ישראל שומרת על מקומה בתחתית הדירוג של מניעת שוחד בעסקות בינלאומיות

למרות 4 חקירות שנפתחו, ישראל עדיין מדורגת בקטגוריה הגרועה ביותר בדו"ח על אכיפת האמנה של OECD למניעת שוחד בעסקות בינלאומיות ■ מתוך 41 מדינות, רק בריטניה, שוויץ, גרמניה וארה"ב מנהלות חקירות ותביעות נגד חברות ששיחדו פקידי ציבור במדינות זרות

אפרת נוימן

אמנת ה-OECD למאבק בשוחד עובדי ציבור זרים בעסקאות בינלאומיות דורשת מכל מדינה החברה בה, לקבוע כי שוחד לעובדי ציבור זרים הינו פשע בגינו אחראים פרטים וחברות. הדו"ח נערך זו השנה ה-11, ומדרג 41 מדינות שחתומות על האמנה ב-4 רמות - אכיפה פעילה, אכיפה מתונה, אכיפה מוגבלת ואכיפה מועטה או ללא אכיפה.

ישראל עדיין נמצאת בתחתית הדירוג ברשימת המדינות שבהן מתבצעת אכיפה מעטה בלבד או בכלל לא, זאת לאחר שבין השנים 2010–2013 לא נפתחו חקירות של מתן שוחד לעובדי ציבור בחו"ל, וגם לא התמשכו או נסגרו חקירות כאלה. לעומת זאת, בשנה האחרונה נפתחו 4 חקירות ראשונות בנוגע לשחיתות חוצה גבולות. כך עולה מדו"ח שקיפות בינלאומית אשר פורסם היום.

שוחד
צילום: סי די בנק

רק ארבע מתוך 41 המדינות (בריטניה, שוויץ, גרמניה וארה"ב) מנהלות חקירות ותביעות נגד חברות ששיחדו פקידי ציבור במדינות זרות במטרה לקבל או להגדיל התקשרויות עסקיות, רישיונות או זיכיונות. שש מדינות (איטליה, קנדה, אוסטרליה, אוסטריה, פינלנד והחל מהשנה גם נורבגיה) מסווגות כמבצעות "אכיפה מתונה", בתשע מדינות (צרפת, שבדיה, דרום קוריאה, הולנד, הונגריה, דרום אפריקה, פורטוגל, יוון וניו זילנד) מתבצעת "אכיפה מוגבלת" ו-20 המדינות הנותרות, בהן ישראל, אינן עושות דבר על מנת להבטיח שהחברות העסקיות שלהן אינן מפיצות שחיתות חובקת עולם.

הדו"ח מציין לרעה את רוסיה, שבה הופחת העונש הקבוע בחוק הנוגע למתן שוחד ובכלל זה מתן שוחד לפקידי ציבור במדינות זרות. בשתי מדינות נוספות לא ניתן היה לבצע את המדידה.

ההמלצות לישראל בדו"ח מופנות למשרד הביטחון ולפיהן יש לפתח תקני איכות ותוכנית פיקוח או מנגנון דומה על מנת להבטיח את יישומן של תוכניות אכיפה נגד שחיתות המהוות תנאי לקבלת רישיון לייצוא ביטחוני. המלצה נוספת היא כי משרד המשפטים יוציא הנחיות הנוגעות למתן שוחד במדינות זרות, ובכלל זה אילו צעדים צריכות החברות לנקוט כדי למנוע את התופעה. בנוסף, נכתב כי יש לשקול מתן תמריצים לעידוד חושפי שחיתויות במגזר הפרטי כדי לשפר את רמת האכיפה.

את החלק הישראלי בדו"ח כתבו עו"ד אפרת ברזילי, עו"ד ניב סיון ועו"ד ג'ושוע רביץ ממשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'. ברזילי ציינה כי "מדובר בהתקדמות משמעותית וראויה לציון ויש לקוות שהמגמה תמשיך ותעמיק". יפעת זמיר, מנ"כלית שקיפות בינ"ל - ישראל אמרה כי היא מקווה שהחקירות שנפתחו לא ימוסמסו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker