עשה כן, ביודעו כי גן רווה אינה חברה קבלנית ואינה מוכשרת לבנות פרויקטים בסדר גודל כזה". נטען.

יצחק אברג'יל בבית המשפט המחוזי בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

ואכן, על פי כתב האישום, התחילה גן רווה לבנות את הדירות בפרויקטים, ברמת בנייה נמוכה, תוך גרימת ליקויי בנייה שונים, ותוך יצירת מנגנון פיקטיבי להעסקת עובדים זרים באמצעות קבלן חשמל בשם נפתלי פרץ, שמטרתו התחמקות מתשלום מס.

לטענת הפרקליטות למרות שגן רווה לא עמדה בחוזים, לא השלימה את בניית הדירות, ולא שילמה לחלק מהספקים את המגיע להם, דאג ביטון כי ב. יאיר תעביר לגן רווה, סכום כולל של כ-52 מיליון שקל. הכסף הועבר לאברג'יל ומקורביו.

עוד נטען כי במטרה להסוות את הקשר, כמו גם את העובדה שגן רווה לא היתה חברה המתאימה לבצע את הפרויקטים כראוי, דאג ביטון כי ב. יאיר, ישירות או באמצעות החברות הבנות שלה, תכסה את חובותיה של גן רווה לספקים שונים ולרוכשי הדירות, בשווי של כ-20 מיליון שקל נוספים, מעבר למתחייב בחוזים ביניהן.

לפי הפרקליטות, בשל רמת הבנייה הנמוכה והעיכובים הניכרים שנגרמו בבניית הפרויקטים, נאלצה ב. יאיר גם לתקן את הליקויים בבנייה, לפצות דיירים ולשאת בכל ההפסדים שנגרמו נוכח ההתנהלות של אברג'יל וגן רווה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker