"נפלתי למלכודת של תאוות בצע": 44 חודשי מאסר למנהל תיקים בקרנות הפנסיה של מגדל

כרטיס אשראי למשיכת עשרות אלפי שקלים, חופשות משפחתיות, כרטיסים למשחקי ספורט בארץ ובעולם וג'יפ - החיים הטובים של גיא ממן שהודה והורשע בקבלת שוחד מפעיל שוק ההון יובל פלג

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
יסמין גואטה
יסמין גואטה

גיא ממן, מנהל תיקי המניות בחשבונות קרנות הפנסיה של מגדל, ירצה 44 חודשי מאסר וכן מאסר על תנאי. כך עולה מהסדר טיעון שערכה עמו פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) והוצג ביום חמישי האחרון לשופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב.

ממן הודה והורשע בקבלת שוחד מפעיל שוק ההון יובל פלג וכן בעבירות מרמה והפרת אמונים במסגרת הליך גישור פלילי שנערך אצל השופט גלעד נויטל. הצדדים השאירו את גובה הקנס לשיקול דעתו של בית המשפט. ב-8 בספטמבר צפוי כבוב למסור את גזר הדין.

בדיון בבית המשפט ביקש ממן מכבוב להתחשב במצבו הכלכלי ולא להטיל עליו קנס כספי מאחר שלדבריו אין לו מאיפה לשלם אותו "המצב מאוד קשה. אני מאוד מתחרט על מה שעשיתי. אני יודע טוב מאוד את חומרת המעשים שעשיתי. אני מבין אותם עכשיו. נכון שבכל התקופה הזאת זה פחות עבר בראש מה אני עושה אבל היום אני מבין את חומרת המעשים". אמר ממן על דוכן העדים.

לדבריו, "חוץ מהעונש שאני אמור לקבל עכשיו קיבלתי עונש הכי חמור מבחינתי שיכול להיות. נכון שהייתי במקום שהיה לי תפקיד, מעמד ועבודה טובים והעריכו מה שעשיתי. היום איבדתי את המקצוע שלי, הפרנסה שלי... העבירות בוצעו, עשיתי טעויות, לא הערכתי את התפקיד שהיה לי ונפלתי לתוך המלכודת הזו של תאוות בצע ואני מודה בזה".

צילום: עופר וקנין

כתב האישום נגד ממן הוגש לפני כחצי שנה על ידי עו"ד מאור ברדיצ'בסקי. על פי כתב האישום, בין השנים 2006-2011 פעל ממן בצוותא עם חברו פלג לביצוע מאות עסקות תרמיתיות לכאורה בין חשבונות מגדל עליהם היה אחראי לבין חשבונותיו הפרטיים של פלג. על פי הפרקליטות, ממן ופלג הרוויחו מעל 10 מיליון שקל תוך פגיעה בכספי החוסכים של מגדל ובאמצעות ביצוע עסקות אמיתיות, וגם עסקות סיבוביות, בין חשבונות מגדל וחשבונות פלג.

על פי מתווה הפעילות שתואר בכתב האישום, ממן נהג להעביר את ההוראות בחשבונות מגדל דרך מערכות המסחר באופן ישיר או דרך מתן הנחיות לברוקרים, ובמקביל הינחה את פלג להעביר הוראות בחשבונות הפרטיים. ההוראות ניתנו באמצעות מכשיר טלפון נייד שנרכש במיוחד לצורך מתן ההנחיות לפלג והסתרת הפעילות ממגדל. תרמית המכונה נקראת בעגת השוק "פרונט רנינג". כלומר, ממן סיפר לכאורה לפלג באיזה ניירות הוא עתיד לפעול, ואילו פלג היה רוכש את הניירות לחשבונותיו האישיים. כך, כאשר ממן היה רוכש את הניירות הללו באמצעות כספי הפנסיונרים של מגדל - מחירם היה עולה. לבסוף, פלג מכר אותם לממן כדי לקבע את הרווח של השניים.

בדיון בבית המשפט אמר ברדיצ'בסקי מטעם הפרקליטות כי ממן פעל בניגוד עניינים. ניצל את שליטתו ואת הידע שלו כסוחר מניות במגדל והסתיר ממגדל את פעילותו התרמיתית ואת זיקתו לחשבונות פלג. "ממן ופלג קבעו מראש כי רווחי הפעילות ביניהם יתחלקו בצורה שווה. פלג העמיד את חשבונותיו לצורך ביצוע הפעילות, העניק את המימון לפעילות והעביר לממן מחצית מהרווחים תוך שהשניים מסווים היטב את הפעילות".

לצורך חלוקת הרווחים, העניק פלג לממן כרטיס אשראי השייך לחשבונו, ושבאמצעותו נהג ממן למשוך עשרות אלפי שקלים בשנה. כמו כן, העביר פלג לממן מזומנים, מימן לו חופשות משפחתיות, קנה לו כרטיסים למשחקי ספורט בארץ ובעולם - ואף רכש לו ג'יפ חדש מרווחי הפעילות. עוד עלה מכתב האישום, כי רשימת המניות שבהן פעלו השניים היא ארוכה ומכילה 59 ניירות ערך, ביניהם, ניתן למצוא את כלל ביטוח, שטראוס, שופרסל, קבוצת דלק, כלכלית ירושלים, פז הראל השקעות, מנורה מבטחים והוט.

ברדיצ'בסקי הדגיש כי לא ניתן להמעיט מחומרת המעשים בתיק. לדבריו, ממן השחית את טוהר המידות בשוק ההון, פגע קשות באמון הציבור והגינות השוק ועיוות את תמונת המסחר במניות רבות. "ממן היה הגורם הדומיננטי בפעילות ופעל מתוך בצע כסף וניצל את מעמדו במגדל, את הידע ואת המיומנות שלו כדי להשיג כספים לכיסו. הוא מעל באמון מגדל והמשקיעים בה כאשר לבד מהנזק הישיר הוא גרם לנזק תדמיתי למגדל ולערעור אמון הציבור בשוק ההון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker