נדחה ערעורו של דוד ואנונו, לשעבר בכיר ברשות המסים שנידון ל-6 שנות מאסר

ואנונו, לשעבר מנהל מחלקת חקירות ומודיעין שטח ברשות המסים, הורשע בכך שהשתמש במעמדו הבכיר וקשריו ברשות המסים על מנת לקדם ענייני נישומים ■ "עסקינן במעשים מכוערים, שכרוכים בהם ניצול המעמד והשררה, כמו גם תאוות בצע לשמה"

אפרת נוימן

כארבע שנים לאחר שהורשע דוד ואנונו, מנהל מחלקת חקירות ומודיעין שטח לשעבר ברשות המסים, בארבע עבירות של שוחד, עבירה של שיבוש מהלכי משפט, קשירת קשר לביצוע פשע ועבירה על פקודת מס הכנסה – נדחה אתמול ערעורו בבית המשפט העליון.

ואנונו הורשע בכך שהשתמש במעמדו הבכיר וקשריו ברשות המסים על מנת לקדם עניינים של נישומים – בהם יוחאי יעיש אמרגנו של הזמר קובי פרץ שהיה עד מדינה בתיק - מהם לקח שוחד של 300 אלף שקל. שופט בית המשפט המחוזי, דוד רוזן גזר עליו בספטמבר 2011 שש שנות מאסר וקנס של 750 אלף שקל.

דוד ואנונוצילום: מוטי קמחי

התיק הלך והסתעף אחרי שבינואר 2013, פנו פרקליטיו החדשים של ואנונו ירון גיגי, שלמה גיגי וסתיו סער לעליון בטענה כי 13 ארגזים הקשורים לחומרי החקירה לא הגיעו לידי עורכי הדין שייצגו אותו. הם טענו כי לאחר בדיקת תכולת הארגזים התברר כי יעיש, הודה בחקירתו בפרשה אחרת כי שיקר בעדותו בנוגע לוואנונו. התיק חזר לדיון אצל רוזן אשר החליט כי עדותו של יעיש לא התערערה בנוגע לואנונו, למרות ששיקר בנוגע לפרץ.

השופטים אורי שהם וסלים ג'ובראן סברו כי יש לדחות את הערעור במלואו הן לעניין הכרעת הדין והן לעניין העונש. שהם ציין כי "המדובר בעובד בכיר ביותר ברשות המיסים, אשר קיבל שוחד בסכומים נכבדים בארבע פרשיות שוחד שונות. עסקינן במעשים מכוערים, שכרוכים בהם ניצול המעמד והשררה, כמו גם תאוות בצע לשמה, וכאמור אין עסקינן במעידה חד פעמית, אלא בדפוס פעולה החוזר על עצמו".

השופט חנן מלצר קבע בדעת מיעוט אשר לא התקבלה כי יש להשאיר את ההרשעה על כנה, למעט באחת מארבע פרשיות השוחד שבה ראה לנכון להפחית את סכום השוחד אשר מוכיחות הראיות מ-100 אלף ל-20 אלף שקל. מלצר אמנם הדגיש כי "המערער מעל בצורה קשה באמון הציבור ופגע בטוהר ההליך המינהלי וביושרתה של הרשות הציבורית, והכל מתוך תאוות בצע. מעשים אלה מחייבים ענישה קשה ומרתיעה, הן על ידי כליאה והן באמצעות פגיעה במשאביו של נוטל השוחד", אך לאור הפחתת סכום השוחד הוא גם ביקש להפחית את תקופת המאסר בשנה אחת, לחמש שנים, ואת הקנס ל-600 אלף שקל.

מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) נמסר: "פתיחת החקירה בעניינו של ואנונו החלה בעקבות עדותו של שמואל דכנר בפרשת הולילנד, כאשר לאחר פרסום דבר החקירה בתקשורת, הציע יוחאי יעיש לשמש כעד מדינה נגד ואנונו. ביהמ"ש העליון אימץ את כל קביעותיו של ביהמ"ש המחוזי, הן לעניין ההרשעה והן לעניין העונש, וקבע כי מעשיו של ואנונו מכוערים ונעשו תוך ניצול מעמדו הבכיר ברשות המיסים, מתוך תאוות בצע לשמה וכאשר מדובר בדפוס פעולה החוזר על עצמו. יצוין כי עדותו של יעיש, אשר הוחזרה במהלך המשפט על ידי ביהמ"ש העליון לשמיעה נוספת בביהמ"ש המחוזי, זכתה היום לאמון גם מביהמ"ש העליון".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker